Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : یکی از مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای اداره موفقیت آمیز یک جامعه، داشتن «رهبر» شایسته و آینده نگر است.

دولت ایالات متحده آمریکا، سال ها است که با یک برنامه ریزی دقیق و استفاده از امکانات سینمایی، تلویزیونی، مطبوعاتی و علمی، می کوشد رهبری تمام نقاط جهان را به دست بگیرد.

دولت یاد شده ، به مردم کشورهای در حال توسعه و عقب مانده اعلام می کند: «شما نیازی به رهبر ندارید و خودتان رهبر خودتان هستید. انسان آگاه، مستقل و تحصیلکرده، باید آزادی کامل داشته باشد. داشتن رهبر، جلوی آزادی های شما را می گیرد». اما در پشت این شعار به ظاهر جالب و فریبنده، به جهانیان می گوید: «رهبر شما، ما هستیم. پس باید از ما اطاعت کنید».

تربیت رهبران شایسته

بدین خاطر هنر ما ایرانیان باید این باشد که بتوانیم به تعداد زیاد، رهبران شایسته تربیت نماییم. یک جوان موفق برای آن بتواند در محیط تحصیل، کار و اجتماع، رهبر خوبی باشد، باید این حالت از دوره جوانی در خود ایجاد و تقویت نماید و با تمرین فراوان، به بالاترین سطح ممکن برسد.

نیاز به رهبران واقعی

به سبب تبلیغات بی پایان، پرحجم و شبانه روزی بیگانگان، شاید گمان کنید که به دلیل رشد دموکراسی در جوامع بشری، دیگر نیازی به وجود رهبر نیست. اما بر عکس، در این زمان ما نیاز بیشتری به رهبران واقعی داریم که با رای عمومی برگزیده شده و براساس خواسته های مردم عمل کرده و به پیش بروند.

ویژگی های یک رهبر

رهبر، باید دارای خصوصیات ویژه ای باشد تا بتواند گروههای مختلف جامعه را اداره نماید. این خصوصیات عبارتند از:

1ــ  توان متقاعد کردن اقشار گوناگون اجتماع.

2ــ  قدرت سازماندهی گروههای مختلف.

3ــ  احساس مسئولیت کامل نسبت به وظایف و تعهدات خویش.

4ــ  گذشتن از منافع شخصی و خانوادگی در برابر منافع جامعه .

5ــ  دارای روحیه فداکاری شدید در مواقع حساس و سرنوشت ساز.

درستکار و سالم

رهبران جامعه، باید درستکار و سالم باشند و این ویژگی را تا پایان عمر حفظ نمایند. زیرا از اعمال و رفتار آن ها، می توان وضعیت سلامت آن محیط را ارزیابی کرد. ما همیشه نیازمند رهبرانی هستیم که برای افراد جامعه خود، الگوی پاکی، صداقت، اعتماد به نفس و شجاعت باشند.

تربیت رهبران توانا

هر کسی قادر به «رهبر شدن» نیست. اما کافی بودن تعداد رهبران برای هر جامعه، قابل اهمیت است. بنابراین بسیار مهم است که افراد زیادی با توانایی ها و قابلیت های لازم برای رهبری، تربیت و آماده شوند. جامعه ای که فاقد این گونه افراد باشد، در سنگلاخ مشکلات و گرفتاری ها، حرکت می کند.

مسئولیت رهبران

رهبران باید مسئولیت و وظایف خود را در جامعه، یک ماموریت الهی تلقی کرده و همواره تصور کنند برای اجرای چنین نقشی متولد شده اند. آن ها بایستی زندگی و عمرشان را وقف مسئولیت شان کرده و پای بندی به این تعهدات را ماموریت تمامی زندگی شان بدانند. اگر رهبران، فاقد این گونه افکار و احساسات باشند، جامعه خود را چنان دچار آشفتگی می کنند که افراد آن، قادر به فعالیت و عملکرد صحیح و درست نخواهند بود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مذهبی

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان