Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نشست خبری مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان به دلیل سفر الزامی مدیر کل به معاونین وی واگذار شد که هر یک از آنان عملکرد حوزه مسئولیت خود را در نشست خبری تشریح کردند .

طرح آرامش بهاری ، سوگواره یاس نبوی ، طرح نشاط تابستانی و بصیرت عاشورایی

محمد قاسم پور ، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از اجرای طرح آرامش بهاری در 199 بقعه متبرکه این استان خبر داد  .

وی افزود : این طرح از 28 اسفندماه جاری تا 15 فروردین 93 در این تعداد از بقاع متبرکه گیلان به اجرا در می آید که این برنامه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی در طول سال برای برگزاری طرح و برنامه های مختلف اقدام می کند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان خاطر نشان کرد : طرح آرامش بهاری ، سوگواره یاس نبوی، طرح نشاط تابستانی و بصیرت عاشورایی از جمله این طرح ها و برنامه ها است.

وی در رابطه با اهداف برگزاری طرح آرامش بهاری در نوروز بیان داشت : تقویت باورهای دینی و مذهبی مسافران ، تبلیغ و ترویج سنت های اصیل اسلامی در اوقاف و خدمات رسانی مطلوب به زائران از اهداف اجرای این طرح است.

قاسم پور ملومه برگزاری خیمه های معرفت را یکی از برنامه های طرح آرامش بهاری عنوان و اظهار کرد : 19 خیمه معرفت در بقاع متبرکه گیلان و در اجرای طرح آرامش بهاری به منظور مشاوره و پاسخگویی به شبهات شرعی مسافران و زائران برپا می شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان خاطر نشان کرد :از 30 روحانی اعزامی از قم و بیش از یکصد و 50 روحانی بومی از استان گیلان در خیمه های معرفت بهره گرفته می شود.

وی با بیان این که در هنگام سال تحویل برنامه های ویژه ای در سطح بقاع متبرکه گیلان اجرا می شود ، یادآور شد : پخش سخنرانی های مقام معظم رهبری از جمله این برنامه ها است. استان گیلان دارای بیش از 900 بقعه متبرکه است.

بازگشت ۲۱۴ هکتار به موقوفات گیلان

علیرضا میرزایی، معاون حقوقی و ثبتی هست که اظهار کرد: اوقاف گیلان در سال های گذشته جزء ادارات درجه دو بود و به خاطر برنامه ریزی و تلاش های صورت گرفته در سال 91 در رتبه دوم کشور قرار گرفت.

وی با اشاره به تغییر ساختار در سازمان اوقاف و تدوین چهار معاونت فرهنگی و اجتماعی، حقوقی و ثبتی، بهره وری اقتصادی و توسعه منابع انسانی، خاطرنشان کرد: معاون حقوقی، ثبتی فعالیت های مربوط به دعاوی حقوقی و ثبت اسناد موقوفات را دنبال می کند.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان، ثبت کلیه اسناد و اطلاعات موقوفات در سامانه جامع موقوفات سازمان اوقاف را از اقدامات معاونت حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان دانست و اظهار کرد: اطلاعات 700 موقوفه از 959 موقوفه در سامانه جامع موقوفات ثبت شده است.

وی ثبت موقوفات در اداره ثبت اسناد و اخذ سند مالکیت را از دیگر اقدامات معاونت حقوقی اوقاف گیلان برشمرد و گفت: برای موقوفات فاقد سابقه ثبتی طی فرآیندهای خاص ملکی و حقوقی، سند مالکیت صادر می شود.

میرزایی از انعقاد تفاهم نامه بین اوقاف گیلان و سازمان ثبت اسناد، منابع طبیعی و دادگستری خبر داد و گفت: این تفاهم نامه ها با هدف تسهیل فعالیت های سازمان اوقاف در حوزه گیلان منعقد شده است.

وی یادآور شد: در سال جاری در راستای تفاهم نامه با منابع طبیعی گیلان از هزار و 400 هکتار مورد اختلاف 330 هکتار از بزرگترین موقوفات رشت تحت عنوان موقوفه دانا پیر به نتیجه رسید.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان اضافه کرد: در این موقوفه 330 هکتار مورد اختلاف بود که 214 هکتار سهم موقوفه شده و اراضی جنگل کاری شده به اداره منابع طبیعی واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد: با سازمان ثبت تفاهم نامه ای منعقد شده و کلیه امور مربوط به اخذ سند در اداره ثبت با اولویت ویژه دنبال می شود.

میرزایی اظهار کرد: تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن و میراث فرهنگی نیز تا پایان سال منعقد می شود و مشکلات عمرانی و اخذ سند مالکیت بقاع دارای ارزش میراثی حل خواهد شد.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان با بیان اینکه در سال 92 برای 170 موقوفه نقشه الکترونیکی تهیه شده است، گفت: در سال جاری 48 فقره از دعاوی اوقاف گیلان تعیین تکلیف شد.

۱۶۰۰۰ رقبه در گیلان وجود دارد

حسن راستاد ، معاون بهره وری اقتصادی نیز با بیان اینکه، ۱۶هزار و ۸۶۹ رقبه در گیلان وجود دارد، گفت: از این تعداد، ۱۴هزار ۴۹۰ رقبه متصرفی و۳۳۰ رقبه مشترک التولیه ودو هزار و ۴۹رقبه غیرمتصرفی است.

وی تشکیل کمیسیون تخصصی اجاره ها، بازدید میدانی، نظارت عملکرد اداره ها، کنترل عملکرد اداره ها دربخش اجاره را از وظایف واقدامات حوزه معاونت بهره وری اقتصادی برشمرد وگفت: جلساتی با متصرفان رقبه، برای پرداخت حقوق موقوفه وهمچنین با نیروهای مسلح برای پرداخت بدهیشان به اوقاف، برگزار کردیم.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف گیلان، با اشاره به اینکه 2013سند اجاره درسال 92تنظیم شد، گفت: با نظارت و پیگیری، 180مورد متصرف جدید برای رقبات استان، شناسایی شدند وبعضی از آن ها مستعد سرمایه گذاری شناخته شدند.

راستاد با اشاره به موقوفات مخروبه ونیازمند به بازسازی، گفت: موقوفاتی که نیاز به باز سازی دارند درصورت درآمد زایی، ازدرامدشان برای بازسازی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه از سرمایه گذاری بخش خصوصی، برای بازسازی موقوفات فاقد درآمد استفاده می شود، اظهارکرد: این موقوفات، دربرخی موارد براساس کاربری، تبدیل به مسکونی می شود.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف گیلان، تعداد پروژه پیش بینی شده برای اجرای عملیات عمرانی دربقاع متبرکه، درسال 92 را198پروژه عنوان کرد وگفت: 160 پروژه در بخش تکمیل و38 پروژه درتعمیر وبازسازی بود که میانگین درصد رشد پروژه ها درقسمت تکمیل، 65درصد ودربخش تعمیر وبازسازی 95 درصد است.

راستاد به تعمیر و بازسازی هتل امامزاده هاشم اشاره کرد و افزود: این هتل با مساحت دوهزار و 500 مترمربع تکمیل شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان