Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استقرار دولت تدبیر و امید، فرصتی مغتنم و ارزشمند برای رفع معضلات زیست محیطی کشور است.

ˈ معصومه ابتکار ˈ عصر شنبه در جلسه شورای اداری گیلان افزود : شوراهای شهر و روستا ، شهرداری ها ، دهیاری ها و دیگر بخش های مختلف استان باید با سازوکارهای اقتصادی و حمایتی و با استفاده از فناوری های روز دنیا برای رفع مشکل زباله ، فاضلاب و پسماند در جهت حفظ محیط زیست کوشا باشند .

وی با تاکید بر ضرورت تغییر سیاست های اجرایی در جهت حفظ محیط زیست ادامه داد: رفع معضلات زیست محیطی استان گیلان، با افزایش تعامل و همکاری بخش های مختلف اجرایی محقق می شود .

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اعضای هیات دولت ، رییس جمهوری و نمایندگان مجلس به اهمیت مسایل زیست محیطی اذعان داشته و سازمان محیط زیست نیز برای رفع بحران استان هایی از جمله گیلان برنامه هایی پیش بینی کرده است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت ایجاد هم پیمانی و میثاق به منظور ارائه و اجرای راه حل هایی برای رفع معضلات زیست محیطی در گیلان تصریح کرد : فضای امید ایجاد شده در جامعه، فرصتی مناسب برای جلب مشارکت مردم ، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد برای ایجاد تحولات زیست محیطی قابل توجه است .

ابتکار امضای تفاهم نامه مسیر سبز و ساحل پاک با شش استان کشور از جمله گیلان را گام نخست تغییر سیاست های اجرایی در راستای حفظ محیط زیست عنوان و بیان کرد: محور اجرای این طرح که از نوروز امسال آغاز می شود، دعوت از گردشگران و مردم برای پاکسازی و تغییر رفتارها نسبت به آلوده کردن محیط زیست است .

وی همچنین از پیش بینی اعتبار مناسب برای احیای تالاب انزلی در بودجه سال آینده خبر داد و اضافه کرد : تلاش می شود تا این اعتبار در زمان مناسب برای ادامه پروژه جذب شود .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی دقیق برای مدیریت سواحل و آمایش سرزمین به منظور پیشگیری از وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر به سواحل، از برگزاری اجلاس کنوانسیون محیط زیست دریای خزر در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: برگزاری این اجلاس، بیانگر اراده کشورهای منطقه برای حفظ و بهبود وضعیت دریای خزر است و اهمیت زیادی دارد.

ابتکار همچنین از برنامه ریزی سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای حفظ جنگل ها خبر داد و افزود: ممنوعیت بهره برداری از درختان سالم از جمله اقداماتی است که به منظور حفظ موجودیت جنگل اجرایی می شود .

ضرورت تغییر در نحوه برداشت محصولات کشاورزی و استفاده از شیوه مصرف کود و سم که آلودگی های زیادی در آب و خاک به جا می گذارد و اصلاح الگوهای مصرف آب از دیگر موضوعاتی بود که مورد تاکید معاون رییس جمهوری قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش؛ علایم طبیعت را زنگ خطری جدی دانست و خاطرنشان کرد : علایم تالاب انزلی ، سواحل دریای خزر و وضعیت جنگل های هیرکانی که میراث بشر است، هشدارهایی در استفاده از مصرف آب و بی توجهی به مسایل زیست محیطی است .

رییس سامان حفاظت محیط زیست کشور همچنین بهره برداری سه و نیم برابری از منابع طبیعی در کشور را هشداردهنده خواند و گفت : ادامه روند بهره برداری و آلوده کردن محیط زیست آثار جبران ناپذیری به جا خواهد گذاشت .

ابتکار با تاکید بر ضرورت بازنگری در مفاهیم و باورهای زیست محیطی به منظور حفظ سرزمین تصریح کرد: حفظ آینده سرزمین، نیازمند جدی گرفتن علایم هشدار دهنده طبیعت ، تغییر رویکردهای مدیریتی و جبران اشتباهات گذشته است.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور صبح امروز (شنبه) نیز در گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها که در شهرستان ساحلی انزلی برگزار شد، حضور یافت./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان