Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله زین العابدین قربانی صبح امروز در دیدار معلمان امور تربیتی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش سراسر گیلان به مناسبت روز تربیت و تربیت اسلامی، اظهار کرد: برای ساختن شخصیت انسان عواملی وجود دارد که قبل از پیدایش انسان این عوامل در به وجود آمدن آن تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه آب و هوا از جمله مواردی است که در ساختن شخصیت انسان نقش دارد، افزود: در منطقه ای که آب و هوای ملایم دارد فرزندان آن محیط با طبع ملایم هستند و محیط های خشن و سخت فرزندانی خشن را دارند.

امام جمعه رشت گفت: نحوه خوراک، پدر و مادر و عوامل وراثتی در ساختار جسمی و روحی انسان تاثیرگذار است با مطالعه در کتاب اعجاز خوراکی ها و اسرار خوراکی خواندم که علت اینکه مردم گیلان با استعداد و مهمان نواز است در چیست و متوجه شدم مردم گیلان به دلیل تعزیه از انواع آبزیان و مصرف مغز ماهی از استعداد خوبی برخوردار هستند.

قربانی با بیان اینکه پروفسور سمیعی یکی از فرزندان خوش فکر گیلانی است که راس جراحان مغز و اعصاب جهان قرار دارد، تصریح کرد: این اثر طبیعی و منطقه و وراثتی در این شخصیت علمی جهان است.

70 درصد شخصیت انسان از پدر و مادر شکل می گیرد

وی با اشاره به اینکه 70 درص شخصیت انسان از ناحیه پدر و مادر شکل می گیرد، خاطرنشان کرد: گاهی وقت ها آثار 70 درصد وراثت در نسل های بعدی آشکار می شود و اگر فرزندی از راه نامشروع متولد شود آثار این قانون شکنی که تحویل جامعه می دهد در روایات دینی هم بیان شده است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه بچه در رحم مادر مشخص می شود که سعادتمند است یا خیر، گفت: تعلیم و تربیت و هم نشینی در محیط و جامعه عوامل دیگری است که بر شخصیت انسان تاثیر می گذارد که گاهی تاثیراش کمرنگ یا پررنگ می شود.

قربانی افزود: فرزند نامشروع می تواند به راه راست هدایت شود زیرا او موجود مختاری است که اقتضای کار زشت در او وجود دارد و اراده و اختیار قوی تر و ملکوتی می خواهد تا جلوی قانون شکنی او را بگیرد، فرزندان خانواده های نابکار شرایط و مقتضی برای انجام کار زشت در آنها زیاد است اما می شود با تعلیم و تربیت درست مسیر آنها را هدایت کرد.

تعلیم و تربیت روح فطری انسان را تکامل می بخشد

وی با بیان اینکه انبیاء برای تعلیم و تربیت و تزکیه مردم آمدند، تصریح کرد: تزکیه به معنی رشد دادن و پاک کردن است یعنی آن روح فطری انسانی که میلی به تکامل دارد به او تکامل می بخشد و آن انسانی که خرده شیشه ای در ساختمان بدنش وجود دارد را پاک می کند.

سوره لقمان به عنوان مظهر تربیت و تعلیم الهی است

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه سوره لقمان به عنوان مظهر تربیت و تعلیم الهی است،گفت: اسلام بر روی تعلیم و تربیت در سوره لقمان تأکید فراوانی دارد.

قربانی افزود: در این سوره لقمان فرزندش را با عنوان عزیر و پسرک خطاب می کند، تا به ما بیاموزد فرزندانمان را با عنوان «عزیر من »و «فرزند من» خطاب کنیم و هرگز به او دروغگو، پلید و خانواده شرور نگویم زیرا در او ثاتیر گذار است.

وی خاطرنشان کرد: با فرزندانتان با مهربانی رفتار کنید، فطرت الهی در همه انسان ها هست و انسان نمی تواند منکر خدا باشد، لقمان هیچ گاه منکر خدا نمی شود زیرا این مسئله با فطرت انسان سازوگار نیست.

آموزش و پرورش مسئله نماز را سرسری نگیرد

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه نماز خواندن باید از محیط خانه و مدرسه شروع شود، گفت: آموزش و پرورش مسئله نماز را سرسری نگیرد و به عنوان دستوری که از بالا آمده نگاه نکنید تا واقعاً مزه نماز خواندن به کام بچه ها بچشانند.

قربانی افزود: بعضی از نماز خواندن ها معنویت حضور در محضر پروردگار ندارد و باید به گونه ای باشد که بار معنوی را داشته باشد، نماز جماعت مقام معظم رهبری و آیت الله بهجت درس اخلاق و حضور در پیشگاه الهی را دارد.

وی تصریح کرد: پدران و مادران باید درس راه رفتن را به پسران و دختران بیاموزند تا راه رفتن معنی دار نداشته باشند و کسی را جذب نکنند، حرف زدن عشوه نداشته باشد بلکه منطقی صحبت کنند، متعادل حرف بزنند.

تاثیرگذارترین قشر بر نسل امروز معلمان تعلیم و تربیت هستند

امام جمعه رشت با بیان اینکه گفتن یک کلمه به دانش آموز می تواند دریای حکمت را به آنها بیاموزد، اظهار کرد: معلمان باید شخصیت خود را پیش شاگردان حفظ کنند زیرا دانش آموزان به رفتار، گفتار، حرکات و نحوه حرف زدن شما بسیار توجه دارند و انجام می دهند.

قربانی افزود: مربیان تعلیم و تربیتی می توانند فرزندان ساواکی، جانی و آدم کش را فرشته بسازید و می توانند با کردار و رفتار خود فرزندان نوح را به راه بد بکشانند.

وی گفت: تاثیرگذارترین قشر در جامعه در نسل ما مربیان تعلیم و تربیتی هستند زیرا نسل امروز حرف شما را بیشتر از پدر و مادر، روحانیون و صداوسیما گوش می دهند و از شما الگو می گیرند.

در دیدار روز تربیت و تربیت اسلامی با نماینده ولی فقیه در گیلان اداره کل آموزش و پرورش گیلان با اهدای قرآن نفیس و لوح تقدیر از نماینده ولی فقیه در گیلان تجلیل به عمل آورد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان