Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان: مدتی است شهرداری رشت اخطاری را به صورت پرده پت و پهن رنگی در سطح شهر علم کرده که اگر شهروندان عوارض خودرو خود را پرداخت ننمایند با هماهنگی برخی ادارات از تردد خودرو فاقد عوارض برچسب عوارض در سطح شهر جلوگیری خواهد نمود !؟

شهروندان رشتی در شرایطی تهدید می شوند که تصور می رود کمتر کسی باشد نداند خودکفا و خود گردان بودن شهرداری بسبب وصول انواع عوارض از جمله عوارض وسایط نقلیه است .

شهرداری به وسیله انواع عوارض از قبیل : عوارض نوسازی ، عوارض زباله ، صدور پروانه ، فروش تراکم ، تغییر کاربری ، خلاف ساختمانی و غیره اباید هزینه های جاری و اعتبارات عمرانی خود را تامین نماید تا بتواند با کمک نیرو های انسانی تحت امر پروژه های عمرانی و رفاهی را در جهت تامین رفاه و آسایش شهروندان اجرا نماید .

شهرداری باید بداند چون تهدید مغایر با تکریم شهروند است بنابراین او را وادار به جبهه گیری می نماید و باعث عدم تمایل وی در پرداخت عوارض می شود مگر اینکه شهرداری بتواند از ابزار تشویقی مرتبط استفاده نماید !

حال چرا شهرداری رشت برای وصول عوارض به تهدید متوسل شده است به نظر می رسد با توجه به مصاحبه های انجام شده چون شهرداری از بودجه دویست و اند میلیارد تومانی خود تنها توانسته حدود یکصد میلیارد تومان آن را وصول نماید بنابراین شهردار جدید بدون توجه به فرهنگ مردم گیلان برای ضرب شصت نشان دادن اقدام به تهدید شهروندان نموده است !

از آن جائی که شهرداری اداره ای است که از گهواره تا گور همراه شهروند است و شهروند به عناوین مختلف با این اداره ارتباط تنگاتنگ دارد وقتی می بیند بودجه شهرداری صرف اتینا می شود و بعنوان مثال شهرداری به بهانه نداشتن قیر کارخانه اسفالتش را تعطیل می نماید و عملا روکش و لکه گیری خیابان ها و کوچه ها و معابر و پر کردن چاههای عمیق خیابانی را به دست فراموشی می سپارد و حاضر نیست مثل دیگران در تهیه قیر اقدام نماید ولی در مقابل قرار داد قریب دو میلیارد تومانی بی حاصل با فلان دانشگاه منعقد و یا بخش قابل توجهی از درآمد شهرداری را صرف پرداخت حقوق آنچنانی به هفتصد، هشتصد نفر نیروی مازاد می نماید چگونه می تواند انتظار داشته باشد شهروندان عوارض خود را به موقع پرداخت نمایند ؟

از سوی دیگر با توجه به تورم و گرانی مگر شهروند برای یک خودرو چقدر هزینه را می تواند تحمل نماید ؟ تحمل هزینه جلوبندی خودرو بسبب خرابی خیابان ها ، خرید طایر به دلیل ترکیدگی لاستیک در داخل همین چاههای خیابانی ! انصاف است از شهروندان خسارت دیده و خسارت زده مطالبه عوارض نقلیه کرد ؟

وقتی شهرداری پس از گذشت حدود ده ماه نمی تواند دو سوم بودجه خود را تامین نماید باید ببیند اشکال کارش در کجاست ؟ چرا در تامین بودجه ناکام است ؟ بودجه هایش در کجا هزینه می شود که نباید هزینه شود ؟ برای ایجاد میل و رغبت در شهروندان به پرداخت انواع عوارض به چه ابزرای باید متوسل شود و چه کارهای نمایانی باید انجام دهد که تا کنون یا از آن غافل مانده و یا برنامه رفاهی برای شهروندانش ندارد ؟ آیا تهدید می تواند راهگشا باشد یا خیر ؟ و خیلی سوال دیگر

در حالی که چاله چوله های خیابان ها امان صاحبان خودرو را بریده فرماندار محترم رشت اعلام می کند : پرداخت عوارض توسط رانندگان می تواند به روند اجرای پروژه های ترافیکی سرعت دهد !؟

با توجه به وضع موجود شهر رشت (پروژه های ترافیکی ) یعنی چه ؟ کدام خیابان در دست بازگشائی است که نیمه تمام مانده ؟ اجرای کدام پروژه ترافیکی در دست اجرا ، کند است که باید سرعت داده شود ؟

آقای فرماندار که معتقد است : "احداث پل های هوایی نمی تواند به طور کامل این مشکل را برطرف کند" !! مگر احداث این پل ها با مطالعه صورت نگرفته است ؟ آیا پل هوائی برای شهر واجب بود یا احداث کمربندی که از سال 70 مورد بحث است ؟ از ایران کنف - معین روخان - پشت کارخانه پوشش از این طرف ؛ ولکس - ایران برک - آن سوی میدان گیل به نام کمربندی سبز از آنسوی شهر  می تواند کار ساز باشد ؟

آقای فرماندار که پارکینگ های طبقاتی را برای شهر رشت راهگشا می دانند آیا می دانند که در دهه هفتاد وقتی بحث مبلمان شهری در رینگ اول شهر مطرح بود قرار بود در ابندای معلم ، تختی ، حاجی آباد و سبزه میدان ، اول پارکینگ تدارک دیده شود بعد خیابان های این نقاط که به مرکز شهر منتهی می شوند مبلمان شود ؟

متولیان شهر برای سازندگان پارکینگ های معمولی و طبقاتی چه امتیازات تشویقی در نظر گرفتند ؟ وقتی شهرداری برغم داشتن ... سرمایه گذاری در چهار راه استانداری همچنان در جذب سرمایه گذار نا موفق است آیا معاونت اقتصادی شهردار جدید می تواند راهگشا باشد ؟!

اگر چه آرزو بر جویندگان نام عیب نیست ولی بد نیست دانسته شود با تهدید شهردار نه عوارض وسایط نقلیه وصول می شود و نه پروژه های ترافیکی نداشته اجرا می شود ، بطور قطع شهردار با روش مدیریتی تهدید ارعاب نمی تواند برای سال 93 بودجه 500 تا 700 میلیارد تومانی برای شهر ببندد !!

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مقالات

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان