Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : آقای استاندار ! شاید به خاطر داشته باشید شما بودید که برای اولین بار عنوان کردید : استان گیلان به جهت داشتن راههای هوائی و آبی و زمینی مطمئن و همسایگی با بازارهای ۳۰۰ میلیونی آسیای میانه و همچنین راه آبی کوتاه نسبت به راه آبی جنوب که ۱۱ روز زودتر به اروپا می رسد از موقعیت اقتصادی ممتازی برخوردار است .

بدون شک حضرت عالی به جهت بومی بودن از یک سو و داشتن سابقه مدیریت طولانی در بخش های مالی و اقتصادی مختلف استان وقوف کامل دارید که هر استانداری به گیلان آمد متولیان اقتصاد استان جهت نزدیکی به بهانه برگزاری نمایشگاه در یکی از کشورهای: جمهوری آذربایجان، تفلیس و باتومی گرجستان ، آستراخان ، داغستان و بندر آکتائو قزاقستان شخص استاندار و لشکری از کارکنان فاقد تخصص برخی از ادرات را به این کشورها بردند !

نمایشگاهی که جنبه پیله وری داشت و فاقد اصول نمایشگاهی بود که هزینه سربار آن مطلقا نمایشگاه را اقتصادی نمی نمود و در نتیجه صرفنظر از اینکه غرفه دار کالای قابل عرضه خود را ظالمانه ارائه نمود با پایان یافتن نمایشگاه ، بازار هدف را بدون کار علمی و عملی و زیربنائی به امان خدا رها کردند تا کشور رقیب به راحتی جای ایران را پر نماید و از خان گسترده اش بهره وافر برد

اهل فن هنوز تبلیغات ایجاد فروشگاه دائمی ایران در برخی از کشور ها را از یاد نبرده اند  .

بنظر می رسد تنها استانداری که تسلیم این حربه زنگ زده نشد کیهان هاشم نیاء بود و علی الظاهر شما هم قرار است در اوایل سال آینده عازم آستراخان شوید تا قصه کهنه و بو گرفته کاروانسرای قدیمی ایرانیان در نقطه صفر شهری آستراخان و تفاهمنامه هزینه بردار منعقده استاندار اسبق در داغستان را بازنویسی نمایید !

چه خوب است باور کنید از بازارهای ۳۰۰ میلیونی آسیای میانه حتی شعارش هم برای ما باقی نمانده ولی سود این بازار نصیب دیگران شده که با تشکیل تشکل های مختلف اقتصادی در بازار هدف آن را در قبضه خود در آورند .

باز حتما اطلاع دارید تا دهه ۹۰ میلادی مذاکرات اقتصادی عدیده برگزار و تفاهمنامه های کثیره با برخی از این کشورها از جمله آستراخان روسیه منعقد شد و حتی بخشی از توافقات از جمله نامگذاری دو خیابان به نام کشور طرفین تفاهمنامه اجرائی شد و اولین نام بلوار دیلمان از سمت بلوار شهید انصاری به نام آستراخان نامگذاری و تابلوی مربوطه نیز نصب شده بود .

حتما به خاطر دارید که آناتولی گوژوین ، استاندار متوفای آستراخان بسبب ارتباط های خوبی که با یکی از استانداران استان داشت حتی با توقف یک هفته ای در گیلان توانسته بود بر اساس قرار داد منعقده در نوبت خود دو نمایشگاه در پیچ سعدی و سالن الکتریک رشت برگزار نماید و خط پروازی رشت – آستراخان و متعاقب آن برای چند صباحی خط هوائی آستراخان – رشت – کیش و بالعکس را برقرار نماید .

ساختمان ستاره شمال در منطقه ویژه اقتصادی انزلی که امروزی نام منطقه آزاد گرفته است هنوز در دست ساخت و نیمه کاره بود که ظاهرا قرار بود غرفه ای به آستراخان داده شود و گویا برای پیگیری این توافق چندین بار هم بازدید دستجمعی و فردی همین بازارها از جمله منطقه مسلمان نشین آبخازیای گرجستان از منطقه ویژه صورت گرفت .

آقای استاندار ! درست است که جنابعالی معتقدید “ تجارت گیلان در حد و اندازه این استان نیست و نقش گیلانی ها در صادرات کم رنگ است و گیلان جزو ۱۰ استان صادرکننده کشور است اما بیشتر کالای صادراتی از دیگر استان ها است.

ولی قبول بفرمایید دیگر این عقیده در زمان ما مفید به فایده نیست زیرا بازارهای هدف که آستراخان نیز یکی از آن ها است مهندسی معکوس را پیشه نموده است که برای صدق این ادعا نظر شما را به گفته “دنیس آقاناسیف ، وزیر روابط بین الملل و اقتصاد آستراخان روسیه ” جلب می نمایم که گفت :

این مقام روسی، با اشاره به حجم کمتر از 2 میلیارد دلاری روسیه کاهش حجم مبادلات تجاری با ایران را یکی از مسایل مهم دانست و یادآور شد: سال میلادی گذشته حجم صادرات روسیه به ایران 45 درصد کاهش داشت.

اگرچه نامبرده به رشد 5 درصدی صادرات ایران به روسیه اشاره کرد ولی حاضر نشد سقف صادرات ایران به روسیه را اعلام نماید .

با توجه به اینکه بازار ۳۰۰ میلیونی از دست ما رفت و اکنون یکی از صاحبان همین بازار ها در تلاش جبران کاهش صادرات خود به ایران هست و حق هم چنین است ولی جا دارد از متولیان اقتصادی استان سوال شود :

جایگاه ما در بازار ۳۰۰ میلیونی آسیای میانه وعده داده شده کجاست ؟

چرا در چند سال گذشته از مراودات اقتصادی با این کشورها خبری نشد ؟

چه شد که نتوانستیم در بازارهای ورد کرده خود را حفظ نماییم ؟

با توجه به جمیع جهات آیا استاندار می تواند این خلآ را جبران نماید ؟

آیا ورود دادن استاندار در مباحث اقتصادی آسیای میانه یک بازی سیاسی است ؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان