Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: مردم نباید در باره موضوع برنج های آلوده نگران باشند. زیرا در این گونه موارد سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد سازندگی کالاهایی نظیر برنج را مورد بررسی دقیق قرار می دهند و اگر مورد مشکوکی مشاهده شود آن را از طریق رسانه ها اعلام خواهند کرد.

نیره پیروزبخت سه شنبه در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص برنج های آلوده به خبرنگاران اظهار داشت: از مردم و رسانه ها انتظار داریم در موضوع برنج های آلوده اجازه دهند تا بررسی های دقیق و لازم با دیگر دستگاه ها در این زمینه انجام شود.

وی تاکید کرد: قطعا اگر شک و شبهه ای در مورد آلودگی برنج های وارداتی و یا داخلی و حتی سایر اقلام وجود داشت باشد، این موضوع توسط دستگاه های مسئول پیگیری و مورد آزمایش قرار خواهد گرفت تا دلیل آن مشخص شود.

** تعامل به خودروسازان برای استفاده از بنزین یورو 4

رییس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین در خصوص استفاده خودروهای از بنزین یورو 4 گفت: در این خصوص باید با خودروسازان تعامل کرد تا به نتایجی برسیم، چرا که ظاهرا پیش از این برای آنان در خصوص تغییر در طراحی خودرو برای استفاده از بنزین یورو 4 ضرب العجل نیز تعیین شده است.

وی افزود: البته از زمانی که به مسئولیت سازمان ملی استاندارد را پذیرفته ایم در خصوص ضرب العجل استفاده از بنزین یورو 4 در خودروها توافقی صورت نگرفته است.

** تولید اسکانیا در حال انجام است

پیروز بخت در خصوص توقف تولید خودرو اسکانیا نیز افزود: بعد از حوادثی که برای تعدادی از خودروهای اسکانیا در کشور به وجود آمد، وضعیت تولید این خودرو نیازم به بررسی همه جانبه دارد، اما تولید آن در حال انجام است.

وی با بیان این که، اگر قرار است تغییری در خودروهای تولیدی در کشور ایجاد شود باید طبق استانداردهای ملی و بین المللی انجام شود، گفت: هم اکنون سازمان ملی استاندارد با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودوسازان مربوطه تلاش می کنیم که هر چه زودتر این مشکلات برطرف تا تغییرات طراحی روی خودروها به صورت منطقی انجام شود، نه به صورتی که هر کس، هر طور خواست این تغییرات را انجام دهد.

وی در خصوص شماره گذاری نکردن خودروهای اسکانیا توسط نیروی انتظامی افزود: قطعا مسئولیت شماره گذاری خودروها با نیروی انتظامی است، اما زمانی که سازمان ملی استاندارد و یا سایر سازمان های مربوطه کیفیت خودرو را تایید می کنند، آنها نیز باید شماره گذاری را انجام دهد.

** لوازم آرایشی غیر استاندارد راهی به کشور ندارد

پیروز بخت در خصوص ورود مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور تصریح کرد: کلیه مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی مشمول استاندارد اجباری و هم مشمول نظارت ها و کنترل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی گفت: کالای که مشمول استاندارد اجباری است وقتی وارد کشور می شود در صورتی که گواهی بازرسی نداشته باشد، قطعا در گمرکات مورد آزمایش قرار می گیرد و در صورت تایید اجازه ترخیص دریافت می کنند، در غیر این صورت جلوی آنها گرفته شده و عودت داده می شود.

رییس سازمان ملی استاندارد در خصوص انبار شدن طولانی مدت این گونه کالاها در گمرکات کشور به دلیل بازرسی و انجام آزمایش بر روی آنان تاکید کرد: زمانی اجازه فوری ورود این گونه کالاها به کشور داده خواهد شد که توسط بازرسان سازمان ملی استاندارد در کشور مبدا مورد تایید قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: مردم نباید نگران ورود کالاهای غیر استاندارد به کشور باشند، چرا که تمامی کالاهایی که وارد کشور می شوند باید استانداردهای ملی و بین المللی را داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان