Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گبلانیان : مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در همایش شوراهای آموزش و پرورش استان گفت : تعلیم و تربیت را به شکل حرفه ای و تخصصی و به دور از مباحث سیاسی دنبال می کنیم .

ˈمهدی حاجتی ˈ روز پنجشنبه اظهار کرد : ورود هیجانات سیاسی به مدارس ظلم به آموزش و پرورش محسوب می شود و اجازه آن را نمی دهیم .

وی تصریح کرد : این بدان معنا نیست که نباید فکر سیاسی داشته باشیم بلکه منظور این است که باید حرفه ای عمل کنیم و نگذاریم مسائل سیاسی در بدنه آموزش و پرورش و تصمیم گیری ها اثر بگذارد .

حاجتی متذکر شد: آموزش و پرورش باید با تکیه بر خرد جمعی و مبتنی بر روشهای صحیح پژوهشی باشد و زمینه تعلیم و تربیت صحیح را بعنوان رکن اساسی توسعه پایدار ایجاد کنیم .

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان خاطرنشان کرد : برای تحقق این امر نیاز به نیروهای دارای تخصص ، ایمان ، تعهد و تجربه و معتدل و به دور از افراط و تفریط داریم .

وی تاکید کرد : آموزش و پرورش نیازمند بهره گیری از کلیه امکانات و منابع برای تمرکز زدایی و استفاده از توانمندی های محلی و همدلی ، هم رایی و هم افزایی صاحب نظران برای عملی شدن اهداف و آرمانهای تعلیم و تربیت اسلامی است .

حاجتی افزود : اگر بتوان در گستره آموزش و پرورش نگرش ها و فکرها را به هم نزدیک و هم افزایی را در بدنه آن تزریق کرد؛ می توان تحقق اهداف تعریف شده در سند تحول بنیادین را بعنوان مرحله ای از حیات طیبه رقم زد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت : آموزش و پرورش رایگان شعار عمومی همه دولتها است اما تامین ابزار و فضای متناسب با آن چیزی است که همه دولتها در گیر آن هستند .

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان خاطرنشان کرد : عدالت آموزشی بعنوان شعار غایی همه دولتها جز با مشارکت افراد صاحب نظر و کمک مردم تحقق نمی یابد و این بستر را قانون شورای آموزش و پرورش فراهم کرد.

حاجتی متذکر شد : انتظارات و مطالبات به حق مردم از آموزش و پرورش ، جزو حقوق اولیاء و دانش آموزان و رسالتی است که باید به انجام برسد.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر لزوم توسعه فضای حقوق شهروندی در آموزش و پرورش افزود : شوراها می توانند این حقوق را از آموزش و پرورش مطالبه کنند و ما خود را موظف به پاسخگویی می دانیم .

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان بیان کرد : در حال حاضر از وضعیت مطلوب قدری فاصله داریم اما می توانیم با برنامه ریزی درست و رویکرد ارائه شده در سند تحول بنیادین خواست نظام و مقام رهبری را در جامعه تحقق عینی ببخشیم .

حاجتی آموزش و پرورش را فصل مشترک حاکمیت با مردم خواند و گفت: تاثیر هر حرکتی در آموزش و پرورش را به روشنی می توان در جامعه مشاهده کرد و این وظیفه ما را سنگین تر می کند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش یک دستگاه مصرفی نیست، خاطرنشان کرد : اگر مردم را مشارکت دادیم و از فکر و اندیشه صاحب نظران استفاده کردیم آنها خود را در موفقیت و ناکامی های آموزش و پرورش شریک و مسوول دانسته و در حل بحران ها به کمک ما می آیند .

وی با اذعان به اینکه آموزش و پرورش در حوزه های مختلف درگیر مشکل است ولی برنامه های خوبی را تهیه کرده از مردم ، امامان جمعه و صاحب نظران خواست در انجام رسالت خطیر تعلیم و تربیت فرزندان کشور کمک کنند .

حاجتی با اشاره به توزیع نامناسب نیروی انسانی در کشور و وجود بیش از 58 هزار نیروی مازاد در شرایط کمبود 50 هزار نیرو افزود: ساماندهی نیروی انسانی را آغاز کرده ایم.

وی با بیان اینکه سند تحول بنیادین چراغ راه آموزش و پرورش است، گفت: ساختارها را باید برای اجرای این سند فراهم کنیم .

وی با اشاره به سیاستگزاری برای توسعه مشارکت دانش آموزان و معلمان در تصمیم گیری ها گفت : دانش آموز حق اظهار نظر و نقد در خصوص برنامه های آموزشی و معلم حق نقد و درخواست مطالبات دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان خواستار مشارکت و کمک همه مردم و صاحب نظران برای کمک به ارتقای آموزش و پرورش و در نهایت توسعه پایدار کشور شد. 26 دی ماه سالروز تشکیل شوراهای آموزش و پرورش است./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان