Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : علی رغم برکناری بیش از ۲۵۰۰ تن از مدیران دستگاه های دولتی در ۶ ماه اول دولت روحانی، جریان اصلاح طلب از این برکناری ها راضی نیست و خواستار انتصاب نیروهای هم سوی خود حتی تا سطح مویرگ های بدنه دولت است.

با وجودی که روحانی با شعار محوری اعتدال، ریاست قوه مجریه را بر عهده گرفته است، اما شاهد برکناری های گسترده و بعضا افراطی برخی از مدیران دستگاه های اجرایی و انتصاب برخی افراد وابسته به جریان اصلاح طلب و حامی فتنه هستیم که در مواردی واکنش تند نمایندگان مردم در مجلس را نیز بدنبال داشته است و کار به جایی رسیده که صدای چهره ای چون محمدرضا باهنر –نایب رئیس مجلس- نیز درآمده که معتقد است «کار به عزل سرایدار مدرسه رسیده است!»

در نزدیک به ۶ ماهی که از دولت یازدهم می گذرد، بیش از ۲۶۰۰ تن از مدیران دستگاه های دولتی برکنار شده و افراد هم سوی دولت و اصلاح طلبان جایگزین آنها شده اند.

در میان دستگاه های دولتی، وزارت کشور بیشترین تغییرات را به خود دیده است: ۴۶۵ عزل و نصب!

با وجودی که وزیر کشور دولت یازدهم، سهمیه اصلاح طلبان محسوب نمی شود، اما آگاهان به امر می دانند که چهره های پرنفوذ دولتی، در برخی عزل و نصب های وزارت کشور و استانداری ها نقش مهمی را بر عهده دارند و به همین سبب است که در اکثر استان های کشور شاهد موج برکناری مدیران دولت قبل و انتصاب افراد جدید به جای آنها هستیم.

090

با وجود این روال افراط گونه در عزل و نصب ها در دولت، جریان افراطی حامی دولت یازدهم خواستار گسترش برکناری ها به «مویرگ های بدنه اجرایی کشور» است.

به عنوان مثال، روزنامه اصلاح طلب آرمان در تیتر اول شماره سه شنبه خود خواستار برکناری همه مدیران کل، فرمانداران، بخشداران و نیروهای تابعه آنها شده است. البته این روزنامه، علت تمایل شدید جریان اصلاح طلب به برکناری همه مدیران استانی را افشا کرده است: «نقش مدیران استانی در اجرای انتخابات.»

پیش از این نیز تحلیلگران سیاسی هشدار داده بودند که حامیان اصلاح طلب دولت یازدهم با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات مجلس آینده، در حال مهره چینی مدیران همسو با خود هستند.

در همین راستا، عیسی کلانتری -وزیر کشاورزی دولت خاتمی و عضو کارگروه انتخاب وزرای دولت روحانی- در گفتگو با این روزنامه، برنامه های جریان اصلاح طلب در عزل و نصب تمامی مدیران استانی را لو داده است.

او مخالفت خود با انتخاب افراد اصولگرا به عنوان فرماندار و بخشدار در دولت یازدهم را صراحتا اعلام کرده است. کلانتری از احتمال انتصاب چهره های اصولگرا در میان حدود ۵۰۰ فرماندار و ۱۵۰۰ نفر بخشدار در دولت یازدهم ابراز نگرانی کرده است و از وزیر کشور به شدت از بروز چنین فاجعه ای! انتقاد کرده است: «باید یک اعتراف کرد و آن این است که دولت یازدهم و وزارت کشور این دولت مقصر هستند چراکه این دولت نباید مجریان و کارگزارانش را از میان کسانی انتخاب کند که هیچ نزدیکی فکری با دولت یازدهم ندارند. به یک معنا می توان گفت انتخاب های دولت های نهم و دهم براساس رویکرد اصولگرایی بوده است.»

کلانتری همچنین یک ادعای واهی را مطرح کرده ،مبنی بر این که نیروهایی که در دولت قبل در استان ها و ادارات مشغول به کار شده اند، به هیچ وجه با دولت یازدهم کار نخواهند کرد و احتمالا کارشکنی نیز خواهند کرد. او بر مبنای این فرض غلط، باز شدن دست استانداران و مدیران برای برکناری گسترده این نیروها را خواستار شده است؛ چون به تصور کلانتری، «روحانی قطعا نمی تواند با این افراد، امور اجرایی کشور را بهبود بخشد. به اذعان برخی تحلیلگران، آقای روحانی هر اندازه هم که بخواهد، گذشت کند و کوتاه بیاید، این افراد چون از صمیم قلبشان به طرز تفکر دیگری اعتقاد دارند، نمی توانند شعارها و وعده های رئیس جمهور یازدهم را عملی کنند. بی تردید برنامه های دکتر روحانی و رویکرد دولت یازدهم توسط نیروهای وابسته به طرز تفکر احمدی نژاد و اصولگرایان عملی نخواهد شد.»

کلانتری همچنین رکود و بی تصمیمی در سطح کلان دولت یازدهم را به همین دشمن فرضی منتسب کرده و گفته است: «برخی از سیاست های اتخاذ شده توسط دولت یازدهم تا به امروز به دلیل وجود نیروهای غیر همفکر و همسو به درستی اجرا نشده است.»

او سپس تیر خلاص را زده و خواستار تغییر مدیران و نیروهای دستگاه های اجرای در سطح مویرگ ها نیز شده است: «ممکن است در شاهرگ های خود دولت، تصمیمی اتخاذ شود اما برخی از این تصمیمات در مویرگ ها به مرحله اجرا نزدیک نمی شود و به همین دلیل هم دولت اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند.»

کلانتری به اتخاذ مواضع افراطی، شهره است. او در انتخابات سال ۱۳۸۸ نیز مدعی شده بود که «اگر احمدی نژاد، رئیس جمهور شود باید چادر به سر کرده و از ایران، فرار کنیم.» البته کلانتری به این وعده خود عمل نکرد.

مخاطبان محترم جهان نیوز می توانند دیدگاه خود را درباره ابعاد و میزان تغییرات مدیریتی با توجه به وعده های داده شده در آغاز بکار دولت یازدهم، در بخش نظرات بیان کنند. /منبع : جهان به نقل از مشرق

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان