Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه گیلان ۳۰ گونه منحصر به فرد گیاهان دارویی دارد، گفت: برنامه ریزی کرده ایم تا در سال ۹۳ به منظور توانمندسازی روستائیان جنگل نشین با استفاده از گیاهان دارویی برای آنها درآمد ایجاد کنیم.

رحمت الله رحمانی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم در بحث گیاهان دارویی مشارکت مردمی را داشته باشیم و آنها را توانمند کنیم، اظهار کرد: برای سال 93 برنامه های مختلفی داریم که یکی از این برنامه ها ترویج گیاهان دارویی است یعنی هر جنگل نشین هنگام خروج از جنگل گیاهان دارویی را شناسایی و جمع آوری کند.

وی با بیان اینکه گیلان 150 گیاه دارویی دارد که از این تعداد 30 گونه منحصر به فرد است، افزود: در حال برنامه ریزی برای افزایش درآمد روستائیان هستیم تاروستائیانی که در جنگل و مرتع زندگی می کنند، صاحب درآمد جانبی شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: اگر تامین اجتماعی همکاری کند و جنگل نشینان را تحت پوشش بیمه قرار دهد و ماهیانه مبلغ 250 هزار تومان به آنها پرداخت کند بهترین حفاظت از عرصه های ملی و منابع طبیعی در گیلان اتفاق می افتد.

رحمانی تصریح کرد: با توجه به یارانه ها و تورم نخستین سطحی که لطمه می خورد منابع طبیعی است و در این عرصه گسترده نیاز به کمک و مشارکت همه دستگاه های استان داریم.

وی با بیان اینکه جنگل های هیرکانی (جنگل های خزری) یکی از منحصر به فردترین نوع جنگل ها در دنیا است، خاطرنشان کرد: این جنگل ها مانند نوار سبزیبر شیب های شمال جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می پوشاند و این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا حوالی گرگان در شرق ایران ادامه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان افزود: قدمت این جنگل ها که جزو بقایای دوران سوم زمین شناسی هستند از یک سو و وجود 80 گونه درختی و 50 گونه درختچه ای شامل گونه های بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، نارون، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار، شمشاد، للیکی، آزاد، ازگیل، آلوچه وحشی، انا و غیره است و از طرف دگیر نشان می دهد این اراضی موزه زنده ای در کشور هستند.

رحمانی گفت: در گیلان گونه های درختی فراوان از قبیل راش، ممرز، بلوط، انجیلی، توسکا، خرمندی، پلت، شیردار، نمدار، ون، شمشاد و سایر گونه ها یافت می شود که برای باقی ماندن این گیاهان برای نسل های آینده باید از بریدن درختان جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه جنگل باید مدیریت شود، خاطرنشان کرد: این کار باید در قالب طرح حفاظتی اعلام و محدوده مشخص شود، وقتی برای حفاظت از جنگل ها در دنیا دو هزار هکتار توسط یک مامور حفاظت می شود و در اینجا 20 تا 25 هزار هکتار را یک نفر حراست می کند معلوم می شود که با مشکل رو به رو هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه 14 برابر نرم جهانی کار حفاظت انجام می شود، افزود: برنامه چهار و پنجم توسعه در حال اتمام است و نیرو هم به این اداره کل اضافه نشده چگونه باید از این عرصه ها حفاظت کرد.

رحمانی تصریح کرد: باید با همکاری تمام ارگان ها در استان از جنگل ها حفاظت کرد، گیلان در ییلاقات با مشکل رو به رو است و هیچگونه برنامه ای در این زمینه توسط میراث فرهنگی و گردشگری وجود ندارد و این منابع طبیعی است که باید از این عرصه ها و ییلاقات محافظت کند.

وی افزود: قانوان برای خشکه نشین ها حقی قائل نشده است و آنها در ییلاقات ویلا می سازند و منابع طبیعی براساس قانون و وظیفه ذاتی آن را تخریب می کند و همین می شود که از منابع طبیعی انتقاد می کنند در حالی که وظیفه خود را برای حفظ سرمایه های استان و کشور انجام می دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خاطرنشان کرد: جنگل حق شهرنشینان هم هست و باید با برنامه ریزی درست در سال های آینده بهره برداری از جنگل را در استان به صفر برسانیم و گونه های ارزشمند گیاهی را به نسل آینده نشان دهیم./منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان