Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور با بیان اینکه ۵ میلیارد تومان اعتبار برای بخش ترویج سند راهبردی برنج تخصیص یافت بود، محقق نشده است، گفت: یک گام تا خودکفایی برنج فاصله داریم که باید به دور از سهل انگاری ودر این مسیر حرکت کنیم.

غلامرضا خانکشی پور با اشاره به اینکه سند راهبردی خودکفایی برنج تدوین و به تصویب دولت رسید، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی پنج سال، پنج میلیارد تومان مصوب شد که در اقدام نخست ترویج تا سال 92 عملیاتی شود این اعتبار هنوز تخصیص داده نشده در حالی که این سرمایه گذاری برای سال های آینده است.

وی افزود: اگر این مهم رخ دهد حرکت به سمت خودکفایی برنج آغاز می شود، رکن اساسی در برنامه راهبردی ترویج و آموزش است یعنی ارتقا عملکرد در واحد سطح در کشاورزی که کمترین عملکرد را دارد.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور گفت: در این سند با استفاده از تجربیات و توان کشاورزهای پیشرو برای سایر کشاورزان استفاده می شود تا مثلا کشاورزی که از مزرعه خود دو تن برنج برداشت می کند این ظرفیت را به پنج تن برساند و این رکن یکی از برنامه های خودکفایی است.

خانکشی پور با بیان اینکه وقتی همه امکانات و ساز و کارها موجود باشد باید از این گزینه ها استفاده کرد، افزود: یک گام کوتاه تا خودکفایی برنج فاصله نداریم اگر بحث مقاومت ها و عدم توجه به این موضوع برطرف شود می توان این هدف بزرگ که خودکفایی برنج است را محقق کرد.

وی با بیان اینکه گیلان به تنهایی غذای 20 میلیون نفر را تامین می کند و مازندران این ظرفیت را دارد، گفت: می توانیم با استفاده از دستاوردهای جدید مصرف آب را در شهرستان کاهش دهیم و علاوه بر این امروز علم پویا و دانش تصاعدی در حال رشد است.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور تصریح کرد: امروز در خانواده کشاورزان یک تحصیل کرده بخش کشاورزی وجود دارد که در 10 سال آینده در استفاده از دانش کشاورزی در مدیریت زراعی نخواهیم داشت.

خانکشی پور با بیان اینکه در بحث خودکفایی برنج نیاز به یک نگاه عمیق بدون سهل انگاری داریم و کماکان با یک قدم به خودکفایی می رسیم، افزود: در کشاورزی تنگناهایی داریم که با ورود نسل جدید تحصلیکرده کشاورزی در تمامی روستاها با استفاده از دستاوردهای علمی می توانیم پاسخگوی نیازها باشیم.

وی تصریح کرد: مدیران باید نگاه کهنه را کنار بگذارند و با نگاه مدرن و جدید در این زمینه کار کنند و اگر این هماهنگی محقق شود می توان به سمت خودکفایی و به روز کردن کشاورزی حرکت کرد.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج کشور درباره سند راهبردی خودکفایی برنج ، خاطرنشان کرد: این سند ثبت علمی دارد و بدون جنبه سیاسی با رویکرد علمی و عملیاتی تدوین شده و اگر مسئولان به این سند اعتماد کنند یک گام کوچک در خودکفایی بر می داریم.

خانکشی پور افزود: برنج متولی مشخصی در کشور ندارد و یک نفر در این زمینه تصمیم نمی گیرد،اگر هماهنگی لازم انجام شود با افزایش محصول و رسیدن به خودکفایی و افزایش کیفیت برنج ایرانی می توانیم در صادرات ورود کنیم/منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان