Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : تعدادی از مطبوعات غربی پیشنهاد کرده اند جایزه صلح نوبل به آیت الله سیستانی به دلیل نقش وی در ایجاد ثبات در عراق اعطا شود، نه به رئیس جمهور آمریکا یا اتحادیه اروپا.

کالین فریمن خبرنگار روزنامه تلگراف ۴ مارس در گزارشی نوشت که «اوباما و اتحادیه اروپا را فراموش کنید. مردی که باید واقعا جایزه صلح نوبل را بگیرد روحانی گمنامی در عراق است.»

فریمن در گزارشش چندین دلیل را ارائه می کند که و می نویسد که آیت الله علی سیستانی باید جایزه صلح نوبل را دریافت کند. وی همچنین درخواستی را مطرح می کند مبنی بر اینکه کمپینی جهانی خواستار نامزدی آیت الله سیستانی برای این جایزه راه اندازی شود.

البته این اولین باری نیست که چنین ایده ای مطرح می شود. در سال ۲۰۰۵ هم چندین متخصص امور عراق و برخی از اقلیت ها در عراق این ایده را مطرح کردند. در همان سال «توماس فریدمن»، ستون نویس روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با طرح این ایده نوشت: اگر نوعی از دموکراسی (در عراق) ریشه می دواند، این امر عمدتا مرهون دستورات و فتواهای رهبر جمعیت شیعه عراق آیت الله سیستانی است.

المانیتور در گزارش خود در این خصوص می نویسد: اینکه نام (آیت الله) سیستانی برای جایزه نوبل مطرح می شود چیزی عجیب نیست، چونکه وی نقش بسزایی در جلوگیری از افراط گرایی مذهبی، ترویج صلح و دوستی و عملکرد هوشمندانه در زمان اشغال این کشور و مباحث فرقه ای داشته است. رفتار او، وی را به عنوان دریچه امنیت تبدیل کرده و عدم حضورش در زمان بحران به فاجعه های انسانی بدتر منجر شده است.

این نشریه در ادامه می نویسد: با توجه به نقش منحصر به فرد (آیت الله) سیستانی در عراق، وی یک کاندیدای قدرتمند برای جایزه صلح نوبل است. با بی ثباتی موجود در منطقه به خصوص در عراق و سوریه، یک حمایت بین المللی از (آیت الله) سیستانی به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل، به عنوان حمایت از قاطع و وسیع از تلاش های وی تلقی شده و به نیروهای ثبات بخش حمایت لازم را اعطا خواهد کرد./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان