Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل راه و شهرسازی گیلان گفت: اعتباری که برای بزرگراه و بهسازی راه های موجود استان اختصاص یافته افزون بر چهار هزار میلیارد تومان است.

شعبانعلی خاوری ظهر چهارشنبه در جمع مدیران استان اظهار داشت:  راه و شهرسازی استان احداث افزون بر 350 کیلومتر راه اصلی را در حال اجرا دارد.

وی افزود: اعتباری که برای بزرگراه و بهسازی راه های موجود استان اختصاص یافته افزون بر چهار هزار میلیارد تومان است.

مدیر کل راه و شهرسازی گیلان گفت: ماهیت پروژه های راه سازی به گونه ای است که پروژه ها در فازهای کوتاه قابل بهره برداری هستند.

وی ادامه داد: محور سیاهکل، سنگر و سراوان که به طول 23 کیلومتر است از سال 85 آغاز شده و هم اکنون هشت کیلومتر از این محور آماده است و 18 کیلومتر نیز در سال جاری به اتمام می رسد و از این طریق دسترسی سیاهکل به سنگر میسر می شود.

خاوری تصریح کرد: در برف بهمن ماه سال 92  بخش خصوصی به عنوان بازوان راه و شهرسازی و همچنین سایر دستگاه ها کمک کردند تا کمترین عوارض را در سطح راه ها در انسداد معابر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مجموع قرار دادهای مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت، 53 هزار و 250 واحد مسکن است، تصریح کرد: 14 هزار و 885 واحد در قالب تعاونی 99 ساله، 285 واحد بصورت اجاره پنج ساله، 12 هزار و201 واحد تفاهم نامه سه جانبه (بانک مسکن، مسکن و شهرسازی، سازنده ) و 25 هزار و 879 واحد بصورت خود مالک (بخش خصوصی، افراد دارای زمین و استفاده آنان از تسهیلات مسکن مهر ) بوده است.

مدیر کل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه به مردم از محل اعتبارات طرح مسکن مهر به عنوان خود مالک وام بدون سپرده اعطا شده است، اذعان داشت: سود این وام ها در مرکز استان هفت درصد و در شهرستان ها چهار درصد بوده است.

وی عنوان کرد: گیلان از معدود استان هایی است که در 18 هزار واحد مسکن مهر وام دریافتی از 20 به 30 میلیون افزایش یافته است.

خاوری در ادامه از واگذاری و تحویل 43 هزار واحد مسکن مهر تا پایان سال گذشته به مردم خبر داد و افزود: 14 هزار و 885 واحدمسکن مهر در قالب تعاونی 99 ساله در سراسر استان است که از این تعداد 9 هزار و 775 واحد مسکن مربوط به بخش تعاونی در شهر رشت و مابقی مربوط به سایر شهرستان ها است که امید است حجم قابل توجهی از این واحد ها به مردم تحویل داده شود.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت پروژه های مسکن مهر بصورت یکسان اجرا نمی شود، گفت: واحدهای مسکن مهر بلوک بندی شده و بر اساس برنامه فازبندی کار ساخت و پیشرفت پروژه ها انجام می گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان نقش آورده های مردمی را در پیشرفت پروژه مسکن مهر مهم عنوان کرد و افزود: به دلیل افزایش قیمت مسکن از مهر ماه سال گذشته مردم از طرح مسکن مهر استقبال کرده و آورده خود را افزایش داده اند.

وی با اشاره به اینکه از 52 شهری که در استان وجود دارد به جزء هفت شهری که اطلاق مرزی پیدا کرده اند طرح های جامع این شهر ها ابلاغ شده است، تصریح کرد: طرح تفضیلی شهرهای رشت، لاهیجان و انزلی هنوز نهایی نشده است اما طرح تفضیلی سه منطقه در شهر رشت  طی سال جاری تعیین تکلیف می شود.

وی اظهار داشت: بدلیل اینکه حجم زیادی از منابع درآمدی شهرداری برای پرداخت حقوق و هزینه های جاری از محل تخلفات ساختمانی تامین می شود متاسفانه ساخت و سازها در شهر رشت رویه مناسبی ندارد.

خاوری متذکر شد: از شش هزار و 800 پروانه صادر شده تا پایان بهمن ماه سال 92، هزار و 100 پروانه از سوی راه و شهرسازی استان مورد بازرسی قرار گرفته که بیش از 95 درصد تخلف اعم از فنی و شهرسازی بوده است که تخلفات شهرسازی شامل عدم رعایت سطح اشغال، تراکم و طبقات است که این تخلفات به مرجع صدور پروانه و نظام مهندسی استان گزارش شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تاکید کرد : در این راستا باید فرهنگ سازی های لازم صورت گیرد.

وی یادآور شد:اجرای پروژه ها نیازمند مصالح و مواد خام است و با توجه به اینکه اخذ مجوز برداشت مواد خام از منابع مشکل است راه و شهرسازی نیازمند همکاری دستگاه های ذیربط صدور مجوز برای برداشت مواد خام از منابع برای اجرای پروژه ها می باشد زیرا در غیر اینصورت توقف پروژه ها بدلیل کمبود مواد اولیه و خام هزینه های زیادی را ایجاد می کند./منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان