Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : عدم توجه اصولی و اساسی یا بعبارت بهتر بی برنامگی متولیان بخش کشاورزی سبب شد کشاورزان برنج و چای از سر ناچاری عطای کشاورزی را به لقایش ببخشند و زمین های خود را تبدیل به احسن نمایند .

مقام های خرد و کلانی که کشاورزی را می شناسند و با مضایق و تنگناهای آن آشنائی دارند بدون شک می دانند با توجه به تورم و گرانی مزد کارگر و نهاد ها و ابزار کشاورزی و بی بها شدن تولیدات داخلی به دلیل واردات بی رویه از یک سو و عدم برنامه ریزی و حمایت دولتی این حرفه صرفه اقتصادی خود را از دست داده و نمی تواند زندگی کشاورز را تامین و یا در نازل ترین صورت شکم کشاورز را سیر نماید .

اینکه متولیان کشاورزی هر از گاهی واکشاورزی سر می دهند صرفا اقتضای مسئولیت شان است زیرا زندگی شان از قبل این مسئولیت در حد رفاه تامین می شود و هیچ مشکل مالی و کمبودی در زندگی ندارند مصداق بارز سیر و گرسنه است بنابراین این مقامات اگر بخشنامه ای صادر می کنند ، سنگ کشاورزی را به سینه می زنند و یا در مورد جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی اراده ای را اعلام می کنند از سر دلسوزی نیست بلکه به خاطر مسئولیتی است که به عهده دارند .

مسئولان کشاورزی علیرغم اینکه می دانند تجاهل العارف می کنند و نمی خواهند واقعیت ها را بپذیرند که هزینه تولید سالانه رشد بی حساب و کتاب دارد ، نهاده های کشاورزی بیش از صددرصد افزایش می یابد ، کشاورز بابت تولید یک محصول بیش از بیست درصد مالیات ارزش افزوده می دهد ، بخشی از دسترنج کشاورز در مرحله تبدیل سر به نیست می شود و با همه این تاملات و ناملایمات زمانی که می خواهد حاصل دسترنج خود را به بازار عرضه نماید با واردات بی رویه و شایعات آلودگی و غیره مواجه می شود که در حقیقت مزد رنجش را نصیب دلال و سرمایه دار می کند ؟!

از آنجائی تمام تلاش انسان داشتن یک زندگی معمولی و توانائی تامین نیاز اعضای خانواده و سرو سامان دادن اهل خانه است وقتی این توان از وی سلب شود بالاجبار به فکر تغییر شغل و  مهاجرت و غیره می افتد که در بخش کشاورزی آسوده ترین آن تبدیل به احسن زمین و به تبع آن مهاجرت به شهر است که امروزه شاهد آن هستیم !

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اولین کسی نیست که قصد جلوگیری از ساخت و ساز در اراضی کشاورزی را دارد و این حرف و حدیث پیش از ایشان نیز مطرح بود ولی چون فاقد برنامه حمایتی و راهکار عملی بود در حد شعار باقی ماند بنابراین این نظر رئیس سازمان نیز در حد تهدید و ارعاب باید تلقی کرد که با این خط و نشان ها شکم کشاورز سیر نمی شود تا در روستا بماند و به کشت و زرع بپردازد !

توجه به آمار واردات برنج و چای ثابت می کند که اعلام ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی دمیدن سورنا از سر گشاد آن است زیرا با این همه واردات دیگر کشور نیازی به کشاورزی برنج و چای ندارد ؟ برای اطمینان به موارد شرح زیر توجه فرمایید :

- نماینده آستانه و کیاشهر اعلام کرد در سال 92 نیاز کشور به واردات برنج 500 هزار تن اعلام شده است . (گیلانیان : 24 دی 92 )

صفاری ، معاون بازرگانی سازمان چای کشور گفت : از 75 هزار تن چای مورد نیاز کشور تنها 25 هزار تن در کشور تولید می شود . (تسنیم : مورخه 10 آذر 92)

 1 – خبرگزاری فارس مورخه 7/10/92 : (در 9 ماه نخست سال جاری یک میلیون و 507 هزار تن برنج به ارزش 1764 میلیون دلار وارد کشور شده است) این خبر مورد تایید بسیاری از خبرگزاری ها و پایگاههای خبری از جمله تسنیم در همین تاریخ و روزنامه کیهان در تاریخ روز بعد قرار گرفته است .

خبر آنلاین  چهارشنبه 18 دی 1392 : (ایران در ماه های آوریل تا سپتامبر 2013 (فروردین تا شهریور 92) 851 هزار تن برنج باسماتی از هند وارد کرده است. این رقم برای مدت مشابه سال قبل از آن 481 هزار تن اعلام شده بود)

2 – تسنیم تاریخ: ۱۷/دی/۱۳۹۲ – (ایران 12.4 درصد از کل صادرات چای هند را در این مدت به خود اختصاص داده است. صادرات چای هند به ایران در ماه های آوریل تا دسامبر 2013 بالغ بر 51.5 میلیون دلار اعلام شده است).

طبق گزارش عصر ایران: ۲۵ دی ۱۳۹۲ «صادرات چای هند به ایران در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۳ دو برابر شد و به ۱۶.۴۷ میلیون کیلوگرم در مقایسه با ۸.۴۸ میلیون کیلوگرم در مدت مشابه سال ۲۰۱۲ رسیده است.»  

سایت الف : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۲ : (طبق آمار در گذشته ایران چهارمین تولید کننده چای در دنیا بوده است که با سیاست های غلط در دولت های گذشته امروز هیچ جایگاهی بین تولید کنندگان چای در دنیا ندارد وسالانه ۹۰ هزار تن چای وارد کشور می شود. به طوری که رئیس کمیته چای هند گفته بود: تقاضای ایران برای واردات چای هندی در سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است) .

با توجه به شرح بالا و آمار و ارقام ارائه شده مستند آیا می توان کشاورز را راغب به حفظ کاربری اراضی کشاورزی نمود ؟ درست است که کشور نیاز به کشاورزی دارد ، درست است کشاورزی اشتغالزا و محصولش نیز استراتژیک است ولی با  تهدید و ارعاب نمی توان شاهد رشد کشاورزی بود ! تسهیلات ، امکانات ، برنامه ریزی ، حمایت ، هدایت ، آموزش و ... لازمه رونق کشاورزی است که با کمال تاسف فقط حرف تحویل کشاورز می دهد !!

مقاله : "طرح خودکفائی برنج از حرف تا عمل ؟!" مورخه 16 مهر 90 گیلانیان مصداق " در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است " !!؟؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان