Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : طی مراسمی با حضور آیت الله قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار گیلان از یادمان ملا عبد الرزاق لاهیجی در زادگاهش امیر کیاسر کیاشهر بهره برداری شد .

نماینده ولی فقیه در گیلان طی سخنانی قبل از افتتاح یادمان گفت : خوشحالم روزگاران سخت گذشته را پشت سر گذاشتیم و این روزگاران شیرین را درک کردیم . خوشحالم از اینکه امروز توفیقی رفیق راه شد ما خدمت مردم شریف کیاشهر شرفیاب شدیم .

وی ادامه داد : من در سال 72 در لاهیجان کنگره ای برای حکیم فیاض لاهیجی ، صاحب گوهر مراد و شوارق و کتاب های دیگر برگزار نمودم در آن زمان این کشف برای من صورت نگرفته بود که فیاض اهل کجا است .

وی افزود : کتابی است به نام جمال الصالحین در اخلاق ، نوشته میرزا حسن لاهیجی ، پسر حکیم ملا عبدالرزاق لاهیجی و نوه دختری ملا صدرای شیرازی که قبرش در قم، کنار خیابان واقع شده و الآن زیارتگاه است .k6

آیت الله قربانی گفت : در زمان طاغوت من از مرحوم آیت الله واصف که اهالی (دشمن کرده) و از علما و مجتهدین بوده و در قم چاپخانه داشت درخواست کردم این کتاب خطی را به شکل فتو کپی چاپ نماید و مبلغ بیست و پنج هزار تومان بابت چاپ نیز به ایشان دادم که این کار صورت گرفت و آن کتاب الآن پیش من است .

وب همچنین گفت : بعدها متوجه شدم پشت جلد این کتاب نوشته : زادگاه مرحوم ملا عبدالرزاق روستای امیر کیاسر کیاشهر است و در کتاب (زادگاه من) که نوشتم این مطلب را در شرح حال حکیم نوشتم . استاندار ما وقتی این کتاب را خواند روی عرق هم محلگی تصمیم گرفت این یادمان را در اینجا ایجاد و آن را امروز افتتاح نمایند .

وی در مورد کشف دیگر خود گفت : آیت الله مدرس چهاردهی ، یکی از مجتهدینی است که آیت الله مرعشی نجفی ، و حاج آقا بزرگ تهرانی و بسیاری از مجتهدین در نجف شاگرد او هستند نوه عبدالرزاق است. مرحوم زاهد خمیرانی در رشت ، داماد آقای مدرس چهاردهی بود و پسرش که دو سال قبل فوت کرده خودش به من گفت من نوه عبدالرزاق هستم .

وی افزود : من در کتاب (زادگاه من) در تاریخ مدرس چهاردهی نوشتم ایشان اصلیتش امیرکیاسری است که به چهارده مهاجرت کرد و لقب چهاردهی بعد از مهاجرت در باره ایشان گفته شده است .

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت : بنابراین در یافتن این حلقه مفقوده برای من معلوم شد مدرس چهاردهی هم از نوادگان ملا عبدالرزاق است و اصلا مال امیر کیاسر است و عبدالرزاق هم اهل اینجا هست و زاهد خمیرانی نیز خودش گفت من از بقیه السلف عبدالرزاق هستم ؛ الحمد الله من این سلسله را به این کیفیت کشف کردم .

امام جمعه رشت گفت : کشف دیگر بنده این است که در (سرتربت) اشکور یک بقعه ای هست که چهار نفر از سادات کیا به نام های : حسن کیا ، ناصر کیا ، علی کیا در آنجا مدفون هستند . حسن کیاده و ناصر کیاده بر گرفته از نام ایشان است .

وی ادامه داد : سرتربت جزء ییلاق اشکورات است . راهی که از املش به آنجا دارد راه بسیار خراب است و قبور این بزرگواران نیز به مرور زمان خراب شده و با توجه به اینکه این مکان زیارتگاه بسیاری از مردم هست ولی فاقد هرگونه امکانات است .

وی گفت : من در گذشته به استانداران از جمله سلطانی فر گفتم این سادات به گردن ما حق دارند ، بیاییم این بقعه و راه را اصلاح و بازسازی کنیم ؛ در بیست و هشتم صفر شاید دو، سه هزار نفر مردم اشکور و سرتربت بر سر مزار این عباد صالح جمع می شوند که نه یک دستشوئی، نه یک مسجد درست ، نه یک زائر سرا و نه یک راه مناسب دارد.

آیت الله قربانی گفت : به آقای دکتر نجفی گفتم : این را در زمان استانداری خودت احیا کن ، من با این سن و سال و ضعف بدنی حاضرم با شما به این مکان بیایم ، هم راهش را درست کنیم و هم مسجد و هم سایر نیازمندی هایش را فراهم کنیم ؛ این کیاشهر مال آن عبد صالح است ، اقلا نام آنها را زنده بداریم .

وی افزود : الحمد الله استاندار ما از شما است ، نماینده جانباز شما آقای محمد حسین قربانی ، برادر زاده خوب من که برادر شهید است از شما است . آن روزی که ایشان را از جبهه برای تهران آوردند و به منزل من تحویل دادند ، دو دست هایش شکسته بود، نمی توانست در خانه را بزند تا در را برایش باز کنند ، بالاخره خداوند دوباره ایشان را به ما برگرداند و الحمد الله نماینده قدر استان هست .

وی ادامه داد : از آن طرف هم خدا رحمت کند حجت الاسلام اسماعیلیان را ، در این سامان مظلوم زندگی کرد ؛ من خاطرات تلخ و شیرینی از ایشان دارم بهمین جهت در مظان استجابت دعا هرگز فراموشش نمی کنم ، خاطرات تلخش را نمی گویم تا شما آزرده خاطر شوید ، ولی باور کنید مقام اسماعیلیان از خیلی بقاع بالاتر است ؛ سه شهید دارد، دو جانباز دارد ، یک آزاده دارد ؛ خانواده علی اکبری سیزده شهید دارد ، کجا اینچنین سرمایه گذاری شده است ، الحمد الله فرزند برومندش، حسین عزیز ما فرماندار آستانه و این منطقه شده است .

آیت الله قربانی گفت : اینجا باید این نکته را عرض نمایم اگر در این فرصت و فضا برای مردم این سامان خدمت های لازم نشود ما ملعون تاریخ خواهیم بود ، بنابراین باید چنان برای مردم این سامان و آستانه اشرفیه و مردم استان ولایتمدار خدمت بکنیم که در تاریخ ها ان شاء الله ثبت شود . 

K-4

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان