Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات اخیر مسئولان آمریکایی درباره مسائل هسته ای ایران خطاب به آنان، گفت: شما در مذاکرات توافق کردید، اگر جرأت دارید براساس توافق صورت گرفته عمل نکنید، آن وقت ببینید ما چه خواهیم کرد.

گیلانیان به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی امروز( پنجشنبه 21 آذر) در مراسم گرامیداشت اربعین مرحوم حبیب الله عسگراولادی با بیان اینکه حزب موتلفه را یک حزب مستقل و پایدار می دانیم، گفت: این حزب در فرازو فرودهای سیاسی منحج روشن و حرکت ریشه داری دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امیدوارم دستاورد مرحوم عسگراولادی همچنان در تقویت جمهوری اسلامی درخشندگی داشته باشد و در ساماندهی امور سیاسی نقش خود را ایفا کند، افزود: انصافاً مرحوم عسگراولادی از سیاستمداران برجسته بود و بعید است به این سادگی خلأ وجود وی پر شود.

وی با اشاره به اینکه مرحوم عسگراولادی در طول بیش از نیم قرن ساحت سیاست در کشور، یک نقش موثر و تاثیرگذار از جهات مختلف داشت، تصریح کرد: بر ما واجب است که نسبت به این مرد بزرگ قدرشناس باشیم و راه او را بهتر بشناسیم؛ و امروز که چهلمین روز درگذشت آن عزیز سفرکرده است موضوعیت دارد که نسبت به منحج، رفتار سیاسی ایشان شناسایی دقیق تری نیز داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مرحوم عسگراولادی سیاستمداری ریشه دار بود، افزود: این نکته مهمی است که سیاستمداران رفتار سنجیده و حکیمانه داشته باشند و طوفان زا نباشند؛ لذا تفاوت سیاستمدار ریشه دار با سیاستمدار بادکنکی در همین است.

لاریجانی افزود: تا طوفان نباشد بادکنک ها در فضا سقوط نمی کنند، لذا سیاستمدار بادکنکی تا شرایط سیاسی طوفانی نباشد، خود را نشان نمی دهد اما سیاستمدار ریشه دار فضا را آرام می کند.

وی بیان کرد: سیاستمدار ریشه دار نقد دیگران را در جایی که لازم است مشوقانه اعلام می کند و شرایط کشور را طوفانی نمی کند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه سیاستمدار بادکنکی بعد از مدتی که غبارها از بین رفت به دلیل اینکه ریشه ای ندارد، نقشی نخواهد داشت، افزود: البته کشورها باید ارزیابی کنند که چگونه سیاستمداران ریشه دار گاهی تحت الشعاع سیاستمداران بادکنکی قرار می گیرند.

وی با اشاره به ویژگی های مرحوم عسگراولادی گفت: مرحوم عسگراولادی در ادوار مختلف پس از انقلاب که شاهد فراز و فرودهای بسیاری بودیم، شرایط پرتحرک داشت و یک سیاستمدار ریشه دار واقعی بود.

وی با اشاره به اینکه وقتی فضای سیاست غبارآلود شد و رفتار پوپولیستی در جامعه حاکم باشد، یک جامعه نمی تواند در فضای شک برانگیز رشد کند، افزود: مرحوم عسگراولادی در ادوار مختلف پس از انقلاب که فراز و فرودهای بسیاری وجود داشت و برخی می خواستند افکار را منحرف کنند، رفتار متین و مشوقانه ای داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ایشان شرایط را تغییر می داد و تابع شرایط نبود، افزود: این در حالی است که خیلی از افراد در شرایط سخت تحت الشعاع دیگران قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: از دیرباز دو نوع علم نظری و عملی وجود دارد؛ سیاست، اخلاق و تغییر مدن جزو علوم نظری نیست، بلکه جزو علوم عملی است؛ یعنی شرایط را تغییر دادند؛ لذا مرحوم عسگراولادی در اخلاق، سیاست و تغییر مدن، هدفدار و مطابق با واقعیات عمل می کرد.

لاریجانی تصریح کرد: مرحوم عسگراولادی یک سیاستمدار تاثیرگذار واقع گرا بود و گاهی شرایط را تغییر می داد. لذا از این جهت یک سرمایه برای کشور بود و در هیچ دوران تحت شرایط قرار نمی گرفت که این موضوع بسیار ارزشمندی است؛ مرحوم عسگراولادی از نفت برای کشور باارزشمندتر بود، زیرا یک سیاستمدار ارزشمند بدون نفت هم می تواند کشور را اداره کند.

وی با بیان اینکه مرحوم عسگراولادی در زندگی فردی و اجتماعی خود یک رجل سیاس مسلکی بود، افزود: وصیت نامه وی نیز بسیار تاثیرگذار بود و وجود این افراد برای کشور افتخار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: انسان مسلکی اول رابطه خود با خدا را درست تنظیم می کند، سپس همه امور متناسب با آن تنظیم خواهد شد.

لاریجانی تاکید کرد: مرحوم عسگراولادی همیشه همان عسگراولادی سابق بود، دردمندانه حرف می زد و هدفدار زندگی می کرد، در رفتار اخلاق گرا بود.

وی تاکید کرد: در شرایطی که سیاست متاسفانه در غرب جنس خشن دارد اما مرحوم عسگراولادی حتی نسبت به مخالفان خود بااخلاق که در مکاتبات وی مشهود بود.

وی افزود: مرحوم عسگراولادی در نظر دادن شجاع بود و گاهی احساس می کرد باید خود را نیز هزینه کند و از نقد نیز هراسی نداشت؛ در نقدهایی که به وی می شد سعه صدر داشت و توصیه می کنم مکاتبات ایشان را مدون کنید که واقعا یک عمر تجربه در کار، در آن وجود دارد.

آمریکایی ها فکر نکنند می توانند به جمهوری اسلامی ایران کلک بزنند

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اظهارات اخیر مسئولان آمریکایی درباره مسائل هسته ای ایران گفت: اخیراً مسئولان آمریکایی درباره مسائل هسته ای ایران زیاد حرف می زنند.

وی خطاب به آمریکایی ها افزود: شما در مذاکرات توافق کردید و اگر جرأت دارید براساس توافق صورت گرفته عمل نکنید، آن وقت ببینید ما چه خواهیم کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم، با بیان اینکه این موضوع حل می شود و اینطور نیست که آمریکایی ها فکر کنند می توانند به جمهوری اسلامی ایران کلک بزنند، تاکید کرد: در مراحل بعدی باید درست عمل کنیم و آنچه که مهم است توجه به اقتصاد کشور خواهد بود و اینکه به دنبال نقطه ضعف ها باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت: نکته مهم این است که در حال حاضر در چه وضعیتی هستیم و چه باید بکنیم؛ جمهوری اسلامی ایران در این 34 سال ملت ایران را خیلی سرافراز کرد به طوری که حرکتی که امام (ره) و رهبران جمهوری اسلامی به وجود آوردند، ملت ایران را سرافراز کرد و ظرفیت بزرگی برای کشور ایجاد شد. البته می توانستیم بهتر از این باشیم اما دلایل داخلی، خارجی و حتی مسائل دموکراتیک در این شرایط نقش داشت.

وی افزود: در مجموع که به گذشته نگاه می کنیم مشاهده می شود که شرایط کشور از نظر منطقه ای و بین المللی بسیار پیشرفت کرده، ما در گذشته کشور و ملت مطرحی نبودیم و گاهی خجالت می کشیدیم و این به دلیل رابطه رژیم شاه با اسرائیل و آمریکا بود و تنها چند شهر آباد داشتیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه در گذشته شرایط دیکتاتوری بدی در کشور وجود داشت، افزود: در صنعت عقب افتاده بودیم اما شرایط ما جدای از موقعیت ژئوپلتیک ایران که برجسته بود، پیشرفت کرد و فکر می کنم یکی از اقدامات امام (ره) استفاده از ظرفیت ژئوپلتیک ایران بود که تا حد زیادی از آن استفاده شد.

لاریجانی تاکید کرد: در این سال ها نیروی انسانی کشور رشد کرد، افزایش تعداد دانشجویان، دانش آموزان، اساتید دانشگاه یک ظرفیت علمی بزرگ بود که نباید آن را دست کم گرفت.

وی با بیان اینکه ایران در سلول های بنیادین، داروسازی، پتروشیمی، ساخت نیروگاه و سایر صنایع وابسته رشد کرد، افزود: پیشرفت در موضوع هسته ای نمونه ای از آن است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم، تاکید کرد: من از گذشته بارها گفته ام که آمریکایی ها نگران بمب هسته ای نیستند که ما هم آن را خلاف می دانیم، اما مسئله آنها چیز دیگری است و آنگونه که در الفاظ غربی ها مشاهده می کنیم، اعلام می کنند ظرفیت منطقه ای ایران بالا رفته یا نفوذ ایران در منطقه بیشتر شده است.

انرژی هسته ای به عنوان سرمایه ای ملی تراز کشور را افزایش داده است 

وی با تاکید بر اینکه مسئله هسته ای یک سرمایه ملی است و تراز کشور را افزایش داد، افزود: همچنین در صنایع هوافضا رشد چشمگیری داشتیم و این پیشرفت ادامه دارد و نباید تحت الشعاع قرار گیرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه علم با بیان اینکه در رشد علم ایران نباید تردید کرد، افزود: این در حالی است که این پیشرفت را در کشورها همسایه شاهد نبودیم و این به معنای هدایت درست ایران در این سال ها است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هدایت رهبری موجب افزایش توان ملی کشور بود و این از نعمت هایی است که ساختار حکومت ما دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس افزود: یکی دیگر از نکاتی که آورده جمهوری اسلامی ایران غیر از نیروی انسانی قوی به شمار می رود پیشرفت های دفاعی کشور است؛ لزومی ندارد در این زمینه پوشیده حرف بزنیم.

وی افزود: پیشرفت های دفاعی کشور بسیار ارزشمند است و اینکه دیگران از این پیشرفت ها نگران هستند دلیلی ندارد که ما آورده خود را در زمینه پیشرفت دفاعی کم ببینیم.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه قطعا ایران از قدرت بزرگ موشکی در منطقه است، گفت: این ظرفیت بزرگ دفاعی کشور است و دلیلی ندارد آن را پنهان کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: کشوری می تواند استقلال خود را حفظ کند که توان بازدارندگی داشته باشد، اما ایران بازدارندگی را در سلاح کشتار جمعی نمی داند بلکه در توان دفاعی مشروع می داند.

وی ادامه داد: ما با مانور نیروی دفاعی نشدیم بلکه جنگ کردیم؛ نیروی دفاعی که آزمون جنگ را گذرانده نیروی دفاعی دست کمی نیست.

نماینده مردم قم در مجلس نهم ضمن تشریح خاطرات مسئول اطلاعات ارتش عراق گفت: وی نکات مهمی را بیان کرد از جمله اینکه آمریکایی ها چگونه عراق را به جنگ علیه ایران تشویق کردند.

لاریجانی در تشریح خاطره مسئول اطلاعات ارتش عراق گفت: به گفته وی در طول جنگ کمک های بسیاری از سوی آمریکایی ها به این کشور شد؛ حتی در مقطعی که ارتش عراق در حال زمین گیر شدن بود، یکی از کشورهای اروپایی حاضر به کمک به کشور عراق در شرایط جنگ با ایران بود؛ این کشورها همان کشورهایی هستند که امروز از سلاح هسته ای ایران هراس دارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها حتی کشور مصر به کشور عراق برای جنگ علیه ایران کمک کرد، افزود: تنها دو الی سه کشور عراق را حمایت نکردند؛ در این شرایط ایران از خود دفاع کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به پیشرفت های اقتصادی ایران در سال های پس از انقلاب گفت: از نظر توانمندی اقتصادی کارهای زیربنایی خوبی انجام شده و اقتصاد ما مسیر پیشرفت را دنبال کرد. البته در دوره ای اشکالاتی در اقتصاد کشور از جمله در چند سال اخیر به وجود آمد که فرمان اقتصاد دولت دقیق عمل نکرد و خیلی از ظرفیت های اقتصاد در کشور به کار گرفته نشد.

وی تصریح کرد: این از اشکالات کشور بود که اگر دولت جدید به ظرفیت های موجود در اقتصاد کمک کند، شاهد پیشرفت این بخش خواهیم بود.

نماینده مردم قم در مجلس با تاکید بر اینکه بخش اندکی از مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم ها است، افزود: بد اداره کردن کشور از نظر اقتصادی وضع را به این شکل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به جلسه مشترک وزیر اقتصاد با هیات رئیسه مجلس اشاره کرد و گفت: چند روز پیش وزیر اقتصاد گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور را به هیات رئیسه ارائه داد که براساس آن مجموع بدهی دولت به بخش های مختلف حدود 450 تا 460 هزار میلیارد تومان است، این مربوط به بد اداره کردن کشور است.

وی گفت: اینکه 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ بزنیم اما 10 هزار میلیارد تومان بودجه داشته باشیم، عاقلانه است؟ اگر بخواهیم این پروژه ها را تکمیل کنیم 60 تا 70 سال زمان نیاز داریم؛ این نشان از بد اداره کردن کشور دارد.

لاریجانی در مورد هدفمندی یارانه ها نیز گفت: آیا براساس قانون عمل شد که تولید کشور لطمه خورد؟ بسیاری از صنایع داخلی کشور به تحریم ها ارتباطی ندارند، لذا تصمیمات بانکی باید برای آنها در نظر گرفته شود؛ این سوءمدیریت ها است که مشکلات اقتصادی را به وجود می آورد.

وی با تاکید بر اینکه باید مشکل سوءمدیریت را بپذیریم، افزود: اولین مسئله ای که یک بیمار می تواند خود را علاج کند این است که بپذیرد که بیمار است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب چند سال بر اجرای اصل 44 قانون اساسی تاکید دارند، گفت: آیا اینکه 3 نیروگاه را که از دولت گرفته شده، مجدد به دولت بازگردانیم، اجرای اصل 44 قانون اساسی است که رهبر معظم بر آن تاکید دارند؟

وی با اشاره به پروژه سهام عدالت نیز تصریح کرد: در این بخش مردم احساس مالکیت نمی کنند و تنها برگه ای در دست دارند که نه مالکیت دارد و نه سودی برای آنها در برداشته است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: سیاست های اصل 44 حرکت بزرگی بود اما به معنای اینکه اقتصاد کشور مردمی شود که راه نجات کشور نیز این بود.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: ارائه آمار خلاف واقع برای ایجاد اشتغال چه دردی از جامعه و مردم دوا می کند؟؛ میزان سرمایه گذاری در کشور مشخص است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: در دولت قبل اعلام شد رشد اقتصادی 7 درصد است، این درحالی است که دو ماه بعد دولت جدید نرخ رشد اقتصادی را منفی 5.8 درصد اعلام کرد؛ لذا به دلیل سیاست های غلط رشد اقتصادی کشور 7 درصد نبود.

وی با بیان اینکه در این شرایط اول باید دردها را بشناسیم، افزود: برای اینکه کشور سربلند باشد، اقتصاد کشور باید تقویت شود و در این راستا سیاست های اصل 44 باید اجرا شود و اقتصاد نیز مردمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته دولت جدید اعلام کرده که قانونگرا است و در صورتی که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی گام بردارد مورد حمایت قرار می گیرد.

لاریجانی با اشاره به ظرفیت ایران در منطقه نیز افزود: یکی از نکات مهم، ظرفیت ایران در منطقه است که الهام بخشی انقلاب بر آن تاثیرگذار بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنگ 33 روزه لبنان افزود: از اینکه حزب الله توانست کمر رژیم صهیونیستی بشکند افتخار می کنیم چون این موضوع آبروی اسلام و کشورهای عربی است.

وی با تاکید بر اینکه داستان جنگ 33 روزه لبنان خیلی پندآموز است، افزود: نباید آن را دست کم گرفت.

فلسطین با کمک ایران در جنگ 22 روزه و 8 روزه پیروز شد

لاریجانی ادامه داد: حتی فلسطینیان با کمک ایران توانستند در جنگ 22 روزه و 8 روزه مقاومت پیروز شوند و این شکست دیگری برای اسرائیل بود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر اینکه ما به هیاهوهای غرب کاری نداریم به روایت وزیر امور خارجه یکی از کشورهای منطقه درباره جنگ سوریه اشاره کرد و گفت: درباره جنگ سوریه یکی از وزرای امور خارجه منطقه در همان اوایل جنگ به ایران سفر کرد که ما به او توضیح دادیم که سوریه مانند کشورهای دیگر نیست اما وی پاسخ داد حکومت فعلی سوریه دو هفته دیگر سقوط می کند؛ در حالی که نزدیک به 3 سال از این موضوع می گذرد و هنوز حکومت سوریه پابرجاست. حال سوال این است که چرا ادعای سیاستمداری می کنید؟

ایران سایه دیکتاتوری بین المللی را از بشریت دور کرد

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: جمهوری اسلامی ایران ایستادگی کرد و اگر ایستادگی نمی کردیم نه تنها به خود لطمه می زدیم بلکه تمام صحنه بین المللی دچار یک دیکتاتوری می شد و آمریکایی ها فکر می کردند کار به اتمام رسیده و می توانند به همه کشورها دستور بدهند اما ایران سایه دیکتاتوری بین المللی و شر آن را از بشریت دور کرد که این خدمت بزرگ جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: من معتقدم تغییر شرایط برای غربی ها به خاطر آن است که متوجه شدند بدون جمهوری اسلامی ایران نمی توانند در منطقه اقدامی انجام دهند.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ملاحظات فرهنگی رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: ملاحظات فرهنگی رهبر معظم انقلاب نکات اساسی دارد که باید مورد توجه قرار داد. البته در شرایط فعلی برخی از اشکالات در حال برطرف شدن است و همانطور که مشاهده می کنیم دولت جدید در نگاه کلان لایحه بودجه مسیر فراهم شدن بسترهای تولید را در دستور کار قرار داده است، البته برخی اشکالات وجود دارد که در مجلس در جهت رفع آنها تلاش می کنیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ادامه داد: اگر بتوانیم ظرفیت های اقتصادی را آزاد کنیم تا این ظرفیت ها تنفس کنند اقتصاد به معنای واقعی مردمی می شود که این موضوعات نیز در مذاکرات هم تاثیر دارد؛ یعنی اگر حریف مشاهده کند نقاط ضعف خود را از نظر اقتصادی شناخته ایم در روند مذاکرات تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه امیدواریم با راهنمایی های رهبر فرزانه انقلاب، فهم درست و ارزیابی های صحیحی از شرایط فعلی داشته باشیم، تصریح کرد: اگر به این فهم و ارزیابی دقیق برسیم، می توانیم با سرافرازی از شرایط فعلی عبور کنیم و زمینه برای رفع مشکلات نیز مهیا خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: حزب موتلفه نیز می تواند در این مسیر مددکار باشد و شرایط را به نحو بهتری رقم بزند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان