Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، با اشاره به رشد 40درصدی ارزش ارزی صادرات از مسیر این منطقه طی 9ماهه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: در سال جاری ارزش ارزی صادرات از مسیر این منطقه به 133 میلیون دلار رسید، که در سال قبل این میزان 95 میلیون دلار بوده است.

 وی با اعلام رشد 115 درصدی ارزش وزنی صادرات از مسیر منطقه در این مدت افزود: در نه ماه اول سال 91 میزان صادرات از مسیر این منطقه 191 هزار تن بوده و این درحالی است که در همین مدت در سال 92 وزن صادرات صورت گرفته از طریق منطقه به 411 هزار تن افزایش یافته است.

 مدیرعامل منطقه آزاد انزلی ارزش ارزی ترانزیت خارجی صورت گرفته از طریق این منطقه در 9ماهه نخست سال جاری را 172 میلیون دلار اعلام کرد و درخصوص ترانزیت داخلی از مسیر منطقه به سرزمین اصلی گفت: ارزش ریالی ترانزیت داخلی در طی این مدت درحدود 267 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال پیش 153 درصد رشد داشته است.

 وی ادامه داد: میزان واردات کالا از طریق منطقه آزاد انزلی در این مدت یک میلیون و 216 هزار تن با ارزش 849 میلون دلار بوده است.

 مسرور تصریح کرد: بیشترین مبادلات تجاری، ترانزیتی این منطقه با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و حاشیه جنوبی خلیج فارس، اروپای شمالی و شرقی، آمریکای لاتین و آفریقاست.

 وی درخصوص کالاهای صادر شده از مسیر منطقه آزاد انزلی ابراز کرد: عمده کالاهای صادراتی غیرنفتی شامل محصولات کشاورزی، معدنی و مصنوعات آن، محصولات صنایع شیمیایی، پلاستیکی، محصولات صنایع غذایی و نساجی است و مواد اولیه مصرفی کارخانجات استان و کشور نیز عمده واردات از طریق این منطقه را در بر می گیرد.

 مدیرعامل منطقه آزاد انزلی از تمامی سرمایه گذاران و تجار به منظور حضور در این منطقه به منظور بهره گیری از تمامی مزایای قانونی و فرصت های سرمایه گذاری دعوت کرد و اذعان داشت: برطرف کردن مشکلات تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی محدوده منطقه، قرار گرفتن این منطقه در مسیرکریدور شمال جنوب، امکان فعالیت بانک ها و شرکت های بیمه داخلی با همکاری شرکت ها و بانک های بین المللی، معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه از دیگر مزایای قانونی فعالیت تجاری-اقتصادی در منطقه آزاد انزلی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان