Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مطلب ذیل از دو خطبه نماز جمعه آیت الله قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در موارد: چهارشنبه سوری – مشروعیت عید در اسلام - نحوست سیزده بدر چهارشنبه سوری و سیزده بدر تلخیص شده است

 چهارشنبه سوری و سیزده بدر و امثال آن رسم هایی است که از گذشته برای ما باقی مانده است و یکی از گرفتاری هایی که دنیای فعلی با آن روبروست، مسئله خرافات است.

براساس ساده انگاری و نادانی خرافات میان مردم رواج پیدا کرد و کم و بیش در میان مسلمانها هم رواج دارد . کسانی که از روابط عِلّی و معلولی، سببی و مسببی واقعیات آگاه نیستند براساس ساده اندیشی یک تحلیل های به اصطلاح آبکی و یک اظهارنظرهای الکی می کنند.

واقعیت این است در گذشته چون علم و دانش نسبت به حقایق امور کمتر بود، خرافه های فراوانی ایجاد شد و از همان زمان باقی مانده و احیاناً در زندگی روزمره ما هم آثار آن دیده می شود.

از جمله خرافات، مسئله (سعد) و (نحس) ایام است.

بعنوان مثال: روز سیزده مثلاً نحس است و مردم نتوانند در آن روز بعضی از کارها را انجام بدهند. در آخر ماه و یا اول ماه، قرار گرفتن ماه در مقابل برج عقرب، ازدواج درآن روز و آن روزها خوب نیست؛ خانه تکانی خوب نیست؛ خانه خریدن خوب نیست؛ تجارت یمن ندارد، روزدوشنبه چنین است و روز چهارشنبه چنان است و امثال اینها که از دیرباز میان ما مانده است.

البته تقویم ها هم در گذشته به این مسائل دامن می زدند و پیشگویی هایی می کردند و می گفتند: اگر می خواهید عروسی بکنید. فلان روز نباشد؛ اگر می خواهید خانه بخرید، فلان روز نباشد؛ اگر می خواهید به خانه جدید بروید، فلان روز نباشد و این نوع مسائل را آن ها هم دامن می زدند و مردم نیز معمولاً به این قبیل تقاویم مراجعه می کردند و تکلیف های خودشان را روشن می کردند.

تا آنجایی که بنده تحقیق کرده ام: از آیات قرآن و از روایات اهل بیت(ع) و رفتار پیشوایان دین، (سعد) و (نحس) ایام بواسطه حوادثی است که در گذشته و در یک مقطع خاص واقع شده است.

مثلاً: لیله قدر، مگر شب 19 یا 21 یا 23 در گردش زمان چه نقشی دارد که یک شبش برابری با هزار ماه می کند و یا شب و روز جمعه این همه ثواب برای اعمال شب ها و روزهای جمعه نقل شده است؛ مگر روز جمعه چیه؟

این یک چیز قراردادی است که ما برای این که اوضاع و احوال زندگیمان را روی یک مبنایی پایه ریزی کنیم ؛ گفتیم : یک روز، شنبه؛ یک روز،یکشنبه؛ یک روز، چهارشنبه؛ یک روز، جمعه که این زمان به زمان دیگر ترجیح ندارد تنها ترجیح بعضی ایام بر بعضی دیگر بواسطه حادثه عظیمی است که در آن زمان واقع شده یا می شود.

مثلاً: در شب قدر، قرآن نازل می شود که قرآن کتاب زندگی و آیین انسانیت است و عمل به آن زندگی انسانی را از حیوانی جدا می کند.

خوب؛ این یک چیز ارزشی است بخاطر اینکه در این برهه خاص از زمان، این واقعه عظیم رخ داده. و لذا این زمانخَیْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْر می شود؛ یا جمعه سیدالایام می شود و یا 27 رجب عید مسلمان ها بواسطه بعثت پیغمبر(ص) می شود؛ یا عید اضحی و عید فطر بخاطر آن اعمالی که در آنروز واقع می شود.للمسلمین عیدامی شود.

روز عید فطربرای این است که مردم یک ماه روزه گرفتند، خودسازی کردند، آدم شدند، با تقوی شدند و این روز را بعنوان روز انسانیت خودشان جشن می گیرند.

عید اضحیبرای این است که در این روز ابراهیم بدستور خدا حاضر می شود فرزندش را در راه او قربانی کند؛ تا این اندازه در برابر فرمان الهی تسلیم می شود که ما جشن تسلیم در برابر فرمان الهی می گیریم، جشن تسلیم و آزادگی برای ایثار و فداکاری در هر برهه از زمان هست.

جشن 15 شعبانبرای این است که مردم امیدوار به زندگی باشند، چون اگر منجی برای انسانیت در طول تاریخ فرستاده نشود، مردم ناامید می شوند؛ می گویند: این عالم حساب ندارد؛  هر کس گردن کلفت تر است و قلدرتر است، فرمانش مطاع تر و هیچوقت جامعه رنگ عدالت را ندیده و نخواهد دید.

اما فرستادن ولی الله اعظم حضرت مهدی(عج) این روح امید را در مردم می دمد که بدانید دنیا بی حساب نیست، بالاخره یک نجات دهنده ای خواهد آمد و مردم را از زیر یوغ قلدرها و ستمگران نجات خواهد داد وگرنه نفس زمان که چرخش چرخ و فلک و گردش زمین و ماه و خورشید است در مقطعی نمی تواند برای جایی ارزش پیدا کند. و لذا ما می بینیم پیشوایان دین ما به این مسئله توجه عمیق کرده اند.

در خطبه 79 نهج البلاغه آمده است وقتی که حضرت علی (ع) خواست به جنگ خوارج برود یکی از یارانش عرض کرد: یا امیرالمومنین! اگر در این روز و در این ساعت شما حرکت کنید در جنگ خوارج پیروز نمی شوید ! حضرت فرمود از کجا به این نتیجه رسیدی ؟ عرض کرد:من طریق علم النجوم به این جا رسیده ام.

در خود خطبه ندارد ولی در شرح ابن ابی الحدید، ذیل این خطبه دیدمکه آن مرد گفت: امروز قمر در عقرب است. حضرت فرمود: آیا تنها قمر ما در عقرب است یا قمر آن ها هم در عقرب است !؟

بعداً امیر فرمود :تو فکر می کنی اگر کسی در این ساعت حرکت بکند (سوء) از او برداشته نمی شود ولی در ساعت فلان حرکت بکنیم بدی از او برداشته می شود؟ یعنی: ساعت ما، ساعت نحس است. زمان، زمان نحس است. بایددر زمان و ساعت نیکو حرکت کنیم؟ آیا تو گمان می کنی هدایت بسوی وقتی که اگر کسی در آن وقت حرکت بکند بدی از او دور می شود؟

ما را به ساعتی هدایت می کنی که اگر در آن ساعت انسان حرکت کند ضرر و زیان به او احاطه نمی کند. یعنی تو قدرت بیان یک چنین چیزی را داری؟ اگر کسی تو را در این امر تصدیق کند در حقیقت قرآن را تکذیب کرده و این به معنی بی نیازی از خداوند است .

و آن وقت به مردمی که با او بودند خطاب کردا : شما اگر علم نجوم را برای بیان کردن سعد و نحس می خواهید تعلیم بگیرد، بپرهیزید، این کار را نکنید.

بله. علم نجوم. اسفند امسال 29 روزی است و بعضی از مواقع هم 30 روزی است. این را علم نجوم بیان می کند. ما هم قبول می کنیم . یا کسوف و خسوف را بیان می کند ؛ مسائلی که مربوط به هدایتگری ستارگان را بیان می کند . در گذشته و حتی الآن هم با دیدن ستارگان مشرق و مغرب را بدست می آورند. این ها مربوط به علوم نجوم هست. ما منکر این نوع قاعده های علم نجوم نیستیم.

اما علم نجوم بیاید بگوید روز سیزده، نحس است و شما در آن روز به کارهایی مثل: ازدواج، تجارت، خرید خانه و امثال این ها دست نزنید؛ این ها یک حرف های بی اساس است.

در گذشته زن های بی سواد با (دوک) نخ ریسی می کردند و قدرت تحقیق و تحلیل و درک واقعیت ها را نداشتند و این نوع تحلیل ها را می کردند . آنگاه حضرت تهدید می کندایها الناسُ! اِیّاکُمْ وَ تَعَلُّمَ النُّجُومِ، اِلّا ماُیْهتَدَی بِهِ فِی بَرًّ اَوْبَحرٍ فَاِنَّها تَدْعُو اَلَی الْکَهانَهِ.

علم نجومی که غیر از مسائل نجومی از قبیل: 29 روز و 30 روز اسفند، کسوف و خسوف و امثال اینها باشد، مردم را به پیشگویی وادار می کند، یک عده ای بیایند از آتیه مردم پیشگویی کنند. برای افراد فال قهوه ببینند. پیشگویی بکنند. خدا چنین شوهری به تو می دهد. چنین فرزندانی به تو می دهد. چنین عزتی به شما می دهد. می خواهند (تلکه) کنند . خود آن کسانی که این پیشگویی ها را می کنند هزار جور گرفتاری دارند. "کَل اگر طبیب بودی، سر خود را دوا نمودی"! بسیاری از اینها بدبخت تر هستند که به سراغ اینها می روند و از این افراد آینده خود را طلب می کند!!

حضرت علی (ع) می فرماید : وَالْمُنَجِّمُ کَالْکاهِنِ.منجم مانند پیشگو است. وَالْکاهِنُ کَالسّاحِرِ. کاهن مانند جادوگر است. وَالسّاحِرُ کَالکافِرِ.کسی که ساحر است مانند کافراست. وَالْکافِرُ فِی النّارِ.کافر در آتش است.

آن وقت به مردم فرمود:سِیرُو عَلَی اسْمِ اللهِ.با اسم خدا سیر کنید؛ با توکل خدا، دشمن هیچ کاری در این زمینه نمی تواند بکند.

سعد و نحس ایام در این زمینه یک چیز باطل و خرافات است.

مسئله عیدنوروز ما هم همینطور است. اگر ارزش دارد بخاطر حوادثیاست که در این روز پدید آمده و وظایفی است که مردم در این روز دارند وگرنه عیدنوروز مثل دیگر ماه ها است، هیچ فرقی با دیگر ماه ها ندارد.

چهارشنبه سوری هم یکی از آن خرافه هاای است که از گذشتگان برای ما مانده است . از روی آتش پریدن که : "زردی من از تو، سرخی تو از من" این بت پرستی است. چون زرتشتی ها آتش را مظهر خدا می دانستند؛ و لذا فکر می کردند آتش مظهر خداست و می تواند زردی ما را بگیرد و سرخی خودش را به ما بدهد؛ بدین جهت از روی آتش می پریدند. حالا توی مسلمان و موحد چطور می توانی این کار را انجام بدهی؟

نحوست چهارشنبه سوری همین است که ترقه بازی می کنند و خانه ای را آتش می زنند، چشم کسی را کور می کنند، انسانی را مجروح می کنند، امنیت و آرامش مردم را از بین می برند و مردم را گرفتار می کنند ؛ این بد است.

این نحوست را خود ما بوجود می آوریم و باید مراعات کنیم تا از شر چهارشنبه سوری و ترقه بازی درامان بمانیم

 مشروعیت عید

بعد اعتقادی:

سوال این است که از حیث اعتقادی این است در اسلام عید نوروز مشروعیت دارد یا ندارد؟

بعضی ها معتقدند عید نوروز مربوط به زرتشتی ها و مردمی  است که قبل از اسلام زندگی می کردند و دین شان دین توحیدی نبود، باورهای خرافی داشتند و آن باورهای خرافی در مراسم نوروز جلوه کرده و می کند؛ از قبیل: روی آتش پریدن چهارشنه سوری و بعضی از کارهایی که زردتشتیان در ایام عید انجام می دهند و چون این عید براساس معتقدات غیرتوحیدی استوار است روی این جهت ما نمی توانیم به آن جنبه دینی و معنوی بدهیم.

کتابی هست به نام«اَلنَیْرُوز فی الاسلام»نوشته مرحوم محمد خالصی ، یکی از دانشمندان کاظمین که در زمان رضاخان جزء تبعیدی های ایران بود.

ایشان معتقد است مراسم عیدنوروز، عمل کردن به بدعت است.

می خواهم ببینیم آیا واقعاً عید نوروز جنبه شرعی دارد یا ندارد؟

من به کتاب های فقهای بزرگ مراجعه کردم. مرحوم صاحب جواهر، در صفحه 41، جلد پنجم این کتاب یک بحث مفصلی در این زمینه دارد.

صاحب جواهر کیست ؟

صاحب جواهر، استاد الفقهاست و حرف او برای همه ما حجت است و امام رضوان الله علیه می فرمود: حوزه های ما باید فقهش فقه جواهری باشد. یعنی بر طبق کتاب جواهر باشد.

نظر جواهر در مورد عید :

صاحب جواهر می فرمایند: ما دو جور روایات درباره عید نوروز داریم. یک نوع روایاتی است که عیدنوروز از ناحیه ائمه علیهم السلام تأییدشده است؛ روایتش هم در من لایحضرهُ الفقیه شیخ صدوق؛ در دعائم الاسلام و در وسائل هست :

شخصی آمد خدمت امیرالمؤمنین هدیه ای آورد. در بعضی از روایات دارد (سمنو) آورد و در بعضی روایات هم دارد (فالوزج)، یعنی فالوده آورد. حضرت فرمود: این هدیه را برای چی آوردید؟ عرض کرد: ما ایرانیان رسم مان این است که در ایام عید با این نوع شیرینی ها از افراد پذیرایی می کنیم و این شیرینی را برای شما آوردیم.

حضرت فرمود:اِصْنَعُوا لَنا کُلُّ یَوْمٍ نَیْرُوزا.در یک جا دارد:نَیْرِزُوا اِنْ قَدِرتْمُ کُلَّ یَوْمٍ یَعْنِی تَهادُوا وَ تَواصَلُوا فِی اللهِ. یعنی: برای ما، همه روز را نوروز کنید. چرا؟

برای این که نوروز وسیله پذیرایی، هدیه و خوشحالی و رفت و آمد و شادابی و نشاط است.

از روایات دیگر سه روایت ازمُعَلَّی بْن خُنَیْسدر وسایل هست که از امام صادق(ع) نقل می کند. حضرت امام صادق(ع) فرمود:

روز نوروز، روزی است که ابراهیم خلیل الرحمان بت های بتکده را شکست.

روز نوروز، روزی هست که علی(ع) روی شانه پیامبر(ص) قرار گرفت و بت های خانه خدا را فروریخت.

نوروز، روزی هست که پیغمبر(ص) علی(ع) را به سوی اجنّه فرستاد و از آن ها عهد و پیمان گرفت.

روز نوروز، روزی هست که علی (ع) در جنگ نهروان پیروز شد.

روز نوروز، روزی هست که قائم ما، امام زمان(عج) آشکار می شود.

روز نوروز، روزی است که صاحب ما، ولی عصر ما (دجّال) را در پشت مسجد کوفه به دار آویزان می کند و می کشد.

در روایاتی هم داریم که در روز عید روزه بگیرید، غسل کنید، چهار رکعت نماز بخوانید، لباس تازه بپوشید و غذای تمیز بخورید و ...

در مقابل یک روایتی ابن شهر آشوب در مناقب نقل می کند که منصور دوانقی از امام صادق(ع) خواست : امروز ارتشیان می خواهند در برابر من رژه بروند و هدایایی هدیه کنند، شما به جای من بنشینید و این هدایا را بگیرید. حضرت فرمود: من این کار را نمی کنم چون در روایات اجداد من چنین چیزی ندیدم. این دو نوع روایات با هم متعارض است.

از نوع روایات اول فراوان است ؛ مستفیض است . یعنی یک روایت نیست . راویروایت و سند روایت معلوم است.مُفْتی بِهااست. یعنی: علمائی مثل: مرحوم شیخ طوسی، ابن فهد حلّی، علامه حلی و امثال شان بر طبق این روایات فتوا داده اند.

اگر دو نوع روایت داشته باشیم یک نوع روایت مطابق با فتوای مشهور باشد و روایت دیگر از لحاظ سند درست نباشد و یا شهرت بر طبق آننباشد ، در فقه و روایات ما داریم که:خُذ بِمَا اشْتَهَرَ بَیْنَ اَصْحابِک.روایتی که مطابق با مشهور است آن را بگیر.

بنابراین روایات از نوع صاحب جواهر که عید را معتبر می داند و با فتوای مجتهدین بزرگواری مثل شیخ و امثال آن بر طبق آن فتوا داده اند اما روایت مرحوم صاحب مناقب اولاً: سند ندارد و بدون سند نقل شده. ثانیا:مُفْتی بِهانیست.

روی این جهت ما روایات مشهور مربوط به اعتبار عید نوروز را می گیریمو می گوییم عید نوروز در اسلام مورد اعتبار است و نزد علمای ما مقبولاست زیرا دستور داده اند در این روز غسل کنید. نماز بخوانید و دعای:یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْاَبْصار یا مُدَبِّرُ الَّیْل وَ النَّهار یا مُحَوِّلَ الحْوَلِ وَ الْاَحْوال حَوِّلْ حالَنا اِلی اَحْسَنِ الْحال؛ را بخوانید.

 بر این مبنا، ما عیدنوروز را مقدس می دانیم، بعلاوه، کارهایی که در عید نوروز انجام می گیرد؛ مردم خانه ها را تمیز می کنند؛ سر و روی خودشان راتمیز می کنند؛ لباس های خودشان را تمیز می کنند. این کارها طبق:اَلنَّظافَهُ مِنَ الْایمان، است.

صله رحم می کنند. بر سر قبر گذشتگان شان، از شهدا و علما و مؤمنین و صلحا می روند و برای آنها فاتحه می خوانند؛ عیادت مریض می کنند؛ از نیازمندان و محتاجان دستگیری می کنند که در روایت (دعائم الاسلام)آمده است که:تَهادَو وَ تَواصَلوُا. یعنی در روز عید به دیگران هدیه دهید و با دیگران رفت و آمد کنید.

عیدی که روح اسلام را پیاده می کند، نشاط و خرمی به مردم می دهد، دل ها را به هم نزدیک می کند، قرآن باز می کنند، مردم دعای یا مقلب القلوب و سوره های قرآن را می خوانند، چه عیدی بهتر از این؟ چرا ما این عید را قدر ندانیم؟ روی این جهت عید نوروز مشروعیت دارد و محترم است و بزرگانفقهای ما مثل سید هبه الدین شهرستانی که یک مرجع تقلید بود، کتابی در این زمینه نوشته و ما هم در کتاب (منشور مملکت داری) یک بحث جامعی در این زمینه نوشته ایم، اهل مطالعه می توانند به آن جا مراجعه کنند. این بحث اول که عقیدتی بود.

از لحاظ عقیده:

نوروز بدعت نیست و مشروع است. ولذا ما این عید را گرامی می داریم .

علی علیه السلام نیز در نامه ای که به مالک اشتر نوشته در آن یادآور می شود: وَلا تَنْقُضْ سُنَّهً صالِحَهً عمِلَ بِها صُدُورُ هذِهِ الْاُمَّهِ وَ اجْتَمَعَتْ بِهَا اْلاُلْفَهُ وَ صَلَحَتْ عَلَیْهَا الرَّعِیَّهُ.هرگز سنت پسندیده ای را که پیشوایان این امت به آن عمل کرده اند و ملت اسلام به آن انس و الفت گرفته و امور رعیت بدان وسیله اصلاح می گردد، نقض مکن و از بین مبر.

اما از بُعد اخلاق:

انسان که از مادر متولد می شود و پا روی این زمین می گذارد با تمام وجودش، میلیون ها سلول بدن این انسان از لحاظ کمی و کیفی در حال حرکت است.

یعنی: انسان در ابتدا نطفه هست؛ بعد جنین می شود؛ سپس طفل می شود؛ بعداً جوان می شود؛ پیر می شود و در نهایت به عالم دیگر می رود.

 انسان در یک حال سکون نیست و در حالی که بر مرکب زمین سوار است، زمین حرکت وضعی و انتقالی دارد؛  شب و روز و سال را به وجود می آورد انسان هم با زمین این حرکت ها را دارد و این مدارها ازنفس کشیدن ما، از حرکت روزهای ما و ماه های ما، این ها برای ما مقاطع مختلفی را به وجود می آورند که مقطع عمر ما است و ما از این مقاطع، مقطع عمر را به دست می آوریم.

از این رو امیرالؤمنین (ع) می فرماید : اِنَّ عُمْرَکَ مَهْرُ سَعادَتِک.اگر می خواهی خوشبخت باشی، عمر تو (کابین) سعادت تو است. یعنی با عمرت این سعادت را به دست می آوری. مواظب باش.

اِن اَنْفَدته فِی طاعَهِ ربِّکْ.اگر این عمر را صرف طاعت خدا کردی برای سعادت تو این مَهر خوبی است؛ اما اگر این عمر را در راه صحیح مصرف نکنی وای به حال ما.

و در جای دیگر حضرت علی (ع) باز می فرماید : اِنَّ اَنْفاسَکَ اَجْزاءُ عُمْرِک.نفسی که می کشید قطعه ای از عمر شماست که دارید به سوی قبر نزدیک می شوید.

فَلا تُقْنِها اِلّافِی طاعَه تُزْلِفُکْاین نفس ها را جز در طاعت خدا که تو را به نزدیکی او برساند، مصرف نکن.

باز از حضرت علی (ع) است که فرمود: اِنَّ اَوْقاتَکَ اَجْزاءُ عُمْرِک.وقت های تو از اجزای عمر تو هست.

فَلا تَنْفَدْ لَکَ وَقَْتاً اِلّا فِی ما یُنْجِیک.مبادا این وقت را جز در چیزی که تو را نجات دهد مصرف کنی.

فرارسیدن نوروز که به تعبیری گذشت یک سال از عمر است هشدار پیامبر عظیم الشأن ما حضرت محمد(ص) به گوش ما می خواند که فرمود :

اَبْناءُ الْاَرْبَعینْ! ای چهل ساله ها! زَرْعٌ قَدَّنا حَصادُه. حاصل عمر شما محصول کشاورزی ای است که وقت درو آن رسید . یعنی سن چهل سالگی دیگر وقت درو حاصل عمر است. باید مواظب بود آفت نیاید این عمر و محصول کشاورزی عمر را باطل نکند.

اَبْناءُ الْخَمْسیِن! ای پنجاه ساله ها! ماذا قَدُّمْتُمْ و ماذا اَخَّرتْمُ. پنجاه ساله ها! چه پیش فرستادید و چه بدهکاری هایی دارید که انجام نداده اید؟

اَبْناءُ الْسِتِّین!شصت ساله ها! هَلُمُّو اِلَی الْحِساب لا عُذْرَ لَکُم. آماده حساب روز قیامت باشید! دیگر عذری برای شما نمانده، موهای سر و صورت سپید شده، چشم کم نور شده، گوش کم شنوا شده؛ وقت حساب شما نزدیک است؛ مواظب باشید.

اَبْناءُ السَّبْعِین!هفتاد ساله ها!عُدُّو اَنْفُسَکُمْ مِنَ الْمَوْتی.دیگر خودتان را در زمره مرده ها به حساب بیاورید؛ دیگر بانگ الرحیل بلند شده، مواظب خودتان باشید. یک مقدار آرزوها را از سرتان بیرون کنید. اگر اعمالی از شما ترک شده، بدهکاری شرعی دارید، دل کسی را درد آورده اید، مکه نرفته اید، خمس و زکات نداده اید، مردم آزاری کرده اید، حقوق دیگران به گردن دارید، دیگر شما جزء مرده ها هستید، حسابتان را برسید.

پس تحویل سال نو فرصتی است که از خدای خود بخواهیم : یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْاَبْصار یا مُدَبِّرُ الَّیْل وَ النَّهار.ای خدایی که شب و روز را تدبیر می کنی . یا مُحَوِّلَ الحْوَلِ وَ الْاَحْوال.ای کسی که حرکت ها به دست تو هست. حَوِّلْ حالَنا اِلی اَحْسَنِ الْحال.یعنی: ما را به رفتار نیکو، پندار نیکو، رفتار نیکو، فکر عالی، ایمان صحیح، معتقدات درست وادار کن.

ان شاء الله امیدوارم این عید برای ما با این تحول فکری عید باشد وگرنهلَیْسَ الْعِید لِمَنْ لَبِسَ الْجَدیِد بَلِ الْعِید لِمَنْ اَمِنَ مِنْ عَذابِ الْوَعِید.برای کسی که لباس تازه می پوشد عید نیست. عید برای آن کسی است که اعمالش او را از عذاب قیامت بیمه کرده باشد.

برای کسی که در ایام عید لباس های کذا و کذا می پوشد و مردم را غصه می دهد ولی نمازش را قضا می کند؛ در فکر حیا و عفت عمومی نیست؛ در فکر حجاب و دینداری نیست ، عید نیست بلکه عید تنها برای کسی است که خودش را از عذاب آخرت بیمه کرده باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان