Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از بدهی 80 هزار میلیارد تومانی 30 نفر به بانک ها خبر داد.

مصطفی افضلی فرد در جلسه شورای اشتغال استان اردبیل اظهار داشت: 30 نفر از بدهکاران عمده و کلان بانکی که پرونده هایشان در کمیسیون اصل 90 مطرح است بیش از 80 هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهی دارند که در پرداخت آن سهل انگاری کرده و دست نگه داشته اند.

وی تصریح کرد: ما به جای آن که به سراغ این 30 نفر که 80 درصد منابع و معوقات بانکی در اختیار آنهاست، برویم سراغ افرادی می رویم که پنج میلیون وام گرفته اند و هر روز با ارسال اخطاریه ها و اجرائیه ها سعی در تحت فشار قرار دادن آنها هستیم؛ در حالی که به راحتی می توانیم از این 30 نفر مطالبات و معوقاتمان را دریافت کنیم.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جالب است که در کشور 60 درصد تسهیلات دریافتی برگشت می خورد؛ در حالی که 40 درصد آنها معوقه هستند و 50 درصد تسهیلات دریافت شده نیز در مورد غیرمعین به کار گرفته شده و صرف می شود.

این مسئول با ابراز گله مندی از برخی انحصارگرایی ها در این زمینه اضافه کرد: جالب است انحصار واردات نهاده های دامی را به یکی از این 30 کله گنده کشور داده اند که به صورت شبکه گسترده سعی در واردات و افزایش قیمت نهاده های دامی دارند؛ در حالی که ما باید براساس شعار مولایمان امام حسین (ع) با هرگونه انحصار مبارزه کنیم.

افضلی فرد بیان اشت: زمانی که فقیر و فقرای جامعه درخواست رقم بسیار پایین تسهیلات می کنند بانک های ما سخن از ناهماهنگی منابع و مصارف به میان می آورند؛ در حالی که برای پرداخت تسهیلات افراد ویژه خوار هیچ محدودیتی وجود ندارد و آنها به راحتی می توانند تسهیلات دریافت کنند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس به تعریف نادرست از اشتغال اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سابق به مجلس آمد تعریفی از اشتغال را انجام داد که تعجب آور بود و اعلام کرد براساس قانون اشتغال جهانی هرکس در روز دو ساعت کار کند، شاغل محسوب می شود؛ در حالی که ما چنین تعریفی را قبول نداریم.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با ایراد وارد کردن به آمار اشتغال کذایی که در طول سال اعلام می شود، اذعان داشت: اگر 19 هزار اشتغالی که امروز رقم آن اعلام شد، صورت گرفته باشد باید از تعداد 60 هزار بیکار این تعداد را کم کنیم و برای 41 هزار بیکار باقی مانده برنامه ریزی داشته باشیم، اما زمانی که به سراغ آنها می رویم خود آنها با تعجب می گویند ما که شاغل نیستیم که به اشتباه اسم ما را به دلیل یاد گرفتن مهارت و فنی یا پرداخت دو میلیون تومانی در لیست اشتغال آورده اند.

افضلی فرد اضافه کرد: ما از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار داریم برای جلسات بعدی در وهله اول شغل را تعریف کند سپس اعلام کند که در این سال های اخیر اشتغال ایجاد شده چه تعداد از ظرفیت بیکاران را پوشش داده و با آدرس دقیق و محل اشتغال آنها لیستی به ما ارائه شود تا بدانیم این اشتغال انجام شده است یا نه.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: برخی ها ادعا می کنند که اصلاً اشتغالی برای آنها به وجود نیامده در حالی که لیستشان در زمره افراد مشغول است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از بانک های عامل نیز خواست به تفکیک پرداخت تسهیلات رقم ها را مشخص کنند تا معلوم شود اشتغال واقعی بوده یا نه که اگر باز تعریفی در این زمینه صورت بگیرد، بهتر است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل تأکید کرد: هدف ما این است که اشتغال واقعی ایجاد شود نه اینکه بخواهیم روی کاغذ مانوری بدهیم و یا افکار عمومی را فریب دهیم.

وی بیان کرد: نبی مکرم اسلام(ص) دو عبادت را برتر معرفی کرده است یکی بندگی خدا و دیگری خدمت به مردم است که می تواند خدمت صادقانه به مردم همتراز با عبادت الهی صواب و پاداش داشته باشد.

افضلی فرد با اعلام اینکه بنده در زمان مدیرکلی بنیاد شهید حاضر به حضور در جلسه اشتغال نبودم چرا که احساس می کردم این جلسات خروجی مشخصی ندارد، گفت: بنده از استاندار اردبیل قدردانی می کنم که به دقت مسائل اشتغال را پیگیری می کند و با دیدگاهی متفاوت تر سعی در فراهم کردن بستری مناسب برای اشتغال مولد دارد.

ناظر نمایندگان استان اردبیل در شورای اشتغال با بیان اینکه در دولت دهم قرار بود سالانه یک میلیون شغل و تا پایان تیرماه 92، 2.5 میلیون شغل در کشور ایجاد شود، افزود: بعد از ثبت اطلاعات و مشخص شدن تعهد اشتغال تکلیفی استان ها سهمیه استان اردبیل مشخص و در پایان سال 89، 51 هزار و 700 فرصت شغلی، در سال 90، 37 هزار فرصت شغلی محقق شد و در سال 91 نیز 43 هزار فرصت شغلی به وجود آمد که اگر این آمار و ارقام تعجب آور را بررسی کنیم باید امروز همه بیکاران این استان صاحب شغل می شدند در حالی که هنوز 60 هزار بیکار استان دست نخورده باقی مانده است.

وی ابراز داشت: نباید جامعه و خودمان را فریب دهیم و بخواهیم در این زمینه گزافه گویی کنیم و یا با دادن آمار و ارقام غیرواقعی ذهن مردم را مشوش سازیم./منبع: فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان