Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : ˈرضا مسرورˈ روز چهارشنبه در نخستین نشست تخصصی ˈنقش منطقه آزاد انزلی در توسعه اقتصادی گیلانˈ با اشاره به کشور چین بعنوان یک کشور صنعتی موفق خاطرنشان کرد: نخستین دلیل موفقیت چین در صادرات، اختصاص یارانه از سوی دولت در بخش انرژی و حمل و نقل است.

وی اظهار کرد : در منطقه آزاد بعنوان مدل توسعه اقتصادی کشور می شود این امر را انجام داد.

وی تصریح کرد : باید یارانه هایی برای تولیدکننده و فعالان بخش صنعت و تجارت در نظر گرفته شود تا آنها تمایل به سرمایه گذاری پیدا کنند.

مسرور حذف کامل بروکراسی اداری و کوتاه شدن روند اخذ مجوز را از دیگر الزامات برای فعال کردن صنایع و اقتصاد در این منطقه عنوان کرد .

وی دلیل دیگر موفقیت چین در صادرات را بازاریابی صادراتی عنوان و خاطرنشان کرد: باید در بخش بازاریابی برای صنایع و صادرکنندگان قوی تر عمل کنیم.

وی گفت: سازمان منطقه آزاد باید به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کمک کرده و اطلاعات لازم در خصوص بازارهای هدف به ویژه کشورهای آسیای میانه و دیگر موارد کمک کننده به صادرات را انجام دهد.

*شناسایی بازار و بازاریابی برای تولیدکنندگان

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: باید نیازهای موجود در بازار کشورهای آسیای میانه شناسایی و به تولیدکننده معرفی شود.

مسرور با اشاره به این که از 117 صنعت موجود در دنیا 104 صنعت در ایران موجود است، گفت: در جهان روی مزیت ها کار می کنند ولی ما این کار را انجام نداده ایم در حالیکه باید روی صنایعی که مزیت دارند سرمایه گذاری کنیم.

وی در ادامه گفت: منطقه آزاد انزلی که سال 84 تاسیس شده و میراث دار منطقه ویژه اقتصادی از سال 76 نیز بوده، پیشرفت لازم را نداشته است.

وی یاداور شد : سازمان منطقه آزاد کیش سال 72 یعنی با یک فاصله چهار ساله نسبت به انزلی تاسیس شد ولی پیشرفت این دو منطقه کاملا متفاوت است و این موضوع می طلبد که تلاش مضاعفی داشته باشیم .

*لزوم اعمال قانون مناطق آزاد

مسرور در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: وقتی محدوده ای بعنوان منطقه آزاد مصوب می شود، باید قانون مناطق آزاد در آنجا حاکم باشد و پذیرفتنی نیست که فعال اقتصادی همچنان در زمینه این قانون مشکل داشته باشد .

وی گفت: برای معافیت مالیاتی صنایع موجود در منطقه آزاد حتما نیاز به حصارکشی کامل منطقه نیست و اگر ممیز مالیاتی در این خصوص ایجاد مشکل کند، با او برخورد قانونی می شود .

وی با اشاره به اینکه معافیت مالیاتی دو بخش دارد، افزود : تولید کننده بعد از اخذ مجوز فعالیت اقتصادی از سازمان منطقه آزاد تا 20 سال از مالیات مستقیم در زمینه درآمد معاف است .

مسرور تصریح کرد : از کالای تولیدی در تمامی مناطق آزاد کشور در زمان ورود به سرزمین اصلی مالیات اخذ می شود که باید تلاش کنیم این مساله را حل کنیم.

مدیرعامل منطقه آزاد مجددا تاکید کرد : در داخل سازمان فرایند اداری را تا آنجا که شده باید اصلاح و بروکراسی اداری را حل کنیم

مسرور از فعالان اقتصادی منطقه خواست با تشکیل ˈانجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلیˈ هم از این انجمن بعنوان بازوی مشورتی سازمان منطقه آزاد استفاده شود و هم این که حرف آنها در همه جا بهتر خوانا تر باشد .

*تخصصی کردن گمرک در منطقه آزاد معنا ندارد

وی با انتقاد از تخصصی کردن گمرکات گفت: گمرک تخصصی در منطقه آزاد مفهومی ندارد چراکه درآمد منطقه آزاد از محل واردات کالاست و اگر به تجار اجازه واردات ندهیم، چگونه این درامد حاصل شود .

وی تصریح کرد : مذاکراتی با مسوولان نهادهای مربوطه انجام شده و قرار است تخصصی بودن گمرکات حذف شود تا تاجر بتواند در هر نقطه ای که خواست کالایش را ترخیص کند .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص ترانزیت افزود : اکنون گمرک سه برابر ارزش کالا بن ترانزیت می گیرد اما در سرزمین اصلی این طور نیست .

مسرور خاطرنشان کرد : نباید از صنعتگر ما سه برابر ارزش کالا بن ترانزیت گرفته شود و پی گیر حل این مشکل هستیم .

*معرفی فرصت های سرمایه گذاری

وی با اشاره به پیگیری لازم برای برگزاری همایش سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور در انزلی خاطرنشان کرد : باید قبل از برگزاری این همایش فرصت های سرمایه گذاری برای استان را در حد PFC آماده کنیم .

مسرور افزود : همچنین در نظر داریم طی دو هفته آینده اعضای مجمع عالی واردات کشور را به منطقه آزاد انزلی دعوت و آنها را برای ترانزیت کالا از این منطقه تشویق کنیم .

وی با بیان اینکه اگر سرمایه گذاران موجود از فعالیت اقتصادی در استان راضی نباشند، سرمایه گذار جدید نخواهد آمد گفت: باید در جلب رضایت تولیدکننده و سرمایه گذار تلاش کنیم .

*ایجاد درآمد ارزی برای کشور هدف اصلی منطقه آزاد

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هدف ما از فعالیت در منطقه آزاد ایجاد درآمد ارزی برای کشور است، تصریح کرد : نباید به گونه ای عمل شود که فقط محدوده را تبدیل به بهشت کنیم و کاری با باقی قضایا نداشته باشیم .

مسرور در ادامه اضافه کرد : در حال راه اندازی بحث کالای همراه مسافر از منطقه به میزان 80 دلار برای هر نفر هستیم و امیدواریم با همکاری مسئولان ذیربط این امر محقق شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: برای نیل به اهداف اصلی ایجاد منطقه آزاد نیازمند همکاری و هماهنگی همه ارگان ها و سازمان ها هستیم .

نخستین نشست تخصصی ˈنقش منطقه آزاد انزلی در توسعه اقتصادی گیلانˈ روز چهارشنبه با حضور مدیران کل اقتصادی استان و سرمایه گذاران برگزار شد و مدیران و سرمایه گذاران به بیان مسائل ، مشکلات و پیشنهادات خود پرداختند./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان