Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مرکز توسعه نوغانداری کشور صبح امروز با حضور استاندار گیلان و معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رشت افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان براساس مصوبه هیات دولت، شرکت سهامی کرم ابریشم کشور ایران به مرکز توسعه نوغانداری کشور تبدیل شد و تمامی امور حاکمیتی را برعهده می گیرد و امور باقیمانده شرکت پرورش کرم ابریشم که جنبه حاکمیتی ندارند، در روند خصوصی سازی قرار خواهند گرفت.

بر این اساس مرکز توسعه نوغانداری کشور در اموری همچون حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی، امور ترویجی، امور مربوط به صنعت و بازرگانی مرتبط با بخش کشاورزی سیاست گذاری می کند و امور مرتبط را در جهت توسعه نوغانداری به هم وصل می کند

دکتر نجفی در مراسم افتتاح مرکز توسعه نوغانداری کشور در رشت با اشاره به پیشینه تاریخی ممتازاستان در پرورش کرم ابریشم گفت : صنعت نوغانداری تکمیل کننده بخش کشاورزی استان است .

استاندار گیلان گفت : صنعت ابریشم صنعتی است که هرگز توسعه آن به کشاورزی ما صدمه نمی زند و ما باید به فکر توسعه آن باشیم و افتتاح مرکز توسعه نوغانداری کشور می تواند ما را به تحقق این اهداف نزدیک کند .

وی افزود :طبق آمار طی 12سال گذشته تولید ابریشم به یک هشتم تولید معمول خود رسیده است و این یعنی در هر سال 11 تا 14 درصد گیلان با کاهش تولید نوغان مواجه بودیم .

نجفی با اشاره به مشکلات این صنعت گفت :ما وظیفه داریم امید را در دل مردم زنده کنیم، از اینرو ظرفیت های خالی در بخش نوغانداری گیلان باید شناسایی و استفاده شود.

دکتر نجفی خاطرنشان کرد :باید تلاش کنیم پرورش کرم ابریشم در گیلان به روزهای اوج خود بازگردد.

وی به رتبه گیلان جزو پنج استان آخر کشور در موضوع بیکاری اشاره کرد و افزود:سال های گذشته اشتغال در بخش کشاورزی را از دست دادیم و این موضوع زیبنده گیلان نیست.

دکتر نجفی همچنین به نگرانی مسئولان و کشاورزان در بخش آب کشاورزی گیلان اشاره کرد و افزود: مدت دو ماه گذشته جلسه های بسیاری برای مدیریت آب کشاورزی برگزار شده و نگرانی آب کشاورزی کاهش پیدا کرده است.

استاندار گیلان از کاهش ذخیره آب سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و بیان کرد: امسال با مدیریت بی حاشیه جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای گیلان و دیگر بخش ها توانستیم 20 درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم.

وی با اشاره به صرفه جویی 150 تا 200 میلیون مترمکعبی آب کشاورزی امسال در گیلان، تصریح کرد: کشاورزان با استفاده از آب باران شالیزارها را شخم زدند.

استاندار گیلان با بیان اینکه مردم و مسئولان آماده اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها هستند، اظهار کرد:مواد اولیه واحدهای تولیدی و کالای مورد نیاز مردم به اندازه کافی در بخش های مختلف ذخیره سازی شده و جای نگرانی نیست.

وی اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها را تکلیف قانونی دولت خواند و بیان کرد:دولت طبق قانون باید مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را در کشور اجرایی کند.

دکتر نجفی به بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران اشاره کرد و یادآور شد: دولت 22 هزار میلیارد تومان در بخش برق به پیمانکاران بدهکار است و اگر افزایش تعرفه برق نداشته باشیم باید فاتحه این صنعت را خواند.

استاندار گیلان با بیان اینکه افزایش 24 درصدی تعرفه برق مورد قبول دولت نیست، اظهار کرد: دولت ناچار است نرخ حامل های انرژی را افزایش دهد./منبع : روابط عمومی استانداری

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان