Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان به پیشرفت فیزیکی 98 درصدی سد شهر بیجار اشاره کرد و گفت: سد شهربیجار قبل از نوروز 93 آبگیری می شود.

سیف الله آقابیگی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای آب گیلان با اشاره به پیشرفت فیزیکی 98 درصدی سد شهر بیجار اظهار کرد: سال 93 پایداری آب شرب گیلان از سد شهر بیجار تامین می شود.

وی از آبگیری سد شهر بیجار قبل نوروز سال 93 خبر داد و افزود: آب مورد نیاز تصفیه خانه سنگر از سد شهر بیجار تامین می شود و دغدغه تامین آب شرب نداریم.

آقابیگی، نیاز سالانه آب شرب گیلان را بین 100 تا 140 میلیون متر مکعب عنوان کرد.

*کشاورزان ارقام زودرس برنج را کشت کنند

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در جلسه مذکور به آماده سازی شالیزارها اشاره کرد و گفت: امسال ارقام دیررس برنج باید از کشت شالیکاران خارج شود.

ایرج بنیادی بر کشت ارقام زودرس برنج تاکید کرد و افزود: کشت ارقام زودرس برنج مدت 100 روز نیاز به آب دارد.

وی زمان نشای برنج را از فروردین تا خرداد ماه دانست و بیان کرد: تمام روستاهای گیلان به منظور آبرسانی به شالیزارها شناسایی شدند.

بنیادی با بیان اینکه شخم زمستانه شالیزارها را می توان با هماهنگی تمام دستگاه ها به 70 درصد رساند، خاطرنشان کرد: امسال 31 میلیارد تومان تسهیلات برای مکانیزاسیون اراضی کشاورزی گیلان پرداخت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان به فعالیت 6 هزار و 500 تراکتور در استان اشاره کرد و یادآور شد: 50 هزار دستگاه تیلر در گیلان موجود است.

وی شخم 230 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان با به کارگیری تمام تراکتورها و تیلرهای موجود را نیازمند یک روز فعالیت خواند و تصریح کرد: گیلان مشکلی از نظر ماشین آلات کشاورزی ندارد.

بنیادی با بیان اینکه 50 درصد شخم زمستانه در املش انجام شده است، اظهار کرد: 29 درصد شالیزارهای رودسر شخم زمستانه زده شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان شخم زمستانه در رشت را چهار درصد عنوان کرد و افزود: شالیکاران رشتی به منظور صرفه جویی در آب شخم نخست و دوم را همزمان انجام می دهند./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان