Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس هیأت مدیره کنفدارسیون صادرات ایران با اشاره به توجه جهانی به محصولات کشاورزی ارگانیک، بر لزوم بهره برداری از ظرفیت گیلان در تولید و صدور این محصولات تاکید کرد .

ˈسید رضا نورانیˈ در جلسه تجار و صادرکنندگان کالا در منطقه آزاد انزلی اظهار کرد : منطقه آزاد انزلی می تواند نقطه پایلوت فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی ارگانیک کشور به بازارهای بین الملی باشد.

وی افزود : با توجه به تولید انواع محصولات کشاورزی در گیلان می توان با همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی، وزارت جهادکشاورزی و گمرکات کشور در این عرصه جدید تجاری حضور موفقی داشت.

رئیس هیأت مدیره کنفدارسیون صادرات ایران خواستار ادامه این جلسات با حضور تجار ایرانی فعال در کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز برای استفاده از تجربیات و توانمندی های آنان شد.

وی تصریح کرد: با توجه به توانمندی های گردشگری و ترانزیتی استان و اقدمات صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی در ماه های اخیر، در آینده نزدیک این منطقه از سایر مناطق آزاد کشور سبقت می گیرد.

رئیس هیأت مدیره کنفدارسیون صادرات ایران با بیان اینکه 33 تشکل عضو این کنفدراسیون 80 درصد از صادرات غیرنفتی کشور را برعهده دارند، خواستار همکاری بیشتر نهادهای همکار در زمینه حمایت از صادرکنندگان شد .

وی خاطرنشان کرد : در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری؛ بر لزوم حمایت ازصادرات و جایگاه مناطق آزاد تأکید شده و تشکیل دومین جلسه باحضور اعضای این کنفدراسیون و اتاق های بازرگانی، نشان از عزم جدی دو طرف برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

نورانی با اعلام آمادگی برای حضور فعال در منطقه آزاد انزلی و بهره گیری از مزایا و معافیت های قانونی آن در جهت توسعه صادرات غیرنفتی کشور افزود: دارا بودن مزایای قانونی متعدد برای سرمایه گذاری بخصوص در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی و بخش های مختلف صنعت گردشگری بهمراه ظرفیت های متنوع در ترانزیت منطقه ای و بین المللی از دیگر جاذبه های فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی است.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل زیرساخت های حمل و نقل ریلی و گردشگری از سوی نهادهای دولتی، زمینه را برای حضور گسترده تر صادرکنندگان مهیا می کند.

رئیس هیأت مدیره کنفدارسیون صادرات ایران اقدام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی برای تشکیل جلسه با حضور مسوولان نهادهای اجرایی استان گیلان را ارزشمند خواند و افزود: حضور معاون برنامه ریزی استاندار، نماینده مجلس، فرماندار و مدیران کل بنادر، دارایی، گمرک و جهادکشاورزی استان حکایت از وجود عزم مشترک برای توسعه صادرات از طریق منطقه آزاد انزلی و پاسخگویی مسوولان به دغدغه های فعالان اقتصادی قابل تقدیر است.

منطقه آزاد انزلی به موجب قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی مصوب دوم شهریور 1382 ایجاد شد. سال 1383 به استناد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی، اساسنامه سازمان تائید و با تعیین محدوده در تاریخ هشتم خرداد 1384 فعالیت سازمان منطقه آزاد انزلی در مساحتی حدود سه هزار و 200 هکتار در سه بخش مجزا شامل محدوده بندری، شهرک صنعتی و ناحیه اطراف آن و محدوده تجاری آغاز شد.

نزدیکی به بازارکشورهای CIS، آسیای میانه و قفقاز یا جمعیتی نزدیک بر400 میلیون نفر ، دسترسی آسان به اروپا ، گشایش اعتبار اسنادی بلند مدت (LC) جهت بازرگانان منطقه ، صدور مجوز فعالیت در کوتاه ترین زمان ممکن ، وجود مجتمع های تجاری ، نمایشگاهی، برخورداری از معافیت های مالیاتی، امکان ورود ماشین آلات ، قطعات و مواد اولیه جهت صنایع منطقه بدون عوارض گمرکی و بهره مندی از مزیت قانون ارزش افزوده برای واحدهای تولیدی منطقه، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی، مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی خاص ، عدم نیاز به صدور روادید (ویزا) جهت ورود و خروج اتباع خارجی از مبادی ورودی و خروجی مجاز منطقه ،مقررات اخذ عوارض خاص منطقه آزاد انزلی و معافیت از عوارض معمول کشور ،مقررات ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی و معنوی خاص و آسان منطقه آزاد انزلی ،صدور مجوزه بهره برداری و مجوز فعالیت در کمترین زمان از جمله مزایای این منطقه است.

نشست تخصصی بازرگانان و صادرکنندگان کشور 24 و 25 فروردین بدون حضور خبرنگاران در منطقه آزاد انزلی برگزار شد./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان