Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گیلان گفت: در 8 ماه سالجاری 285 هزار تن کالا در گیلان ترانزیت شده است.

سبحان الله علیپور اظهار کرد:مهمترین الویت کاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های گیلان ارتقای خدمات و ایمنی در حمل و نقل جاده ای است.

وی اضافه کرد: از جمله خدمات این اداره که برای مردم محسوس است حمل و نقل مسافر بین شهری، حمل و نقل کالای بین شهری و همچنین ترانزیت است.

وی با بیان اینکه در 8 ماه سالجاری 285 هزار تن کالا از استان گیلان ترانزیت شده است خاطرنشان کرد: از این میزان 243 هزار تن آن از مرز آستارا عبور کرده است و مابقی از انزلی بوده است .

علیپور تصریح کرد: گیلان استان فرصتهاست و اگرچه ترانزیت برای گیلان یک مزیت محسوب می شود اما می توان بهره برداری بیشتری کرد و کالاهایی که کشورهای دیگر از خاک گیلان استفاده می کنند و آنها را به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان می رسانند را در گیلان تولید کنیم و بدین ترتیب صادرات کالا را از گیلان افزایش دهیم.

وی گفت: در گیلان 160 شرکت و موسسه حمل و نقل کالا و 120 شرکت حمل و نقل مسافر فعالیت دارند.

وی سه شرکت حمل و نقل بین المللی کالا و یک شرکت حمل و نقل بین المللی مسافر را از جمله ظرفیت های گیلان افزود و گفت: 100 نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی در گیلان فعالیت می کنند.

این مسئول به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی گیلان اشاره کرد و گفت: حدود 9 هزار و 400 ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان مشغول فعالیت هستند که حدود 3 هزار و 100 دستگاه در بخش مسافر و 6 هزار و 300 دستگاه در بخش کالاست.

وی با بیان اینکه حدود 19 هزار راننده در بخش حمل و نقل عمومی گیلان فعالیت می کنند، تصریح کرد: 11 هزار و 900 راننده در بخش کالا و 7 هزار و 100 راننده در بخش مسافر است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گیلان درباره جابجایی کالا افزود: در 8 ماه گذشته حدود 5 میلیون تن کالا توسط 367 هزار دستگاه از گیلان جابجا شده است که 35 درصد این جابجایی درون استانی و 65 درصد برون استانی بوده است.

علیپور با اشاره به حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان خاطرنشان کرد: در مدت مذکور آستارا با میزان جابجایی 144 هزار تن کالا در واردات و 500 هزار تن در بخش صادرات رتبه سوم کشور را در صادرات و واردات جاده ای کسب کرده است.

وی سهم مرز آستارا در واردات و صادرات کشور را 11 درصد کل مرزهای جاده ای کشور ذکر کرد و یادآور شد: عمده کالای وارداتی، تخته، اکسید آهن و شکر و نیز کالای صادراتی شامل سیمان، تره بار و شیشه بوده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گیلان از بهره برداری 8 مجتمع خدماتی - رفاهی در گیلان خبر داد و تصریح کرد: 13مجتمع خدماتی - رفاهی نیز در حال احداث است.

علیپور با اشاره به ایمنی و ترافیک گیلان متذکر شد: 280 مدرسه حاشیه راه ها در قالب اجرای طرح آموزش ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها زیر پوشش قرار گرفتند.

وی اجرای این طرح را در 30 مدرسه در سال جاری عنوان کرد و یادآور شد: اجرای طرح ایمن سازی فیزیکی 133 مدارس حاشیه راه های گیلان در 204 مدرسه در سال جاری انجام می شود.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گیلان به اجرای طرح آموزش ارتقاء ایمنی عابران و موتورسواران در 5 محور گیلان اشاره کرد و افزود: سه محور دیگر در سال جاری زیر پوشش این طرح قرار می گیرند.

علیپور همچنین از راه اندازی سامانه پیام کوتاه 20000141 در اداره کل حمل و نقل و پایانه های گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه امروز رسما افتتاح می شو. /منبع : ایسنا

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان