Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : ۱۰ روز پرحرف و حدیث ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه و کسانی که می خواستند از دریافت یارانه انصراف دهند سپری شد.

اگر چه برخی دولتمردان انتظار داشتند تعداد زیادی از مردم از دریافت یارانه منصرف شوند اما با ثبت نام ۷۳ میلیون نفر و تنها انصراف دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در مرحله دوم ثبت نام، حال دولت بر سر یک دو راهی قرار گرفته است. اینکه آیا به همه ثبت نام کنندگان یارانه پرداخت کند و یا اینکه با پالایش اطلاعات به شناسایی نیازمندان بپردازد.

به نظر می رسد دولتمردان اجرایی کردن گزینه اول را در سر دارند. چرا که یک روز پس از اتمام ثبت نام متقاضیان برای دریافت یارانه نقدی، اکبر ترکان، مشاور ارشد رییس جمهور گفت: «همه افرادی که سرپرستان آنها برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند از این پس یارانه دریافت خواهند کرد.»

ترکان در ادامه گفت: واقعیت این است که دولت آمار دقیقی از میزان و شمار خانوارهای فقیر در اختیار ندارد. وی همچنین درباره اینکه آیا توانایی شناخت افراد پردرآمد هم وجود نداشت، گفت: در این باره اختلاف نظر وجودداشت. به طور مثال وقتی در دولت گفته شد که صاحبان درآمدهای سه میلیون تومان در ماه جزو گروه های پردرآمد محسوب شوند، معاون اجرایی گفت شاید این افراد بدهی و قسط داشته باشند و یا آنها مستاجرند و فقط درآمدشان این رقم است.

به دنبال آن، محمد شریعتمداری، جانشین رییس ستاد هدفمندی یارانه ها، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: دولت اختیار قانونی دارد در مورد کسانی که دارای تمکن مالی کافی هستند و نیاز به یارانه ندارند بعدا بررسی کرده به آنها اعلام کند، اما دولت در این زمینه چنین قصدی را ندارند، زیرا تشخیص آن این بود که در ابتدا از طریق خوداظهاری انجام این کار بهتر است.

اما این تصمیم دولت با قانون هدفمندی یارانه ها مغایرت دارد و به همین دلیل مخالفانی جدی دارد.

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با تسنیم، ضمن اشاره به این موضوع که دولت در اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها موظف است طبق قانون عمل کند، گفت: مسلما برای اجرای قانون دولت بایستی پیش بینی های لازم را به عمل آورد.

وی گفت: اصلی ترین مسئله در پرداخت یارانه این است که دولت باید یارانه را به اقشار نیازمند بدهد. ثروتی گفت: وظیفه دولت است که بداند چه کسی نیازمند است. اما ما شاهدیم که دولت راحت ترین کار که همان خود اظهاری است را انتخاب کرده.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: اگر دولت به همین تعداد که یارانه ثبت نام کرده اند، یارانه دهد، یعنی خلاف قانون عمل کرده است چون که یارانه بایستی فقط به نیازمندان تعلق گیرد و نه ۹۰ درصد جامعه.

ثروتی صراحتاً گفت: اگر دولت این کار را بکند خلاف قانون عمل کرده و خود من شخصاً وزرای مربوطه را استیضاح خواهم کرد. /منبع : الف

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان