Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : نماینده لنگرود در مجلس با اشاره به اظهارات امروز نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن مجلس، گفت: اظهارات وزیر در خصوص پرداخت نشدن یارانه نقدی به بخش تولید نگران کننده است و رئیس جمهور باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون عمران مجلس امروز 31 فروردین ماه در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاح مصرف حامل های انرژی افزود: نمی توان صرفاً از مردم انتظار داشت که مصرف خود را کاهش دهند، بلکه دولت نیز باید گام هایی در این زمینه بردارد از جمله اینکه به عنوان مثال ما مصوب کرده ایم که هدر رفت برق به 4 درصد کاهش یابد و این چیزی نیست که بخواهد از جیب مردم هزینه شود.

متن کامل نطق این نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود بر ارواح پاک طیبه شهدا و سلام و درود به روح بلند بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری

در ابتدای عرایضم میلاد پربرکت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همزمانی این میلاد خجسته را با روز زن و روز تکریم از مقام مادر گرامی می داریم و به همکاران گرامی و ملت بزرگ ایران تبریک عرض می نمایم.

همکاران گرامی، فاز دوم هدفمندی یارانه ها با اجازه مجلس شروع گردید هر چند اعتقاد کلی مجلس در قانون هدفمندی یارانه ها در این فاز برطرف کردن نواقص فاز اول و وصولی آن تا سقف 40 هزار میلیارد تومان بود که در نهایت 48 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.

الحمدالله دولت هم در اجرا با شیب ملایمی فاز دوم را شروع نموده است. انشاالله همگی کمک کنیم که در اجرای فاز دوم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور گام موثری برداشته شود، خصوصاً در جهت حل مشکلات تولید، اشتغال و درمان چرا که تنها بالا بودن منابع درآمدی دولت در بودجه کافی نیست بلکه باید هزینه ها را کاهش داد.

کوچک کردن دولت و خارج شدن دولت از تصدی گری هایی که بخش خصوصی توان انجام آن را دارد باید مورد توجه قرار گرفته و سهم سرمایه های دولتی در اقتصاد کاهش یابد.

همکاران می بایست همگی جهت تکمیل پروژه های عمرانی در کشور چاره اندیشی نماییم. هر میزان از پروژه هایی که امکان انجام از طریق بخش خصوصی وجود دارد واگذار گردد البته با مراقبت نظارت های قانونی، در غیر این صورت اگر منتظر این منابع محدود بودجه باشیم به فرض اینکه برآورد ریالی پروژه ها تغییر نکند، که امکان ندارد، 20 سال طول خواهد کشید این 3 هزار پروژه عمرانی نیمه کاره در کشور تکمیل شود.

مسکن یکی از مهمترین بخش های اقتصادی ایران است که سهم عمده ای در تولید ناخالص داخلی سرمایه گذاری اشتغال داشته ، این حوزه به لحاظ دارا بودن ارتباط قوی با سایر بخش های اقتصادی به عنوان محرک بسیاری از فعالیت های اقتصادی عمل می نماید.

علاوه بر نقش انکارناپذیر مسکن در اقتصاد کلان، مسکن نقش حیاتی در اقتصاد خانوار نیز ایفا کرده و گران ترین کالایی است که خانوار در دوران زندگی خریداری می کند.

سال 1390 سهم مسکن از هزینه خانوار شهری 33.4 درصد بوده است که این سهم در سال 1391 در تهران و برخی از کلانشهرها تا مرز 50 درصد افزایش داشته است.

نسبت وام خرید مسکن به قیمت آن برای یک آپارتمان 100 متری در تهران و کلانشهرها کمتر از 5 درصد در سال 92 بوده است در صورتی که در بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته به ویژه در کشورهای اروپایی این نسبت بیش از 80 درصد است.

برنامه ریزی این دولت هم هر چند کارهای مطالعاتی خود را آغاز شده ولی با توجه به اینکه سالیانه یک تا یک ونیم میلیون مسکن، نیاز است نسبت به عملیاتی کردن سیاست های خود را در بخش مسکن عملیاتی نماید.

این بخش از عرایضم مربوط می شود به جناب آقای دکتر حجتی وزیرجهاد کشاورزی. جناب آقای وزیر، ما در کشور حدود 36 میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی داریم که این عدد در حال حاضر بین 14 تا 18 میلیون هکتار از آن زیرپوشش کشاورزی می باشد.

قرار بود سالیانه 2 میلیون هکتار به زمین های زیرپوشش کشاورزی در کشور اضافه گردد.

متاسفانه سه محصول عمده برنج، چای، ابریشم هر روز از زمین های زیر پوشش آن کاسته و در حال تغییر کاربری است. از 35 هزار هکتار باغات چای تنها 20 هزار هکتار آن برداشت بخش عمده آن تغییر کاربری، بخش زیادی از باغات متروکه است که همین جا بنده از شما دولت و وزیر محترم درخصوص برطرف کردن این مشکل استدعا دارم با اخذ تصمیمات مناسب ضمن احیای زمین های کشاورزی در رونق و توسعه آن با پرداخت مطالبات به موقع خصوصاً اعتبارات مربوط به بهسازی باغات چای کوشا باشید.

جای سوال است چرا نسبت به تامین 400 هزار تن نیاز باقی مانده برنج اقدام نمی گردد این عدد کوچک بهانه ای شده است برای یک عده صاحبان منافع که هر سال چند برابر نیاز کشور برنج وارد می کنند. انشاالله امیدوارم با یک حرکت ملی نیاز کشور تامین و جلوی صادرات گرفته شود.

متاسفانه 3 هزار هکتار از باغات توت تغییر کاربری یافته و تولید ابریشم از هزار تن به یکصد تن رسیده است در صورتی که این توان تولید در کشور وجود دارد، متاسفانه تعرفه واردات نخ ابریشم همچنان بسیار پایین است واردات مانع افزایش تولید پیله ابریشم می باشد.

در پایان جناب آقای وزیر نیرو همانطور که مستحضرید قرن 21 قرن کمبود آب نام گرفته است.

کشورهایی مانند ایران که با کمبود منابع آبی مواجه می باشند توجه به کلیه منابع آبی از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر در قالب مدیریت یکپارچه منابع آبی قابل اجرا خواهد بود.

در همین ارتباط استان گیلان با داشتن متوسط بارندگی نزدیک به هزار میلیمتر نباید شاهد کم آبی باشد.

متاسفانه 2 سد شفارود و پل رود علی رغم اینکه بیش از سال ها شروع شده است دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از 30 درصد می باشد.

11 صد لاستیکی که مطالعه و فقط 4 سد از 11 سد اجرایی شده است.

همانطور که در ملاقات حضوری خدمتتان عرض کردم اعتبار مورد نیاز هر سد هم بسیار پایین می باشد. این 11 سد لاستیکی می تواند تا تکمیل دو سد شفارود و پل رود کمبود منابع آب استان را تامین نماید.

از وزارت ژ راه و شهرسازی خواهشمندم دستور فرمایید در ساخت کنارگذر شهرستان و بندر چمخاله تسریع گردد.

از وزیر ژ رفاه انتظار دارم ساخت بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان با توجه به مصوبات هیات امنا عملیاتی گردد.

خدایا چنان کم سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار /منبع : خانه ملت

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان