Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان به نقل از صومعه سرا نیوز : هفده هکتار از زمین های کشاورزی صومعه سرا امسال به کاشت نیشکر اختصاص یافت و پیش بینی می شود  افزون بر۲۰ تن شکر سیاه به ارزش اقتصادی ۴ میلیارد ریال تولید و به بازار مصرف عرضه شود.

در گذشته های نه چندان دور صومعه سرا ۱۰۰ هکتار اراضی کشت نیشکر داشت که سختی تولید شکر سیاه موجب شد آن همه اراضی کشت نیشکر به شالیزار تبدیل شوند و تنها حدود ۱۷ هکتار آن باقی بماند که خوشبختانه این مقدار نسبت به سال گذشته یک هکتار افزایش یافته است.

مهندس پادیاب مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا در گفتگو با خبرنگار صومعه سرا با بیان اینکه با توجه به فروش خوب این محصول مجددا کشاورزان تشویق شده اند تا از اراضی جوار خانه های روستایی برای کشت نیشکر استفاده کنند، گفت: تصمیم داریم تا با قرار دادن تولید این محصول در فهرست مشاغل خانگی به همه نیشکرکارانی که مایل به دریافت تسهیلات هستند، خدمات ارائه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا با دو نفر از مهندسان کشاورزی مشورت شده تا در جهت بسته بندی های شکیل و کوچک شکر سیاه در صومعه سرا برنامه ریزی شود که به این ترتیب فروش این محصول آسان تر خواهد شد و مسافران نیز می توانند آن را برای سوغات به شهرستان ببرند.

گفتنی است، کشت این محصول امروزه در گیلان غربی فقط مختص شهرستان صومعه سرا است و هم اکنون روستاهای ازگم، کلیدبر، ملاسرا، میانده، قاضده، کلسر، راسته کنار، اسفند، سنگجوب، پوستین سرا، پیشخان و … کاشت آن را برعهده دارند.

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

14

16

19

25 21

24

25

28

29

30

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان