Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد سفر سازمان منطقه آزاد انزلی نمایشهای آئینی- سنتی خورتاب،راه بِچَره، گِیشه یاور، چلنگه ملنگه و بشم در محوطه نوروزخانه این سازمان واقع در محدوده فاز تجارت و گردشگری منطقه به اجراء درآمد.

پس از برگزاری  هر نمایش آئینی-سنتی، تاریخچه و ابعاد مختلف نمادهای حاضر در این نمایش ها توسط  اساتید و محققین فرهنگ فولکلور گیلان برای حاضرین تشریح  گردید.

گفتنی است  "خورتاب" آئین آزادسازی خورشید است، مراسمی که مردمان کوهستانی گیلان پیش از میلاد زرتشت در طلب رحمت خداوند به محض وقوع خورشید گرفتگی به عنوان آئینی ضروری اجراء می کردند.

نمایش راه بِچَره ریشه در سنتهای نمایشی اسطوره ای کهن مردم گیلان در خصوص آغاز بهار دارد که در آن نمادهای خوبی و پلیدی با هم به ستیز برمی خیزند، در آئین سنتی گِیشه یاور مراسم عروسی و کمک کردن مردم روستا به یکدیگر و نیز مراسم شادی به نمایش گذاشته می شود.

مراسم آئینی چلنگه ملنگه نیز داستان نوزایی طبیعت را در قالب نمایشی اسطوره ای که در تاریخ گیلانیان وجود داشته، روایت می کند و در نمایش بشم،آیین بهارخواهی از اسطوره های آئینی کهن گیلانیان در زمینه  رستن از سرما و جوانه زدن در فصل بهار به نمایش عموم درآمد.

بنابراین گزارش قرائت اشعار گیلکی و فارسی، اجرای موسیقی فولکلور گیلانی(گیلکی،دیلمی،تالشی)از دیگر بخش های جشنواره آئینی-سنتی گیلانی سازمان منطقه آزاد انزلی است که با استقبال گسترده گردشگران و مردم گیلان مواجه شده است.

این جشنواره از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی و با حضور گروههای هنری گیلان در محوطه نوروزخانه منطقه آزاد انزلی از تاریخ ۶  تا ۱۲ فروردین ماه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در حال برگزاری است.

"نوروزخانه" خانه آرزو های دیروز نمونه ای از خانه های بومی استان گیلان است که با به کار گیری عناصر و مصالح بومی خانه های گیلان در یک قرن پیش از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در محدوده فاز تجارت و گردشگری این منطقه با هدف اجرای نمایشهای آئینی سنتی نقاط مختلف استان گیلان، ساخته شده است .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان