Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : انجمن واردکنندگان برنج هزینه واردات برنج هندی را ۱۳۵۰ دلار در هر تن اعلام کرده در حالی که نرخ جهانی آن ۳۷۴ دلار است. همچنین برنج هندی با ارز مرجع وارد شده در حالی که هزینه تمام شده آن با ارز آزاد کیلویی ۱۳۰۰ تومان است

این روزها تبلیغات زیاد برنج هندی در رسانه ها به خصوص صدا و سیما به وفور دیده می شود. این درحالی است که طبق قانون تبلیغ کالاهای خارجی در جهت حمایت از تولید داخل در صدا و سیما ممنوع است. اما تبلیغات برنج هندی نه تنها ممنوع نیست بلکه شرکت های وارد کننده برنج هندی علاوه بر تبلیغات زیاد این نوع برنج اقدام به اهدای جوایز بسیار چشمگیری همچون خودرو و جوایز نقدی میلیونی آن هم به صورت روزانه کردند که باعث تعجت بینندگان این نوع تبلیغات شده است.

در این راستا خبرگزاری «نسیم» به پیگیری و بررسی واردات برنج هندی پرداخت که به نتایج و ارقام قابل توجهی در سود شرکت های واردکننده این نوع برنج دست یافت که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

بر اساس اطلاعات سازمان خواروبار جهانی (فائو) نرخ جهانی برنج هندی ۳۷۴ دلار در هر تن اعلام شده است. اگر نرخ جهانی برنج را بر اساس دلار آزاد سه هزار تومانی محاسبه کنیم با احتساب تعرفه ۱۲ درصدی واردات برنج و هزینه حمل و نقل نرخ تمام شده آن در ایران حدود ۱۳۰۰ تومان می شود. این در حالی است که هم اکنون این نوع از برنج به قیمت چهار هزار تومان در کشور به صورت رسمی به فروش می رسد. بر این اساس سودی بالای ۲۰۰ درصدی نصیب واردکنندگان برنج هندی می شود.

اما پیگیری خبرنگار «نسیم» نشان داد که رانت موجود در واردات برنج هندی بسیار بیشتر از رقم علام شده است. دبیر انجمن برنج ایران در گفتگو با «نسیم» ضمن تایید مطالب گفته شده از واردات برنج هندی از سوی چند شرکت خاص و با ارز مرجع ۱۲۲۶ خبر داد و گفت: انجمن واردکنندگان برنج در جلسه اتاق بازرگانی اعلام کردند که واردات برنج هندی برای آنها حدود ۱۳۵۰ دلار در هر تن تمام می شود در حالی که بر اساس اعلام فائو نرخ جهانی برنج هندی حدود ۳۷۸ دلار در هر تن است.

برنج 3

جمیل علیزاده افزود: در جلسه اتاق بازرگانی که با حضور انجمن واردکنندگان برنج برگزار شده بود این انجمن قیمت تمام شده واردات برنج هندی را ۱۳۵۰ دلار در هر تن اعلام کرد که با اعتراض اعضای کمیسیون واردات اتاق بازرگانی مواجه شد. براساس اعلام اتاق بازرگانی واردات برنج هندی با ارز مرجع ۱۲۲۶ وارد شده است که انجمن واردکنندگان برنج پاسخی در این خصوص ارائه نکردند.

علیزاده گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت سرانه مصرف برنج هر نفر سالانه ۳۷ کیلوگرم است اما وزارت صنعت سرانه هر نفر را ۴۴ کیلو گرم اعلام کرده است که با احتساب همان ۴۴ کیلو گرم وزارت صنعت میزان نیاز به واردات برنج کشور بر اساس میزان تولید داخل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است اما بر اساس آمار میزان واردات برنج تا هفته اول بهمن ماه امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود که ۴۰۰ هزار تن بیش از نیاز کشور بر اساس سرانه اعلامی وزارت صنعت برنج وارد شده است./منبع : جهان به نقل از نسیم،
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4 نوح

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان