Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : اولین جلسه مجمع نمایندگان گیلان در سالجاری در بیت نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت تشکیل شد .  

آب کشاورزی دغدغه همه نمایندگان است

دکتر حسن تامینی ، رئیس مجمع نمایندگان طی سخنانی گفت : شرایط ، شرایط خوبی است و آرامش خوبی بر استان حاکم

Tamini

 است تنها رانندگان تاکسی یک سری نگرانی هایی در خصوص افزایش قیمت بنزین که آن هم رفع شد .

وی ادامه داد : مورد بعدی مشکل آب کشاورزی بود که دغدغه همه نمایندگان است که امروز یک نشستی با مدیر عامل آب منطقه ای د

اریم تا مدیریت کشاورزی هم یک گزارشی بدهد .

تامینی گفت : این نشستی که خدمت نماینده ولی فقیه هستیم امیدواریم برای سال جدید مطلع خوبی باشد . در جلسه قبل که خدمت شما بودیم قرار بود این جلسات استمرار داشته باشد و بتوانیم از نظرات شما استفاده نماییم .

وی افزود : در جلسه قبل دغدغه نمایندگان بودجه بود که الحمد الله نمایندگان گیلان سنگ تمام گذاشتند و نگرانی های نمایندگان در حوزه راه نیز طی نشست های تخصصی تا حدودی در حال رفع شدن است و در حوزه های گردشگری ، صنعت و در حوزه مختلف از جمله نفت و گاز با نشستی که با وزیر نفت برگزار شد تا حدودی این معضل هم در حال رفع شدن است .

یک سری تفکرات عدم انجام کار و حفظ میز در مدیران استان وجود دارد

سپس شکری نماینده صومعه سرا گفت : امیداوریم با راهنمائی و دعای جنابعالی بتوانیم آسان تر به اعتماد مردم ما در در سال 93 پاسخ بدهیم و آنچه حق مردم است آنان را از این خدمات منتفع کنیم .

وی تکید کرد : با توجه به اینکه انفرادی کارها خوب پیش نمی رود الحمد الله این دوره این جمع – مجمع نمایندگان – خوب دارند حرکت می کنند و کارهای جمعی در حال انجام است امیدواریم حضرت عالی نیز دست این خادمین را بگیرید و کارهای اساسی ای که دغدغه مقام معظم رهبری است مثل بیکاری و تولید به مراحل خوبی برسیمShakari

نماینده صومعه سرا گفت : خلاصه عرض بنده این است که ما در این دوسالی که دوندگی کردیم به این نتیجه رسیدیم که یک سری تفکرات مالکیتی و یک سری تفکرات عدم انجام کار و حفظ میز در مدیران استان وجود دارد که ما را گرفتار کرده است و از این جهت همچنان در مسئله بیکاری در کشور ماندیم و فقر هم دارد بیداد می کند

وی افزود : معیشت مردم دست دولت است و با این افزایش قیمتی هم که شده مردم بیشتر دارند متضرر می شوند .

شکری گفت : خواهش می کنم شما هم به عنوان بزرگ استان کمک بکنید راهکاری پیدا کنیم زیرا با این وضعیت و با این تفکر ، اقتصاد مقاومتی اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه دیدگاهها مدیران استان عوض شود و بیشتر کارهای سیاسی می کنند تا کارهای اجرائی و گره گشائی و حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی . این نگرانی واقعا وجود دارد .

وی ادامه داد : با این تفکر ، با این روش ، با این قانون نمی شود اقتصاد مقاومتی به دستور آقا دسترسی پیدا کرد .

در مسئله چای به توفیقات اقلی رسیدیم ولی اکثری مانده است

ندیمی ، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل گفت : اگر اضلاع قدرت شهرستان ، استان و کشور همین طریقی باشد که الآن هست ما باید یک هم اندیشی هائی باید می داشتیم که این اتفاق تا حالا نیفتاده ، چرا نیست ؟ حالا ضعف از ماست یا خیر ! شما مجرب تر از مائید ولی همانطوریکه می دانید آنچنانکه باید از سه ضلع قدرت در شهرستان و استان استفاده لازم نشده است البته شما در سمینارهای مختلف کشور توصیه های اخلاقی و اجرائی داشتید ولی وقوع نداشته است .

وی ادامه داد : استان ما در این دو سال گذشته با سه تغییر مقام اجرائی یعنی سه استاندار روبرو بوده که خودش از جهت مقامات و پیش برندگی اهداف یک داستانی است .Nadimi

وی افزود : پس اولین موضوع این است که ما در این دو سال و یک ماه باقیمانده نمایندگی چه کار باید بکنیم که اضلاع قدرت در استان همپوشان باشند ؟

ندیمی گفت : نکته دوم اهداف مشترک است . بحمد الله که همه ما در بخش کشاورزی ذینفع هستیم ؛ در مسئله چای به توفیقات اقلی رسیدیم ولی اکثری مانده است.

وی ادامه داد : اگر الان سوال کنید از این 60 میلیارد تومان چند میلیارد تومان جذب شده و گردش داشته قطعا اهداف نازلی ارائه خواهد شد که بهانه هائی هم از حیث وثایق و بدهکاری بهانه هائی هست ولی ما 60 میلیارد تومان برای استان ما و کشاورز ما فرصت داشتیم و همه نمایندگان به طور عام و پنج نماینده کمیسیون تلفیق تلاش کردند که اتفاقاتی را سبب شوند اما این اتفاقات باید ادامه پیدا کند ، هم برای بخش بهزراعی و بهنژادی و تغییر کاربری الی آخر و هم در اقلام دیگر مثل سبد کالا .

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل گفت : ما الآن باید در سبد کالا همداستان شویم و از فرصت های مدیریتی کلان مثل جناب آقای نوبخت و دیگران استفاده کنیم که توی این سبد کالا تولیدات ایران از جمله برنج و چای و غیره باشد و بهانه هائی از نوع قیمت را بتوانیم خنثی کنیم که اینهم می تواند یک اتفاق مهم باشد .

وی افزود : بنابراین خواسته اولی که هم اندیشی نیاز دارد این است که استاندار ، نماینده ، جنابعالی بخصوص در فرصت های ملی مان برای این بخش هماهنگ شویم که از خروجی های این بخش می تواند انگیزه سازی کند .

وی ادامه داد : تدابیری هم برای داشته هایمان مثلا از نوع ابریشم داشته باشیم که از بخش های تجاری ، صنعتی ، مدیریتی ، همه را با هم دارد ، متاسفانه کلاف سر درگم است .

ندیمی گفت : بنظرم می رسد که باز آن کارگروهی که در سفر اول دولت پیشین داشتیم – چای ، برنج ، ابریشم – را احیا کنیم ؛ البته آقای جهانگیری هم در جلسه ما رد نکرد ، به ریاست عالی ترین مقام باشد که خوب معاون اول رئیس جمهور انجام می دهد این را هم هم اندیشی و همراهی کنیم و از فرصت آقای دکتر نجفی و دوستان دیگر و شما بتوانیم در این بخش استفاده کنیم و در این امر مسئول و متولی داشته باشیم .

وی ادامه داد : وزارت جهاد و کشاورزی علیرغم اختیاراتی که در بحث انتزاع به آن سپرده شده همواره در عرض وزرای دیگر حرکت می کند نمی تواند کارائی لازم داشته باشد .

وی افزود : آخرین عرض بنده این است که چند روز قبل روزنامه دنیای اقتصاد یک مطلبی به نام (رکود صنعت در ایران ) داشت . ما جزء استان هائی هستیم که در چهار ساله تا 90 حدود 300 کارخانه را از دست دادیم ، یعنی از پانصد و شصت و چند تا نزدیک 300 تا یک کمی پایین تر و بالاتر را از دست دادیم .

ندیمی گفت : این کار معانی ای دارد ، این معانی بخشش مدیریتی است، بخشش تامین مالی است، بخشش فضا و فرهنگ اجتماعی است الی آخر . معنی حرف این است که ما برای مهم ترین معضلی که استان به کرات به آن تکیه دارد و به تبع جنابعالی بیشتر از ایشان ، مسئله بیکاری است ، ما باید در این موارد یک هم اندیشی داشته باشیم

وی تاکید کرد : بنظر من این جلسات باید از این حالت تشریفات خارج شود و کارگروه ها با حضور جناب عالی ، آقای استاندار و نمایندگان تشکیل شود تا دل یکدله کنیم و اقدام نماییم .

بخش گردشگری ما قفل است و یا صنعتی نداریم

حسن خسته بند ، نماینده انزلی گفت : خوب است ما یک دبیرخانه ای داشته باشم و از طریق دبیرخانه جلساتی داشته باشیم و جلسه حتما با حضور استاندار باشد و هماهنگ کنیم آقای دکترKhastaband نوبخت هم باشد تا این جلسات سمت و سوئی داشته باشد و از داخل آن چیزی در بیاید

وی افزود : حضرت عالی یک سری مسایلی را که می بینید و مدیران اجرائی و بیشتر ما نمایندگان را نصیحت بکنید و در جریان قضایا باشید و کمک بکنید.

وی ادامه داد : با توجه به ثبت نام یارانه ها من امسال را سال خوبی نمی بینم و تغییرات زیادی نسبت به سال 92 نخواهیم داشت منتهی الآن ما یک فرصتی به نام آقای دکتر نوبخت داریم که با توجه به همه کاستی هائی که در بخش مسئولیت ایشان وجود دارد ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم تا بعدها برای ما افسوس نماند .

بخش گردشگری ما قفل است و بخش خصوصی نمی تواند ورود کند یا بخش صنعت ما الآن آهن قراضه هست و در واقع صنعتی نداریم، هرچه هست مال قبل از انقلاب و کمی هم مال اوایل انقلاب است و در دنیای کنونی کارخانه ای که پنج ، شش سال از عمرش بگذرد آهن قراضه تلقی می شود و ما در این بخش عقب هستیم و همینطور وضع اشتغال مان و به اضافه پروژه های ما .

خسته بند گفت : رئیس مجمع ما باید زحمت بکشد با کمک نمایندگان تعریفی از پروژه ها ارائه نماید و برای هر جلسه دستور کاری مشخص نماید و موضوعات تعیین شده در جلسات بررسی و راهکارهای لازم تعیین و ارائه شود و آنگاه به اتفاق دنبال کار برویم تا به نتیجه برسد .

وی افزود : اگر با چنین برنامه ای کارها را پیگیری نماییم و از دعای شما و حمایت مردم برخوردار باشیم حتما رضایت خدا و مردم در کارها وجود خواهد داشت.

برخی مدیران ، مسئولان ، روحانیون حتی عملکردهای مثبت نظام را زیر سوال می برند

عاشوری نماینده فومن و شفت گفت : چیزی بنظرم رسید مظلومیت نظام، انقلاب و رهبری است Ashori

وی ادامه داد : موضوع فرهنگی که امسال نیز سال فرهنگ هم هست و همه مسئولین باید عنایت داشته باشند این است که خیلی جاها می بینیم مدیران ، مسئولان ، روحانیون حتی عملکردهای مثبت نظام را زیر سوال می برند به جای اینکه انرژی مثبت بدهند و مردم را امیدوار بکنند مسایل را طوری مطرح می کنند که ضد انقلاب داخلی و خارجی نیاز به تبلیغات ندارد ، کافیست همین ها مستند شود ؛ ارزش های دینی ، مردمی ، انقلابی و جهات مثبت نظام که مثنوی هفتاد من کاغذ می تواند باشد، تخریب می کنند

عاشوری افزود : به جای مثبت نگری به این نیت که دارند خدمت و روشنگری می کنند ، نق می زنند، نقد می کنند ، دولت و نظام را زیر سوال می برند ، نارضایتی ایجاد می کنند .

وی ادامه داد : در این راستا بعضی از جایگاهها هست مثل مقامات ، نمایندگان ولی فقیه ، خود رهبر در جایگاه رهبری می توانند نصیحت کنند ، تذکر بدهند و نقاط ضعف و قوت را تبیین کنند ولی طرف کارمند و جیره خوار نظام هست از صبح تا غروب می نالد ؛ مدیر کل نظام است ، این باید حوزه مسئولیت خودش را مدیریت کند ، مصاحبه می کند از صفر تا صد همه چیز را زیر سوال می برد و کسی نیست از او سوال کند حرف حساب تو چیست ؟

وی گفت : یک دفعه امام جمعه ای انتقاد می کند ، بعله ، یک مسئله ای ، یک مشکلی را می بیند ، تذکر می دهد ، جایگاهش ایجاب می کند ، ولی کسی که دست اندرکار است ، باید پاسخگو باشد آنهم می آید نقد می کند !

وی افزود : این فرهنگ ، فرهنگ غلطی است که رایج شده و به جای این بیاید کارهای مثبت نظام ، کارهائی که شده ، فضائی که هست ، هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اجتماعی روشنگری کند ، نقد می کند !

عاشوری گفت : کدام کشور در دنیا است که در مقوله اقتصاد و اشتغال و غیره مشکل نداشته باشد ؟ ولی اینان جهات مثبت نظام که در طول 35 سال برای مردم چه به لحاظ عمران و آبادانی و غیره به ارمغان آورده برجسته نمی کنیم و نقاط ضعفی که داریم بزرگ می کنیم .

وی تاکید کرد : این بنظر من ظلم به نظام و رهبری و شهدا است باید خودباوری ، خود اتکائی ، خود کفائی و نقاط قوت را برجسته کنیم و نقاط ضعف را نه در سخنرانی بلکه در اجرا رفع بکنیم .

در گیلان باید به کشاورزی تکیه کنیم تا سایر مواردی

رهبری املشی ، نماینده مردم رودسر و کلاچای گفت : من در وضعیت فعلی یک روحیه امیدواری پیدا کردم و این حاکی از آن است که اگر ما دست به دست هم بدهیم می توانیم یک تحول Rahbariخوبی ایجاد نمایید .

وی ادامه داد : بنظر من در گیلان باید به کشاورزی تکیه کنیم تا سایر مواردی که وجود دارد . چون کشاورزی از لحاظ سنتی و فرهنگی مال ماست ، اگرچه باید به گردشگری و صنعت برسیم ولی نباید کشاورزی را کنار بگذاریم و بگوییم حالا گردشگری آمد کشاورزی را باید کنار گذاشت .

وی گفت : آنچه قابل نقد است این است که تا کنون هر کاری شده کشاورز از کارش دلسرد شده و برنجکاری را قبلا مناصفه می دادند ولی الآن سه سهم یک سهم استقبال نمی شود ! چایکاری یک بخشش از بین رفته بود ، نوغان و ابریشم هم بالاخره کنار رفت ، مرکبات واقعا امسال ضرر کردند ، فندق و گل و گیاه بیمه نیستند .

رهبری گفت : این قدمی که دولت برداشته باید گفت واقعا دستش درد نکند ، چایکاران یه وجدی آمدند ، وارد باغات شدند ، اگرچه انتظارات بیشتر بود ولی همین پنجاه درصد افزایش قیمت برگ سبز هیچوقت سابقه نداشت ، واقعا دولت همت کرد تا چای احیاء شود .

وی ادامه داد : اقتصاد مقاومتی ایجاب می کند تولید را رونق بدهیم و تولید در گیلان یعنی برنج، چای ، مرکبات، زیتون ، نوغان ، فندق و گل و گیاه که همه اینها مغفول بوده و هست .

وی افزود : مسئله دیگر سایت نفت و گاز سردار جنگل خیلی مهم است ، نزدیک انتخابات وزیر آمد گفت این مورد بیش از 100 هزار شغل ایجاد می کند، اکنون این پروژه را به دلیل اینکه می گویند در جای دیگر اولویت دارد کنار گذاشته اند .

وی ادامه داد : شش وزیر خارجه رفتند نتوانستند رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین کنند ؛ ما باید یک جای پائی داشته باشیم تا کاری کنیم ، در باره این سایت گفته اند 50 تریلیون فوت مکعبی گاز طبیعی و 8 تا 10 میلیارد بشکه نفت خام وجود دارد .

آبروئی که برای رفع نیازهای مردم نباشد فایده ای ندارد

آیت الله قربانی در پایان طی سخنانی ضمن خیر مقدم و به فال نیک گرفتن جلسه مجمع نمایندگان در بیت را گفت :gor

اگر یادتان باشد در نشست قبلی بنا را بر این گذاشته بویم که هر از چندی دور هم باشیم زیرا این دور هم نشستن ها خیلی از مسایل را تبیین می کند و اگر خدای ناکرده غباری بر دل ها نشسته باشد ، غبار را پاک می کند .

وی گفت : من فکر می کنم در این دوره نمایندگان خوبی در مجلس داریم که متههد و کاردان و سرشناس هستند و آن روز هم عرض کردم اگر شما روی یک مسئله تمرکز کنید و حضور من پیر مرد ضرورت پیدا کند ، شما هر جا که نیاز بدانید من حضور خواهم یافت .

نماینده ولی فقیه گفت : آبروئی که برای رفع نیازهای مردم نباشد فایده ای ندارد ، این آبرو را ما برای رفع نیاز مردم کسب کردیم . بحمد الله هم نمایندگان و هم مسئولان استان در آن بالا جایگاهی دارند که حرفی بزنند حرف ما را بپذیرند .

وی افزود : اگر این بزرگراه ، راه آهن ، کارخانجات رونق بگیرد بنظر من یک تحولی در استان بوجود خواهد آمد .

وی ادامه داد : درست است که کشاورزی در اولویت است اما معنیش این نیست که گردشگری و صنعت و صادرات غیره نداشته باشیم و تلاش نکنیم.

وی گفت : همینکه شما قیمت چای را 50 درصد بالا بردید این خیلی ارزش دارد ؛ ما با هر کس صحبت می کنیم ، می بینیم همه از این مسئله ای که پیش آمده راضی هستند

وی توصیه کرد : همینجور متحدا در مسایل استانی همسویی و همدلی داشته باشید و کارها را با هم همفکری بکنید تا ما بتوانیم مشکلات استان را حل کنیم .

آیت الله قربانی گفت : یک درس اخلاقی این است که هر وقت به مرحوم آیت الله العظمی بهجت می گفتیم یک ذکری به ما بیاموز می فرمود : حلا خدا را حلال و حرام خدا را حرام بدانید !

وی توضیح داد : گفتن این مطلب خیلی راحت است اما عمل کردن به آن خیلی مشکل است . هر کاری که می کنیم بین خودمان و خدای خودمان باشد نه اینکه بخاطر کسیکه به ما رای داده و یا می خواهد از ما منتفع شود بلکه به عنوان یک تکلیف شرعی انتخاب و عمل کنیم ، اگر خداوند از ما سوال کرد چرا به دنبالش رفتی بتوانیم بگوییم به عنوان تکلیف عمل کردم وگرنه در دنیا و آخرت زیان خواهیم دید .

وی افزود : بحمد الله همه شما متدین ، مخلص هستید و اعتقادات دینی دارید و تربیت شده مکتب علما و دین هستید ، سنی از شما گذشته ، از ما الا ماشاء الله، فکر می کنم دیگر نباید به فکر دنیا باشید بلکه باید به فکر خدمت به این مردم باشید . اگر ما برای این مردم خدمت کردیم ولی مانور ندادیم خداوند محبت ما را در دل آنها می اندازد .

2

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان