Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان از کاهش 30 درصدی ذخیره آب سد سفیدرود در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

ˈسیف اله آقابیگیˈ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال ذخیره آب سدسفید 660 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته، 30 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به تاکید استاندار گیلان بر ضرورت استفاده صحیح و بهینه از آب سد سفیدرود افزود: کشاورزان هم اینک باید از آب انهار و آب بندان ها استفاده کنند تا ذخیره آب سد سفیدرود در زمان نشاء مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان ادامه داد: 540 کیلومتر از کانال های اصلی ، انهار و رودخانه ها توسط این شرکت لایروبی شده و 69 دستگاه ماشین آلات شامل بیل مکانیکی و لودر برای این امر اختصاص یافته است.

به گفته آقابیگی؛ چنانچه شهرها یا مناطقی از استان گیلان نیاز به تکمیل لایروبی انهار و رودخانه ها داشته باشند، برنامه ریزی های لازم انجام شده تا برای این مهم دستگاه های بیشتری در نظر گرفته شود.

سد سفیدرود که در محل پیوستن دو رود قزل اوزن و شاهرود در نزدیکی منجیل ساخته شده، آب مورد نیاز 180 هزار هکتار از 238 هزار هکتار شالیزارهای گیلان را تامین می کند.

سد سفیدرود با حجم ذخیره یک میلیارد و 77 میلیون مترمکعب یکی از مهمترین منابع تامین کننده آب در مصارف کشاورزی، صنعت، شرب و زیست محیطی در استان گیلان محسوب می شود./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان