Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : گیلان ۱۱۰ هزار سالمندبالای ۶۰ سال تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) دارد که از این تعداد ۲۲۰ سالمند پرونده نگهداری در منزل دارند .

دکترجواد اسماعیل پور ، رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره)گیلان به مناسبت هفته سلامت در نشست خبری با اصحاب رسانه های مکتوب و مجازی در تشریح فعالیت های مختلف خدماتی و حمایتی کمیته امداد امام خمینی برای اقشار آسیپ پذیر جامعه گفت : یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات مردم در حوزه سلامت و بهداشت و درمان است .

وی گفت : اداره بهداشت ودرمان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گیلان یکی از ۴ سازمان بیمه گر در شورای عالی بیمه استان است .

رییس بهداشت و درمان کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان گفت : ۵۲ هزار مددجو ی گیلانی تحت پوشش خدمات بیمه شهری هستند و مدد جویان جامعه روستایی با توجه به سیاست نظام از حدود ۱۵ سال پیش در قالب پزشک خانواده تحت بیمه خدمات روستایان قرار گرفتند . وی گفت : این سازمان تنها مجموعه حوزه سلامت است که 52 هزار خانوار تحت پوشش خود را به وسیله ۵۶ پزشک خانواده شهریو ۵۰۱ مرکز درمانی اعم از بیمارستان ، درمانگاه مراکز تشخیص درمانی خصوصی و….تحت حمایت های درمانی دارد .

اسماعیل پور هزینه انجام شده برای بیمه خدمات درمانی برای مددجویان شهری و روستایی را در سال گذشته ۱۹ میلیارد ریال عنوان کرد و وجه تمایز بیمه بخش بهداشت و درمان کمیته امام خمینی (ره) را نسبت به سایر سازمان های بیمه گر اعلام کرد شخص بیمه شده تحت پوشش مبلغ فرانشیز را پرداخت نمی کند در حالیکه در دیگر سازمانهای بیمه گر توسط خود شخص بیمه شده پرداخت می شود .

وی ارتقای شاخص های بهداشتی محرومین را از خدمات برجسته این سازمان عنوان کرد و گفت : معتقد هستیم مسیر توانمد سازی خانواده ها از جاده سلامت عبور می کند و در این راه اولین چیز مورد نیاز خانواده های محرومین و فقرا بحث آموزش صحیح بهداشت است .

اسماعیل پور افزود : کمیته امداد امام خمینی (ره) برنامه های آموزشی متعددی در حوزه بهداشت و سلامت برای زنان سرپرست خانوار ، کودکان ، سالمندان ، دانش آموزان و دانشجویان و در مواردی توانبخشی بیماران خاص و صعب العلاج را در دستور کار خود دارد .

وی از دیگر اقدامات انجام شده توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی محرومین احداث و بهسازی سرویس های بهداشتی (حمام ،دستشویی) عنوان کرد.

وی در ادامه افزود : بر اساس آمار منتشره توسط دفتر روستایی و عشایری استانداری در حال حاضر بیش از ۳ هزار خانواده فاقد دستشویی بهداشتی و ۵ هزار خانواده فاقد حمام بهداشتی هستند که اکثرا در مناطق صعب العبور و کوهستانی زندگی می کنند .

رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان با این توضیح که در مناطق محروم گیلان بیش از ۳ هزار خانوار سکونت دارند که فاقد توالت بهداشتی هستند و ۵ هزار خانوار نیز فاقد حمام بهداشتی می باشند از ساخت ۲۱۰سرویس بهداشتی در هفته سلامت امسال توسط کمیته امداد گیلان خبرداد و افزود: کمیته امداد گیلان در هفته سلامت سال گذشته ۱۲۰سرویس بهداشتی با اعتبار هر سرویس بهداشتی دو میلیون تومان را تحویل مددجویان داد.

وی دیگر خدمات انجام شده توسط امداد امام خمینی (ره) ارتقای امنیت غذایی اقشار آسیب پذیر عنوان کرد و گفت :این خدمت در بحث سوء تغذیه کودکان زیر ۶ سال ، زنان باردار و شیرده و سالمندان است .

وی از تفاهمنامه منعقده با دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بحث کمک به طرح رفع سوء تغذیه کودکان زیر ۶ سال خبر داد و گفت :تا این لحظه هزار و ۱۰۰ کودک مبتلا به سوء تغذیه زیر ۶ سال توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی معرفی شدند که برای این افراد به صورت ماهیانه مبلغ 600 هزار ریال بن کارت الکترونیکی تغذیه فراهم می شود .

رییس بهداشت و درمان کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان از تحت پوشش قرار دادن بیش از ۶۱۲ بیمار سرطانی در بیمه درمانی این سازمان خبر داد .

وی بااشاره به توجه بهداشت دهان و دندان از ساخت پروتز مصنوعی دندان تا ترمیم و عصب کشی برای بیمه شدگان تحت پوششخبر داد .

ایشان همچنین با این توضیح که در این حوزه با همکاری علوم پزشکی و آموزش و پرورش و کمیته امداد امام خمینی (ره)طرح ترمیم دندان ۶ کودکان زیر ۱۲ سال در دست اجرا است ، گفت : در صورت پوسیدگی دندان ۶ مشکلاتی در زیبایی و گوارش به وجود می آید .

وی تصریح کرد: کمیته امداد در سال ۹۲ برای ۲۰۶ کودک مبتلا به پوسیدگی دندان ۶ هزینه ای بالغ بر ۱۶۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص داد و در سال ۹۳ برای تمامی کودکان تحت پوشش کمیته امداد گیلان این طرح را به اجرا می گذارد .

اسماعیل پور با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد جامعه تحت پوشش کمیته امداد را سالمندان تشکیل می دهند در خصوص سالمندان تحت پوشش گفت : در گیلان ۱۱۰ هزار سالمندبالای ۶۰ سال تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) داریم که از این بین ۲۲۰ سالمند پرونده نگهداری در منزل دارند .

وی همچنین به نگهداری ۱۰۶ سالمند تحت پوشش کمیته امداد گیلان در آسایشگاه های استان اظهار کرد : با احتساب هزینه های توانبخشی , درمان و نگهداری در منزل و آسایشگاه در سال ۹۲ حدود ۴۶۵ میلیاردریال برای سالمندان هزینه شده است .

رییس بهداشت و درمان کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان  با تاکید بر اینکه در استان گیلان طبق آخرین آمار ۹ هزار و ۵۱۹ خانوار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی توسط کمیته امداد گیلان درآمده اند افزود: از این میزان ۵هزار و ۱۲۶ نفر زن سرپرست خانوار هستند. اسماعیل پور افزود: پنجاه درصد حق بیمه زنان سرپرست خانوار توسط کمیته امداد و نیم دیگر از محل هدفمند سازی یارانه ها پرداخت می شود .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان