Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : دکترمحمدعلی نجفی، استاندار گیلان در جلسه شورای اداری گیلان که عصر امروز( 5 اسفند) در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد با گرامیداشت پنجم اسفند، روز مهندس و یاد و خاطره شهدای مهندس حوزه هسته ای، اظهار کرد: حماسه اقتصادی با ابلاغ رئوس و برنامه های اقتصاد مقاومتی وارد مرحله جدیدی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی، آغاز راهی است که آن مفهمومی که تحت عنوان حماسه اقتصادی می تواند شکل بگیرد، به منصه ظهور برسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ارزشی برگرفته از توان داخلی منهای تکیه گاه خارجی است، گفت: اصول اقتصاد مقاومتی در گیلان به راحتی قابل اجرایی شدن است.

وی به ظرفیت های انسانی و منابع عظیم انرژی در کنار طبیعت زیبای گیلان اشاره و اعلام کرد: طبیعت گیلان باعث می شود تا محیط و مردم برای اجرای طرح های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدماتی آمادگی کامل داشته باشند.

نجفی در ادامه تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی نظام اقتصادی فعال، جهادی و رو به رشد با هدف بی اثر کردن ترفندهای اقتصادی دشمن و کاهش آسیب هاست.

وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی در پی مقاوم سازی، آسیب زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد اقتصادی موجود است.

استاندار گیلان، گیلان را از استان های مبتلا به معضل بیکاری معرفی کرد و گفت: گیلان جزء دو استان انتهای فهرست رتبه بندی ابتلا به بیکاری کشور است و باید از فرصت موجود، نهایت استفاده را ببرد.

وی اذعان کرد: با همدلی و همیاری که در بخش های مختلف استان وجود دارد فرصت مناسبی پیش آمده تا بازبینی و بازیابی مجددی از خود داشته باشیم.

اقتصاد استان را پویا خواهیم کرد

نجفی، ارتقای اقتصای گیلان را از اهداف مهم مجموعه مدیریتی استان دانست و گفت: اقتصاد استان را پویا خواهیم کرد و در بخش اشتغال به 10 استان برتر اشتغال زایی کشور می رسیم.

وی با بیان اینکه در گیلان زیر ساخت های مناسبی از جمله زمین، شهرک های صنعتی، منابع انسانی فرهیخته وجود دارد، اظهار کرد: بخش صنعتی استان باید برای توسعه محور کردن برنامه ها از دانشگاه های گیلان بهره برداری کند.

در بخش کشاورزی غفلت کردیم/ کاهش اشتغال بخش ابریشم به یک هشتم

استاندار گیلان در خصوص نقش کشاورزی در توسعه گیلان، تاکید کرد: در بخش کشاورزی غفلت کردیم و فرصت های کاری عظیمی را از دست دادیم.

وی برنج، چای، زیتون، فندق و بادام زمینی را از محصولات مورد غفلت قرار گفته گیلان خواند و گفت: در بخش ابریشم طی 12 سال اخیر قدرت فعالیت و اشتغال به یک هشتم کاهش یافته است.

نجفی، گیلان را از نظر توجه به صنعت گردشگری عقب مانده توصیف کرد و افزود: باید در بخش گردشگری توجه جدی داشته باشیم و خدمات و فرصت ها بازیابی شود.

وی خاطرنشان کرد: به نقش بندرها و منطقه آزاد بندرانزلی نیز در توسعه گیلان باید توجه شود.

بانک ها در خدمت کشاورزی گیلان قرار بگیرند

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه بانک ها باید در خدمت کشاورزی گیلان قرار بگیرند، اظهار کرد: اگر بانک های استان در توسعه همکاری نداشته باشند بسیاری از مشکلات استان متوجه آنها خواهد بود.

شاهد رکود سنگینی در بخش بانکی استان هستیم

وی اضافه کرد: شاهد رکود سنگینی در بخش بانکی استان هستیم که بخش اعظمی از آن مربوط به عدم همیاری مدیران بانکی است.

نجفی با ضروری دانستن استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای رونق اقتصادی استان، گفت: در سال 93 باید از بخش های مختلف دولتی و خصوصی پویایی جدی دیده شود.

وی با قدردانی از همکاری و تلاش بخش های مختلف مدیریت و اجرایی استان در بحران برف اخیر، اظهار کرد: ادارات کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، جهاد کشاورزی، هلال احمر، سپاه، نیروی انتظامی و نیروی دریایی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، فرمانداران، شهرداران و بخشداران در کاهش اثرات بحران برف تلاش خوبی داشتند.

استاندار گیلان با بیان اینکه صدا و سیما در بحران برف آگاهانه عمل کرد، تصریح کرد: صدا و سیما در بخش مربوط به مردم با انعکاس به موقع دغدغه ها و در بخش مربوط به مسئولان با اطلاع رسانی تلاش های مسئولان، عملکرد قابل تحسینی داشته است.

گفتنی است، در پایان جلسه شورای اداری گیلان، مهندس شعبان پور به عنوان معاون جدید هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان منصوب شد. ./منبع : شبستان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان