Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2
گیلانیان : تبلیغات کاندیداهای زن در انتخابات پارلمانی عراق با حاشیه هایی همراه شده است. روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در این گزارش با عنوان" لباس کاندیداهای زن، خیابان های بغداد را رنگین کرده" نوشت: برخی از کاندیداهای زن در انتخابات پارلمانی عراق، محجبه هستند و پوششی بر سر دارند اما برخی دیگر حتی از چاپ و انتشار تصویر صورت خود در تبلیغات انتخاباتی خودداری می کنند.با وجود گذشت چند روز از آغاز تبلیغات انتخابات پارلمانی عراق، صدها عکس و پوستر و تراکت تبلیغاتی رنگی، خیابان های بغداد و دیگر شهرهای بزرگ عراق را پوشانده است. تصاویر زنان در پوسترهای تبلیغاتی توجه مردم را بیش از گذشته به انتخابات عراق جلب کرده است. برخی هم در فیس بوک به مقایسه تصاویر و کاندیداهای زن از نظر پوشش و لباس و شعارهای انتخاباتی پرداخته اند. در این انتخابات به راحتی می توان دریافت که نوع پوشش هر زن بیانگر جهت گیری حزبی و سیاسی وی است.

برخی از کاندیداهای زن در پوسترها و تبلیغات انتخابات به صورت محجبه ظاهر شدند و برخی دیگر اولویت را به نقاب (پوشیه) دادند. بعضی از کاندیداهای زن نیز ترجیح دادند به جای عکس خود، عکس رئیس ائتلاف (فهرست) یا حتی همسر یا شیخ قبیله خود را منتشر کنند. در انتخابات پارلمانی عراق، کاندیداهای مختلف در قالب فهرست ها یا ائتلاف های مختلف حاضر شده اند. مردم در هنگام رای دادن به جای نوشتن نام کاندیداهای مورد نظر، نام فهرست انتخاباتی را می نویسند. برخی زنان کاندیدا هم تصمیم گرفته اند به هر دو شیوه محجبه و غیرمحجبه، تصاویر خود را منتشر کنند. آنها پوسترهای تبلیغاتی خود را با تصاویر محجبه و غیرمحجبه در مناطق مختلف توزیع کرده اند. "حاج قیس الدوری" 56 ساله ساکن منطقه الدوره در غرب بغداد در این باره می گوید: عکس کاندیداهای زن برای مردم جالب است زیرا این تجربه ای است که تنها هر چهار سال یک مرتبه تکرار می شود و می توان تصاویر زنان عراقی را در کوچه و خیابان مشاهده کرد. برخی از این زنان با افراط در آرایش و برخی با استفاده از فتوشاپ تلاش می کنند خود را زیباتر جلوه کنند بعضی دیگر هم ترجیح دادند با همان شکل طبیعی شان در پوسترهای تبلیغاتی ظاهر شوند. با این حال جامعه محافظه کار عراق همچنان از این وضعیت راضی نیست. وی افزود: برخی از زنان وجود دارند که به نپوشیدن حجاب معروف بودند اما به دلیل هماهنگی و همراهی با سیاست های ائتلاف انتخاباتی شان، حجاب بر سر کرده اند و این فریب شهروندان است. "وسام احمد" 22 ساله دانشجو از اینکه برخی کاندیداهای زن در پوسترهای تبلیغاتی به جای عکس خود از عکس همراه با نقاب یا عکس همسر استفاده می کنند ابراز تعجب کرد و گفت: با چنین تصاویری چگونه رای دهنده عراقی این کاندیداها را باید بشناسد؟

وی اضافه کرد: لباس کاندیداهای زن در پوسترهای تبلیغاتی شان بین لباس های شیک و لبخندهای جادویی از یک سو و چهره های خشمگین و نفرت انگیز تقسیم شده است. احمد الحلفی دیگر شهروند عراقی هم گفت: جامعه عراق همچنان در برابر فعالیت زنان نماینده، با محدودیت هایی روبه رو است. بسیاری از زنان حضور با تصاویر خود در پوسترها به صورت علنی در خیابان و در میان مردم ، با محدودیت هایی رو به رو هستند. در همین حال کمیته مستقل برگزاری انتخابات عراق به اتفاقات و حاشیه سازی ها برای تبلیغات کاندیداهای زن واکنش نشان داد. از جمله این حاشیه سازی ها می توان به آسیب زدن به پوسترهای کاندیداهای زن یا اقدام برخی در بوسیدن این تصاویر و انتشار فیلم آن در اینترنت اشاره کرد. مقداد الشریفی از مقامات کمیته برگزاری انتخابات پارلمانی عراق گفت: واحدهایی برای نظارت و رصد و پیگیری اتفاقات غیرقانونی و تخلفات در بخش تبلیغات انتخابات کاندیداهای زن و گروه های سیاسی آنها تشکیل شده است.

وی همچنین با محکوم کردن آسیب زدن به پوسترهای کاندیداهای زن و اقدام برخی در بوسیدن این تصاویر و انتشار فیلم آن در اینترنت گفت: کمیته برگزاری انتخابات این اتفاقات را بررسی و با عوامل آن به شدت برخورد و آنها را مجازات خواهد کرد. هم اکنون 2607 زن در میان 9032 کاندیدای انتخابات پارلمانی حضور دارند. پارلمان ملی عراق 328 کرسی دارد. از این تعداد 5 کرسی برای اقلیت دینی مسیحی، یک کرسی برای اقلیت دینی مندایی ها یا صابئین ( با جمعیت 7 هزار نفری)، ایزدیی ها (با جمعیت 650 هزار نفر) و اقلیت مذهبی شبک ها (با جمعیت 100 هزار نفری) اختصاص می یابد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 3

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان