Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به نقش مهم مناطق آزاد تجاری در تحول اقتصادی کشور گفت: شفاف شدن بودجه مناطق آزاد تجاری و پرهیز ار نگاه سیاسی به این مناطق، عامل مهمی در دست یابی به اهداف اقتصادی است.

غلام علی جعفرزاده ایمن آبادی گفت: متاسفانه نگاه سیاسی دولت نهم و دهم به مناطق آزاد تجاری مانع پیشرفت و دست یابی به اهداف اقتصادی این مناطق شد و باید پذیرفت برخی دولتمردان گذشته از مناطق آزاد به عنوان تامین کننده منابع مالی در جهت نیل به اهداف سیاسی استفاده می کردند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری می توان از ظرفیت های مبادلاتی مناطق آزاد تجاری برای تحول اقتصادی استفاده بهینه کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: بودجه مناطق آزاد تجاری شفاف نبود که خوشبختانه در بودجه سال 93 این موضوع روشن شده است البته نباید فراموش کرد نقص های مهم در این بخش وجود دارد.

جعفرزاده ایمن آبادی درباره علت عدم توسعه مناطق آزاد تجاری ادامه داد: تمرکز مناطق آزاد تجاری بر روی محور واردات باعث شده که این مناطق از اهداف اصلی و تجاری دور شوند این در حالی است که باید با توجه به مقوله موقعیت جغرافیایی در هر منطقه در عرصه صادرات نیز اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی درباره راهکارهای توسعه مناطق آزاد تجاری ادامه داد: باید با نگاه جامع به کارکرد مناطق آزاد تجاری زمینه پیشرفت این مناطق را فراهم کرد و موضوعاتی ابتدایی مانند مشکلات در زیرساخت های این مناطق را حل کرد.

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: ابتدا باید با کار کارشناسی و اقتصادی مشخص شود که حمل و نقل در هر منطقه آزاد تجاری به چه نحویی انجام شود مقرون به صرفه تر است.

وی افزود: در دولت گذشته از محل منابع مناطق آزاد تجاری واحدهای مسکونی و اداری بسیاری اجاره شد که در حال حاضر نیز در اختیار برخی مسئولان دولت پیشین است بنابراین باید این مشکلات در عمل حل شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: اگر در قوانین مرتبط با مناطق آزاد اقتصادی مسائلی وجود دارد باید این مسائل حل شود و نباید فراموش کرد در صورت فعالیت مطلوب این مناطق اشتغال زایی پایدار ممکن خواهد شد./منبع : خبرگزاری خانه ملت

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان