Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان در جلسه فرهنگ عمومی در خصوص اهمیت امامت و ولایت گفت : ابی بصیر از امام باقر (ع) پرسید از میان نماز و روزه و حج و جهاد ولایت کدامیک بالاتر است ؛ حضرت فرمود : ولایت .

وی با اشاره به استناد تشیع و تسنن به پرسش ابی بصیر افزود : حضرت سپس دلیل آورد رهبری جامعه کلید صحیح نماز و روزه و حج و جهاد است که اگر این کلید نباشد نماز به یک سرگرمی و روزه به عامل لاغر کنند و حج به سنت تبدیل می شود که اگر سوال شود چرا نباید قبر پیغمبر را بوسید با تازیانه برسرشان خواهند زد .

وی ادامه داد : اگر جامعه یک رهبر درست نداشته باشد نمی داند به کدام سمت باید برود که نمونه اش را در افغانستان و پاکستان و عربستان شاهد هستیم.

 آیت الله قربانی گفت : شعار ما مرک برآمریکا و اسرائیل بود و هست ولی در فتنه 88 شعار فتنه گران مرگ بر اصل ولایت فقیه بود ! ما شعارمان حمایت از لبنان و فلسطین بود ولی آنان شعار می دادند : نه لبنان ، نه غزه ، جانم فدای ایران !

وی گفت : اینان در این مورد هم دروغ می گفتند ، زیرا در ایام عاشورا با آن ظاهر و لباس نامناسب ظاهر شدن مطلقا موافق نظر امام حسین (ع) نبود و مردم ایران فدائی امام حسین و خاندان پیغمبر هستند .

نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت : بعضی ها می خواهند فتنه 88 را کمرنگ کنند و بگویند این یک حادثه ای بوده که تمام شده .

وی افزود : همین ها حالا می خواهند محبوسین را مقتدرانه آزاد کنند و بعد بگویند : دیدید حق با ما بوده ! ما حکومت را برگرداندیم و با امریکا رابطه برقرار کردیم و در این شرایط ما را نکوهش کنند .

امام جمعه رشت گفت : آقا فرمود " اظهار ندامت بکنند ما حرفی نداریم " روی این حساب ما با کسانیکه با فتنه 88 همکاری جدی داشتند و می خواستند اصل ولایت فقیه را از بین ببرند و حالا هم حاضر نیستند توبه کنند حرفی نداریم .

وی افزود : اگر آقا در آن نماز جمعه معروف آن سخنرانی را نمی کرد که خدا ! من این جسن ناقصی که دارم حاضرم در راه تو تقدیم کنم و اگر از جان خود سرمایه گذاری نمی کرد جامعه آرام نمی شد .

وی ادامه داد : من در دیدار مردم گیلان با رهبری اعلام کردم عمارهای شما تابع فرمایشات شما هستند و من به عنوان یک عمار رهبری تا پای جان ایستاده ام و این حرف من به خاطر جایگاه من نبود و نیست بلکه از سر اخلاص بوده و هست.

آیت الله قربانی در ابتدای سخنان خود به ضرورت حضور روحانیت در روستاهای دور و محروم اشاره کرد و افزود : در گذشته 70 درصد جمعیت در روستا و سی درصد آنان در شهر زندگی می کردند و اکثر علمای بزرگ ما نیز در روستاها زندگی می کردند .

وی ادامه داد : در غرب گیلان مرحوم آیت الله ضیابری که از نجف برگشت ابتدا چند سال در ضیابر زندگی کرد و یا سید عبدالوهاب ضیابری ، وزیر فرهنگ میرزا کوچک در ضیابر زندگی می کرد .

وی افزود : بسیاری از بزرگان دیگر ما مثل مرحوم شیخ عبدالحسین لیچائی ، مدت ها در لیچا زندگی کرد در حالیکه وی شاگرد مرحوم آخوند خراسانی بود و کتاب معروف کفایه آخوند را الفیه کرد ، یعنی کفایه را در هزار بیت شعر عربی شرح کرد که الآن ما داریم آن بخش باقیمانده را برای چاپ آماده می کنیم .

امام جمعه رشت گفت : در طرف های های ما مرحوم آشیخ عبدالرسول حجت انصاری مقرر درس آیت الله میرزا حبیب الله رشتی که مجتهد مسلم بود برای تبلیغ دین به روستای (کماچال) که امروزه جزء آستانه اشرفیه هست می رفت و یا آیت الله حائری ماه رمضان ها به لفمجان و ناصر کیاده می رفت .

وی گفت : این بزرگواران مجتهد مسلم بودند که برای تبلیغ دین به روستاها می رفتند ولی حالا که جمعیت روستاها کم شده علما کمتر به روستا می روند مخصوصا روستاهائی در حوالی دیلمان که دارای بیست هزار نفر جمعیت است و یک روحانی موجه ندارد نماز میت آنان را آدم های با وجهه مذهبی می خوانند و مجالس روضه و ترحیم شان را نیز دراویش اداره ی کنند .

وی افزود : حالا که سازمان تبلیغات در این زمینه برنامه هائی را در دست اجرا دارد و می خواهد روحانی طرح هجرت به روستا های دور بفرستد باید به طریق ممکن از حیث مالی کمکش کردتا امکانات توقف روحانی در روستا ها فراهم شود

آیت الله قربانی گفت : حضور روحانی در روستا می تواند در حرکات ، سکنات و گفتار اهالی تاثیر گذار باشد .

نماینده ولی فقیه ضمن تشکر از انعکاس عزاداری های محرم گیلان در صدا و سیمای مرکز گیلان و سراسری گفت : برای حفظ شأن امام حسین باید اشعار مداحان مورد کنترل قرار گیرد تا احتمال پخش اشعار دون شأن امام از شبکه جلوگیری شود .

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان