Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه ۱۷۵۰ میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی استان که از سال های گذشته باقی مانده است، گفت: ۶۵۰ میلیارد تومان از این مطالب مربوط به بدهی کارخانجات چای است.

محمدعلی نجفی عصر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان با تأکید به اینکه در برابر مردم باید باحسن اخلاق و اخلاص رو به رو شد، اظهار کرد: مردم در بعضی از مواقع از نارسایی های زیاد گله مند نیستند بلکه از عدم حضور به موقع مدیران در عرصه ها و برخی تصمیمات نادرست و تبعیض ها است که ابراز نگرانی می کنند.

وی با بیان اینکه گیلان به رغم ظرفیت هایی که دارد نتوانسته به جایگاه مناسب خود دست یابد، افزود: با توجه به تلاش های انجام شده و نخبه پروربودن گیلان در شاخص های توسعه در رتبه های خوبی قرار نداریم.

استاندار گیلان گفت: با توجه به این شرایط استان نیاز به همراهی و همدلی ویژه دارد و از مدیران می خواهم جدی تر فعالیت های خود را پیگیری کنند و درانجام کارها کوشاتر باشند.

نجفی با اشاره به مذاکره با مدیران عامل شبکه های بانکی برای پویا شدن این سیستم در داخل استان تصریح کرد: 1750 میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی استان که از سال های گذشته باقی مانده، مشکلات زیادی را برای تأمین منابع مالی و تسهیلات واحدهای اشتغال آفرین ایحاد کرده است.

بدهی 650 میلیارد تومانی کارخانجات چای به بانک ها

وی با بیان اینکه 650 میلیارد تومان از این مطالب مربوط به بدهی ناشی از دیرکرد، جریمه و سود اصل بدهی کارخانجات چای است، خاطرنشان کرد: 200 میلیارد تومان از بدهی های بانکی مربوط به تسهیلات طرح های زود بازده در گذشته است که در زمان توزیع این مبلغ مشکلاتی وجود داشت و برخی سرمایه های گیلان به خارج از استان برده شد.

استاندار گیلان افزود: در مواردی افرادی توانستند 40 تا 50 میلیارد تومان از بانک ها تسهیلات دریافت کنند بدون آنکه در این استان حضور داشته باشند و فعالیتی را انجام دهند.

بر اثر غفلت های صورت گرفته چای و ابریشیم گیلان از دست رفت

نجفی با اشاره به اینکه گیلان زمانی مرکز ابریشم کشور بود، خاطرنشان کرد: در 10 تا 12 سال گذشته ظرفیت تولید ابریشم در گیلان به یک هشتم تقلیل یافته است.

وی به مشکلات نساجی گیلان اشاره کرد و گفت: زمانی لنگرود مهد تولید پارچه ها و کارخانه های ابریشمی بود در حالی که این صنعت هم اکنون با مشکلاتی مواجه است که در تلاش هستیم با همکاری بانک صنعت و معدن غفلت های گذشته را جبران کنیم .

استاندار گیلان گفت: همین موضوع درباره چای اتفاق افتاد و باغ های چای گیلان از 34 هزار هکتار سطح زیر کشت اکنون به 20 هزار هکتار تقلیل یافته است در حالی که چای و ابریشم می توانستند بسیاری از مشاغل استان را تامین کنند اما بر اثر غفلت هایی که صورت گرفت آنها را از دست دادیم.

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لنگرود

نجفی به برنامه ریزی برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لنگرود اشاره کرد و افزود: از طریق رایزنی با دبیرخانه مناطق آزاد کشور این موضوع را پیگیری می کنیم .

وی تصریح کرد: البته برای اینکه ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی با مشکل رو به رو نشود در کنار پیگیری امور، سازمان مسئول آن نیز باید انتخاب شود.

استاندار گیلان با اشاره به وظایف شهرداران برای ایجاد سیمای مناسب شهری در استان، خاطرنشان کرد: سیمای شهرهای گیلان، سیمای شهرهای زنده را ندارد و از شهرداران می خواهم در این زمینه بیشتر تلاش کنند و البته مردم هم همکاری داشته باشند.

گیلان برای اجرای مرحله دوم یارانه ها آماده است

نجفی با اشاره به مرحله دوم هدفمندی یارانه ها گفت: از همه فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی می خواهم مقدمات اجرایی این مرحله را به خوبی فراهم کنند .

وی افزود: فرمانداران ومدیران دستگاه های اجرایی مراقبت کنند تا با اجرای این مرحله کمترین مشکل برای مردم ایجاد شود و از افزایش بی دلیل قیمت کالاها جلوگیری شود.

استاندار گیلان با تأکید برلزوم آمادگی برای اجرای مرحله ی دوم هدفمندی یارانه ها در استان، تصریح کرد: این مرحله به منظور تقویت بخش صنعت و تولید وسلامت کشور اجرا می شود.

ساخت منطقه ویژه و بندر چمخاله از مهمترین مسائل لنگرود است

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با قدر دانی از تلاش های استاندار گیلان برای حل مشکلات استان، اظهار کرد: حل مسائل چایکاران و جذب فاینانس برای پروژه های بزرگ استان بسیار ارزشمند است.

مهرداد لاهوتی افزود: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، تسریع در ساخت بندر چمخاله، کنار گذرهای شهرستان، سدهای لاستیکی و توسعه نواحی صنعتی از مهمترین موضوعات لنگرود است/منبع : تسنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان