Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : چه کسی مسئول اثرات زیان بار زباله به محیط زیست ، وخطرات آن در زندگی مردم شهرستان رودسر است ؟!!!

از دو دهه گذشته زباله خانگی تهدیدی برای تخریب  محیط زیست محسوب می شود و کارشناسان  محیط زیست درباره افزایش تولید زبال های خانگی بارها هشدار دادند، اما در چند سال اخیر شاهدیم که این تهدید تبدیل به فرصت برای اشتغال و تولید سرمایه شده است تا جائیکه کشورهای ژاپن وکانادا  برای تولید سرمایه زباله وارد می کنند.

اما این تهدید هنوز هم برای کشورمان تهدید است و به فرصت تبدیل نشده است . با شکل گرفتن  نهاد شورا در روستاها و شهرها ، بخصوص در روستاها  نقش  موثرتری در شکل و نظم دادن محیط روستا و فرهنگ سازی در جمع آوری زباله های خانگی ایفا کرد .

قبل از تشکیل این نهاد زباله در روستاها هم بستر حاشیه رودخانه ها و جاده ها بود . هرچند این سازماندهی تبدیل به سرمایه نشد و یا تولید اشتغال نکرد اما محیط زیست از پراکندگی و زیان فزاینده زباله ها و پسماند آن  در امان نماند.

شهرستان رودسر شرقی ترین شهرستان استان گیلان ، یکی از مناطق توریست پذیر این استان می باشد که به دلیل نزدیکی  جنگل و دریا در کمترین فاصله و موهبت های طبیعی و سواحل زیبای شنی با وسعت زیاد، همیشه مورد توجه بوده است . وجود مناطق جنگلی و ییلاقی اشکورات ، روستای زیبای جواهردشت در زیر بلندترین قله این استان "سمام" ،  منطقه توریستی سرولات در چابکسر  و همچنین سواحل بسیار زیبا و شنی وقابل شنا در رودسر و... ،  حدود 10 ماه  است که زیر خروارها زباله در حال دفن شده است . فرهنگی که برای جمع آوری زباله ها  و هزینه ای که برای نصب قفسه های آهنی و حمل و کارگری که از سوی مردم پرداخت می شد، ایجاد شده بود به یکباره از بین رفت .

بیش از 9 سال تلاش برای ایجاد این فرهنگ در بین مردم روستا صورت گرفت اما چه سود که سهل انگاری مسئولان شهرستان یک شبه این تلاش ها را بر باد داد و زباله  هم بستر کنار رودخانه ها و حاشیه جادها شد و کسی هم پاسخگوی زیان به محیط زیست و طبیعت زیبای این منطقه نیست و جای تعجب و شگفتی است که مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین محیط زیست شهرستان هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند !!!

DSC02250

DSC03687

DSC03688

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان