Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور گفت: سند راهبردی خودکفایی برنج کشور توسط کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج تدوین شد و به تصویب دولت رسید.

غلامرضا خانکشی پور ظهر امروز در نشست تخصصی محصول برنج، اظهار کرد: به منظور حرکت به سمت خودکفایی برنج در کشور سند راهبردی خودکفایی برنج توسط کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج تدوین شد به تصویب دولت رسید و می توان از این سند به عنوان راهکار عملیاتی و راهبردی در خوکفایی برنج کشور استفاده کرد.

وی افزود: در مرحله اجرا باید برش انسانی برای سند خودکفایی تهیه شود و با توجه به رویکرد برنامه خودکفایی در آموزش و ترویج نیاز به یک گام بلند بسیجی دارد تا ما را به سرعت به خواکفایی برساند و دید علمی در این زمینه فراهم است.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور گفت: از اشخاص شاخصی که مطلع اند و در ارائه راهکارها در راس امور قرار دارند می خواهم از این کانون حمایت کنند زیرا ما فقط محتاج تصمیم گیری و هماهنگی برای آغاز کار هستیم.

خانکشی پور به سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی کشور پیشنهاد کرد گیلان را به عنوان استان پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب کنند.

وی افزود: این سازمان می تواند با انعقاد یک تفاهم نامه با سازمان جهاد کشاورزی استان موضوع خودکفایی را با نگاه ترویجی آموزشی برای ارتقا عملکرد در واحد سطح، کشاورزان ضعیف تر را به میانگین عملکرد به سطح کشاورزان پیشرو برساند.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور خاطرنشان کرد: بعضی از صاحب نظران اعتقاد به خودکفایی ندارند و یا برخی معتقدند دستابی به خودکفایی امکان پذیر نیست.

سند راهبردی خودکفایی برنج براساس ارتقا عملکرد در واحد سطح تدوین شد

خانکشی پور گفت: در سند راهبردی خودکفایی براساس ارتقا عملکرد در واحد سطح تدوین شده است و اگر عقیده به خودکفایی داشته باشیم یا خیر در محتوای بحث تغییری ایجاد نمی کند زیرا در این سند به سمت ارتقا عملکرد حرکت و برنامه را اجرا می کنیم.

وی با بیان اینکه اگر به خودکفایی رسیدیم به هدف متعالی که دل مقام معظم رهبری را شاد می کند دست می یابیم، گفت: محصول برنج استراتژیک است و توجه به این محصول باید ویژه و بدون در نظر گرفتن برخی از مسائل باشد.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور افزود: هزینه سه ساله برای رسیدن به خودکفایی به ازای هر هکتار محصول فقط 150 هزار تومان است یعنی اعتبار سالیانه 50 هزار تومان برای هر هکتار که می تواند کشور را فراتر از خودکفایی پیش ببرد.

خانکشی پور تصریح کرد: این در حالی است که نخستین سطح زیرکشت در خوزستان براساس دستاورهای جدید تحقیقاتی در این برنامه لحاظ نشده است و اگر چنین دستاوردهایی بخواهد اضافه شود عملکرد را با سرعت بیشتری افزایش می دهد./منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان