Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : ما در عصر رقابت های شدید زندگی می کنیم. اکنون کار به جایی رسیده است که «زندگی کردن» هم خود، نوعی رقابت، به شمار می رود. اگر در خط اول مسابقه نباشید، بازنده اید. البته باید یادتان باشد که  در هر مسابقه، فقط یک مدال طلا وجود دارد.

هر ورزشی، دارای قانون خاص خود می باشد. اگر ورزشکاری مقررات بازی را نادیده بگیرد، به عنوان جریمه، اخطار می گیرد و حتی ممکن است از بازی اخراج شود.

به عنوان مثال در فوتبال، به غیر از دروازه بان، هیچ کس حق ندارد به توپ دست بزند. پشت پا زدن و به عمد، سد راه بازیکن حریف شدن، خطا محسوب می شود. از این دیدگاه، فوتبال، یک بازی منصفانه است.

زندگی مثل فوتبال

زندگی هم مثل فوتبال، آیین ها و قوانین مخصوصی دارد و ما هم بازیکنان این میدان هستیم. ما باید با دیگران به رقابت برخاسته و در عین حال، انصاف در بازی را رعایت کنیم. در غیر این صورت، زندگی پوچ و بی معنا خواهد بود.

در بازی زندگی، مهمترین موضوع این است که حریف منصف و درستی باشیم. این نکته از برنده شدن هم مهمتر است. چون باختن در راه درست، بهتر از پیروزی نادرست است. ما همگی یک بازیکن درستکار را به بازیکنی که برای پیروزی به هر کاری دست می زند، ترجیح می دهیم.

رقابت صحیح

با این که در عصر رقابت های سخت و شدید زندگی می کنیم، ولی نباید دچار تضاد و انزوا شویم. مفهوم رقابت این نیست که حریف را نابود کرده و از میدان بیرون کنیم. بلکه رقابت باید به صورتی انجام شود که کیفیت زندگی تمام شرکت کنندگان را بهبود بخشد. اگر چنین باشد، یک حریف حقیقی می تواند حتی از یک دوست و یا معلم  هم  سودمندتر باشد.

به عنوان مثال «دو ماراتن» را در نظر بگیرید. رکورد مسابقه تنها مربوط به دونده پیشرو نیست، بلکه رکورد جدید، زمانی به دست می آید که «دونده» در برابر حریفی قرار گرفته باشد و با او مسابقه بدهد. وقتی یکی از دوندگان از دیگری سبقت می گیرد، دونده ی دوم به هیجان آمده، تشویق می شود که با تلاش بیشتر از دونده اول جلو بزند.

این جریان در طول مسابقه ادامه دارد و هر دو بازیکن با استفاده از انگیزه رقابت، با رکوردهای بهتری مسابقه را به پایان می رسانند.

نیروی خلاق

شما باید با این چشم به «رقابت» بنگرید. رقابت، تنها به شما اختصاص ندارد و به این مفهوم هم

نیست که اصل رقابت نادیده گرفته شود. رقابت باید برای همه مفید باشد و شرکت کنندگان را به

سعی و کوشش بیشتر تشویق کند. این اصل واقعی رقابت است که اگر به طور صحیح اعمال شود، به نیرویی خلاق تبدیل می گردد.

تقویت توانایی ها

رقابت، نباید موجب دشمنی و گوشه گیری افراد شود. چون هدف واقعی از رقابت، تقویت توانایی ها و خلاقیت ها است. در غیراین صورت، رقابت، نه تنها باعث نابودی افراد می شود، بلکه اخلاق نیکو را از بین می برد. شما باید بدانید که اگر رقابت را تنها سهم خود بدانید، در واقع موجبات تخریب خود را فراهم کرده اید.

شما نمی توانید تنها برای خود و با خود، زندگی کنید. بنابراین خودتان را از هرگونه احساس تکبرو خودپسندی که ممکن روحتان را آلوده کرده باشد، رها سازید. شما باید با دیگران همکاری داشته و به آنان کمک کنید.

به عنوان مثال به صنعت خودروسازی بنگرید. این صنعت وابستگی زیادی به ابزارها و وسایل مختلف دارد. یک شرکت اتومبیل سازی نمی تواند کلیه وسایل و اجزای مورد نیاز اتومبیل را به تنهایی ساخته و پس از مونتاژ، روانه بازار کند. یک ماشین، نتیجه جمع و ترکیب هزاران جزء تولید شده در صنایع مختلف خوردرو سازی می باشد.  به همین صورت ما برای هر چیز خاص زندگی، شدیدا متکی به یکدیگریم.

تخریب رقیب

هیچگاه برای تخریب رقیب خود از روش های ناجوانمردانه، شایعه سازی و دیگر راههای ناپسند استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید کسانی که منصف و درستکارند، فاتحان واقعی و نهایی هستند.

خیلی بهتر است که شما یک امتیاز صادقانه 50 در امتحان کسب کنید تا این که با تقلب امتیاز 100 بگیرید. زیرا امتیاز 50، نمره ای است که با تلاش خودتان به دست آورده اید. زندگی چندان هم کوتاه نیست و امتیاز تقلبی شما نیز آخرین امتیازتان نخواهد بود. با توجه به این که فرد متقلب، خواه ناخواه به دام خواهد افتاد.

رقیب خوب

رقیب خوب، کسی است که شما را به تلاش بیشتری مجبور کند. چنین رقیبی از دوستی که فقط برای صحبت و وقت گذرانی نزد شما می آید، مفیدتر است. همواره سعی کنید با «رقیب» بدوید و خود حریف خوبی برای رقبایتان باشید. در این صورت هردوی شما به فردایی عزیزتر، درخشانترو بارورتر دست خواهید یافت.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مذهبی

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان