Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان نشست خبری رضا مسرور ، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور بیش از ۵۰ خبرنگار در منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

 وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی رئیس جمهور به تمام دستگاه ها از جمله مناطق آزاد کشور توسعه خواهد یافت.

وی ضمن تشکر از مسئولین استانی و رسانه ها به دلیل تعامل خوب با سازمان منطقه آزاد انزلی گفت : یکی از دلایل عدم موفقیت منطقه آزاد انزلی در گذشته عدم وجود تعامل و همکاری دانست.

مسرور گفت : در گذشته براساس ماده ۱۱ و ۱۳ قوانین منطقه آزاد، معافیت مالیاتی برای تجار اعمال نمی شد که طی جلسات عدیده با مسئولان آنها پذیرفتند که این معافیت مالیاتی در محدوده خشکی منطقه آزاد اجرایی شود.

وجود مدیرت یکپارچه

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی یکی دیگر از مشکلات منطقه آزاد را عدم وجود مدیرت یکپارچه دانست و گفت: برخی از دستگاه ها از جمله وزارت صنایع در منطقه آزاد انزلی مجوز سرمایه گذاری صادر می کردند که با توجه به رایزنی های صورت گرفته صدور مجوز در اختیار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد گذاشته شد .

اجرای طرح کالای  همراه مسافر

وی با بیان اینکه با تائیدیه گمرک و محصور نمودن محدوده مراکز تجاری طرح کالای همراه مسافر اجرایی شده است ، گفت: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه ای است که توانسته مجوز طرح کالای همراه مسافر را کسب نماید و مسافران در محدوده منطقه آزاد تا سقف ۸۰ دلار می توانند اجناس خود را با مالیات بمراتب کمتر از عوارض سرزمین اصلی وارد کشور نمایند .

امضای تفاهمنامه با سازمان ها

رضا مسرور با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی فاقد نیازهای زیرساختی گفت : طی ۴ ماه گذشته تا کنون بیش از ۹ تفاهمنامه همکاری امضا شده است که تفاهم با آب و فاضلاب شهری برای تامین آب شرب منطقه آزاد ، تفاهم با منابع طبیعی برای ایجاد یگان حفاظت از اراضی و همچنین تفاهم با نیروی انتظامی درخصوص فروش خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی و انتقال آن به نمایشگاههای داخل شهر های داخل محدوده استان از جمله این تفاهمات است.

محدودیت زمین و وجود مشکلات زیرساختی در منطقه آزاد انزلی

وی تصریح کرد: محدودیت زمین یکی دیگر از مشکلات منطقه آزاد انزلی است ولی علیرغم مشکل موجود اولین واگذاری زمین صنعتی پس از ۸ سال از تاسیس منطقه آزاد انزلی در حدود یک ماه پیش صورت گرفته است.

مدیرعامل منطقه آزاد با اشاره به اینکه از لحاظ وجود هتل و همچنین انباربا کمبود مواجه هستیم ، افزود:متاسفانه در سالهای گذشته نیز بحث تاخر و تقدم زیرساخت ها در نظر گرفته نشده است و در آینده ی نزدیک بطور حتم در این مورد یک بازنگری صورت خواهد پذیرفت.

فعال کردن طرح کریدور تجاری شمال جنوب

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت : با توجه به بررسی های انجام شده منطقه آزاد انزلی بهترین مکان از حیث اقتصادی و زمانی برای صادرات و واردات از چین به ایران است .

وی افزود : این ادعا با دعوت سفیر چین به منطقه مورد استقبال قرار گرفت و در همین راستا قرار است سفیر قزاقستان نیز از منطقه بازدید نماید .

وی ادامه داد : برای تعرفه مزایای منطقه آزاد انزلی به تجار و کشورهای حاشیه دریای خزر قرار است ترتیبی اتخاذ شود تا سفرای ۵ کشور حاشیه دریای خزر از منطقه آزاد انزلی بازدید نمایند .

صادرات ۴۳۶ میلیون دلاری از مسیر منطقه آزاد

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در خصوص میزان صادرات و واردات از منطقه آزاد انزلی در ۱۱ ماه نخست سال جاری گفت : در طول این مدت ۴۳۶ میلیون دلار صادرات و یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون دلار واردات از مسیرمنطقه آزاد انزلی صورت گرفته است.

افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه در حال رایزنی برای افزایش محدود منطقه آزاد انزلی هستیم تصریح کرد: طبق قانون اراضی ملی در اختیار مناطق آزاد کشور قرار می گیرد اما ورود به مناطق شهری در حوزه اختیارات سازمان نیست اما براساس توافقات انجام شده، فرودگاه سردار جنگل به صورت نقطه ای در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار می گیرد.

رضا مسرور گفت : طبق مصوبه گمرک از تاریخ ۱/۷/۹۲ مرخصی خودروها با پلاک منطقه لغو شده است و این مسئله در اختیار مناطق آزاد سراسر کشور نیست و مهندس ترکان ، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حال رایزنی برای رفع این مشکل است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان