Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : علیرضا شعبان نژاد بعد از ظهر امروز در همایش تخصصی برنج در راستای اجرای طرح «بسیج همگام با کشاورز» در این شهر با اشاره به وجود 238 هزار هکتار شالیزار در گیلان اظهار کرد: امسال یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک از شالیزارهای استان برداشته شده است.

وی به تولید 750 هزار تن برنج بومی و بازارپسند در گیلان اشاره کرد و افزود: 40 هزار تن برنج راتون در کشت دوم برداشت شده است.

شعبان نژاد آب را از ابزار مهم در کشاورزی دانست و بیان کرد: سالانه یک هزار و 200 میلی متر میانگین بارندگی در گیلان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه پراکنش بارندگی در این استان مناسب نیست، تصریح کرد: بیشتر بارندگی ها در فصل پاییز است.

وی، باران های پاییزی را سبب آسیب رساندن به توسعه کشت دوم برنج عنوان کرد.

شعبان نژاد نیاز آب کشاورزی گیلان را سه میلیارد متر مکعب ذکر کرد و یادآور شد: سالانه یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب آب در سد سفیدرود مدیریت می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ذخیره سازی 400 میلیون متر مکعب آب در سد سفیدرود، خاطرنشان کرد: 58 درصد کاهش ذخیره آب در پشت سد سفیدرود نسبت به سال گذشته داریم.

وی بر استفاده از آب های داخلی برای کشت برنج در گیلان تاکید کرد و افزود: نیاز سالانه برنج کشور 2 میلیون و 800 هزار تن است و دو میلیون و 300 هزار تن تولید داخلی داریم.

*500 هزار تن نیاز واردات برنج کشور است

شعبان نژاد نیاز واردات برنج کشور را 500 هزار تن اعلام کرد و گفت: امسال یک میلیون و 200 هزار تن برنج وارد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تولید 35 درصد برنج کشور در این استان خبر داد و بیان کرد: 95 درصد برنج تولیدی گیلان از رقم های بومی است.

وی با بیان اینکه زمین های کشاورزی گیلان 120 روز در سال فعال هستند، تصریح کرد: شالیزارهای گیلان مدت هشت ماه از سال فعال نیست و باید زمان بهره برداری از شالیزارها را به دو برابر افزایش دهیم.

شعبان نژاد برنج را محصول راهبردی کشور خواند و یادآور شد: خودکفایی در محصول برنج حائز اهمیت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بر استفاده بهینه از منابع کشاورزی تاکید کرد و گفت: آموزش و ترویج برای توسعه کشاورزی مهم است.

وی با تاکید براینکه به دنبال توسعه رقم های پر محصول برنج نیستیم، اظهار کرد: از کشاورزان تولیدکننده برنج پر محصول حمایت می کنیم.

شعبان نژاد رقم های بومی برنج هاشمی، صدری و علی کاظمی را از داشته های کشاورزان گیلان دانست و بیان کرد: با رقم های بومی می توانیم به خودکفایی برنج برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان مکانیزاسیون زمین های کشاورزی را از موضوع های مهم خواند و تصریح کرد: ضریب مکانیزاسیون زمین های کشاورزی گیلان ارتقا پیدا می کند.

وی به قابلیت تجهیز و نوسازی 180 هزار هکتار شالیزارهای گیلان اشاره کرد و افزود: 61 هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شده است.

*تجهیز 55 هزار هکتار شالیزارهای گیلان

شعبان نژاد از تجهیز و نوسازی 100 هزار هکتار زمین های کشاورزی با استفاده فاینانس خارجی در کشور خبر داد و یادآور شد: 55 هزار هکتار اراضی مذکور در گیلان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: 55 درصد شالیزارهای استان در مدت سه سال تجهیز و نوسازی می شود./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان