Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2
گیلانیان : ریما رامین فر با یک بازی روان، قابل باور و ملموس سه سال متمادی نقش هما را در «پایتخت» بازی کرد؛ یک مادر نمونه و یک زن فداکار. شخصیتی که به قول رامین فر خانواده همیشه در اولویت است و منافع خانواده در جهت منافع اوست. بیراه نبود اگر در روز مادر به سراغ این هنرمند برویم و با او گپ بزنیم.

گفتگویی که از الگو بودن شخصیت هما آغاز می شود، با دور بودن رامین فر از خانواده اش به خاطر پایتخت و اینکه مادر بودن سخت است، ادامه پیدا می کند و با حرف از ورود اسپانسر به سریال و کمرنگ شدن نقش سارا و نیکا و تاثیر نقش ها در زندگی شخصی به پایان می رسد. البته سراغی هم از همسر رامین فر یعنی امیر جعفری می گیریم که مدتی است در تلویزیون دیده نمی شود.

مصاحبه تمام شده که رامین فر یاد یک حاشیه می افتد و از فردی گلایه می کند که صفحه جعلی را به نام او در فیسبوک باز کرده و مدیریت می کند؛ فردی که به قول بازیگر نقش هما، انگار دارد جای او زندگی می کند و بهتر است اگر به بازی رامین فر علاقه دارد از این کار دست بکشد.
*انگار شخصیت هما با پخش سه سری از «پایتخت» به نوعی الگو تبدیل شده است. زنی که همراه همسر، دلسوز فرزندان و مایه ثبات و آرامش خانواده است. الگو معرفی کردن او از ابتدا مدنظر قرار داشت یا هما به تدریج سیر تکاملی خود را در فیلمنامه و اجرا طی کرد؟

- زمانی که برای «پایتخت 1» این نقش طراحی می شد ما به این موضوع فکر نمی کردیم اما پارامترهایی برای آن درنظر گرفته و در متن و بازی لحاظ می شد. هما به کلی زنی صبور، با گذشت و عاشق است و من آنچه را که در متن بود دو چندان کردم.

از روز اول محسن تنابنده به من می گفت این شخصیت همای سعادتی است که روی شانه نقی نشسته است. با این پیش فرض هر سه فصل سریال نوشته شد.

*معمولا برانگیختن حس همذات پنداری در مخاطب با ایفای شخصیت های مثبت دشوارتر به نظر می رسد. شما چطور با این موضوع مواجه شدید؟

- بله. من سعی کردم هما را به شکل باورپذیری بازی کنم. چون اینطور کاراکترها معمولا دافعه ایجاد می کنند. خود من هم اینطور هستم و کسی را که زیاد مثبت است دوست ندارم اما امیدوارم تلاش من برای ایفای باورپذیر نقش مورد قبول واقع شده باشد.

*من که فکر می کنم کاملا موفق بوده اید و هما در عین صبوری و گذشت هایش گاهی صدایش را هم بلند می کرد.

- اصولا اغراق، دافعه ایجاد می کند و شاید این ویژگی ها در هما اغراق شده بود. به هرحال ما سعی کردیم روی این خط مانور دهیم. او انسان است و هر انسانی عصبانی می شود اما هما کسی است که هرگز خودش را در اولویت قرار نمی دهد. خانواده برای او ملاک اصلی است.

*خود شما برای موفقیت «پایتخت» در این سه سال مجبور شده اید زمانی اولویت را به کار بدهید و آیین پسرتان هم که گویا حسابی از دوری تان خسته شده است.

- کار برای من به عنوان یک مادر سخت بود و چند سال زمستان را در کنار خانواده ام نبود. بدون تردید سخت بود.

*سال تحویل که پیش خانواده بودید؟

- سال گذشته نبودم. ما لحظه تحویل سال در جزیره قشم کار می کردیم و پیششان نبودم اما امسال چرا.

*حتما در آن لحظه آرزوهای زیادی کردید.

- معمولا خیلی آرزوها کلی هستند و نمی توانم آرزوی ویژه ای را نام ببرم. معمولا همان هایی است که همه آرزویش را دارند، سلامتی و آرامش و امنیت.

*انگار دیگر قرار نیست «پایتخت4» ساخته شود.

- من تابع یک گروه هستم و اگر آقای مقدم نخواهد پایتخت را ادامه بدهد ما هم تبعیت می کنیم.

*خود آقای مقدم که گویا دیگر نمی خواهد پایتخت را ادامه بدهد. گرچه از این مجموعه تا قسمت آخر مجموعه سوم هم استقبال شده است.

- بلافاصله بعد از اینکه قسمت آخر پخش شد من پیغام های زیادی داشتم که همین الان دلمان برایتان تنگ شد، خواهش می کنیم باز هم پایتخت بسازید اما من فکر می کنم لطمه هایی که سازندگان دیده اند و برخی انتقادات آنقدر تلخ و گزنده بوده که گروه عطای این کار را به لقایش ببخشند.

*جدا از این موضوع، مسائلی چون مشکلات مالی سازمان و باز شدن پای اسپانسر به سریال شاید اتفاقاتی باشد که خود گروه هم دوستش نداشته باشند.

- من فکر می کنم دو سال است که اکثر کارها اسپانسر دارند اما چون «پایتخت» مخاطبان زیادی دارد این موضوع بیش از حد به چشم آمده است.

*آخر این موضوع در قصه هم تنیده شده است.

- این بهتر نیست؟ وقتی این موضوع با قصه تنیده می شود باورپذیری اش هم بالاتر می رود و مخاطب قبول می کند ارسطو دارد برای یک شرکت کار می کند و اینکه چرا روی کامیونش آرمی حک شده یا دیگر مسائل باورپذیرتر می شود تا اینکه صرفا تبلیغ داشته باشیم.

*قبول دارید در این سری مادرانگی هما کمرنگ شد و حضور سارا و نیکا اگر اغراق نباشد به اندازه اکسسوار صحنه تقلیل پیدا کرد. انگار چون از سری اول بوده اند ناگزیر باید به حضور آنها ادامه داده می شد.

- فکر می کنم این نقطه ضعف وجود دارد. قبول دارم قصه حول و حوش بچه ها نبود و واکنش کمی از آنها دیدیم. اما این را هم بپذیریم که سریال 9 شخصیت اصلی داشت که اگر مامان لیلا را هم حساب کنیم می شود 10 تا! (می خندد) فرصتی کمی برای پرداخت به همه شخصیت ها وجود داشت اما این نقد را قبلا هم شنیده بودم و قبولش دارم.

*فضاهایی که در هر اثر نمایشی تجربه می کنید یا خلق و خوی شخصیت هایی که بازی می کنید چقدر به زندگی خودتان راه پیدا می کند. به خصوص «پایتخت» که لحظات زیادی از زندگی تان را در آن گذرانده اید. وقتی کار تمام می شود، همه چیز را می بوسید و کنار می گذارید یا خواه ناخواه چیزهایی وارد زندگی تان می شود؟

- نمی توانم بگویم شخصیت هما روی من تاثیر می گذارد، اما به هر حال سه سال زندگی از من درگیر این کار بوده و یاد و خاطره آن همواره با من هست. فکر می کنم مردم هم کلا مرا با همای پایتخت می شناسند. قطعا این ایفای نقش بخش تفکیک ناپذیری از زندگی ام است.

*خودتان چنین زن فداکاری هستید؟

- (می خندد) نه واقعا!

*البته باید از آقای جعفری بپرسیم!

- به طور نسبی تمام ویژگی های هما در من هست اما هما کامل تر و زن صبور و مقاوم تری نسبت به من است. می توانم بگویم من آدم غرغروتری هستم!

*مدتی است از امیر جعفری خبری نیست. لااقل از شما سراغی از او بگیریم.

- او سال گذشته دو فیلم سینمایی کار کرد. حالا هم درگیر نمایش «شکلک» است که در سالن اکو اجرا می شود.

*تلویزیون چه، بازی می کند؟

- بستگی به پیشهادهایی که به او شود دارد؛ چراکه نه. او مدتی است در تلویزیون دیده نشده اما حتما اگر نقش خوبی به او پیشنهاد شود بازی می کند.

*خودتان تازه چه خبر؟

- من فعلا صفر صفرم. معمولا بعد از «پایتخت» سعی می کنم چند وقت کار نکنم. لطمه هایی که از نبودم در خانواده خورده را جبران کنم و بعد ببینم چه پیش می آید.

*بازی یا کارگردانی تئاتر هم نه؟

- فعلا خبری نیست اما به کارگردانی فکر می کنم.

تشکر می کنم و مصاحبه تمام می شود. کسی درباره مطلبی که به نام رامین فر در فیسبوک خورده سوال می کند و او چند جمله دیگر به مصاحبه اضافه می کند:

- من هیچ صفحه ای در هیچ جای دنیا ندارم و یک آدم های بسیار فعالی برای من صفحاتی راه اندازی کرده و پیگیرانه در آن مطلب می گذارند و از طرف من جواب علاقمندان را می دهند. حتی پا را از این هم فراتر می گذرانند و با قرار دادن عکس های خانوادگی من مطالب خصوصی می نویسند. به نظرم این خیلی حرکت ناشایستی است. اگر صفحه ای برای طرفداران باشد مشکلی نیست اما اینکه یک نفر از طرف من جوابگوی مردم است و شعر عاشقانه زیر عکس امیر می گذارد و... انگار جای من دارد زندگی می کند، اصلا درست نیست و نمی توانم بفهمم یعنی چه! خیلی دلم می خواهد بدانم ریشه این کار به کجا برمی گردد. فکر می کنم بحث روانشناسی پیچیده ای پشت این موضوع باشد. اما این را بنویسید که من هیچ صفحه ای ندارم و حتی روایت این صفحه را هم از دیگران شنیده ام و ندیده ام. گویا این صفحه بسیار فعال است و چون هر روز تعدادی لایک می خورد بستن این صفحه دشوار است.

*حتی من در یکی از رسانه ها دیدم که به نقل از این صفحه خبری کار کرده بودند!

- بله! حتی به این صفحه تقلبی استناد می شود! این را بزرگ بنویسید و بگویید من از این اتفاق غمگین هستم. حتی بستگان من در اروپا در این صفحه هستند! اگر مدیر این صفحه مرا دوست دارد خواهش می کنم از این کار دست بردارد.

منبع: مهر
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان