Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، نیروگاه سد تاریک گیلان ۱۰ اردیبهشت ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح می شود

سد انحرافی تاریک که از نوع دریچه ‏دار مختلط بتنی- خاکی است، در محل تلاقی رودخانه تاریک رود و سفیدرود به فاصله 40 کیلومتری سد سفیدرود قرار دارد که عملیات ساختمانی آن در سال1347 با هزینه ای معادل 591 میلیون ریال پایان یافت و مورد بهره برداری قرار گرفت.

نیروگاه تاریک در یک طرح کوچک مقیاس از طرح های نیروگاه های آبی متوسط و کوچک شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پایین دست سد مخزنی سفید رود بر روی رودخانه سفیدرود در حال اجرا است.

هدف از اجرای این طرح تولید سالیانه 16.46 کیگاوات ساعت انرژی است، حوضچه پایاب این طرح از نوع بتنی و ابعاد حوضچه آن 19 در 26 متر و حجم حوضچه آن 1900 مترمکعب است.

توسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران نخستین نیروگاه توربین کاپلان کشور در سد تاریک گیلان نصب و برای احداث این نیروگاه حدود 14 میلیارد تومان هزینه شد که از محل اعتبارات عمومی تأمین و پرداخت شده است.

مجری طرح نیروگاه های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران در خصوص نصب نخستین نیروگاه توربین کاپلان کشور در گیلان گفت: برای احداث نیروگاه تاریک حدود ۱۴ میلیارد تومان هزینه شد که از محل اعتبارات عمومی تأمین و پرداخت شده است

محمد رهبری با اشاره به اینکه نیروگاه های آبی کوچک و متوسط در دنیا سابقه طولانی دارد، اظهار کرد: به واسطه ارزان بودن و سازگاری با محیط زیست این نیروگاه ها مورد توجه کشورها هستند.

وی ظرفیت نیروگاه های کوچک متوسط و میکرو ایران را 138 مگا وات عنوان کرد و افزود: لوارک،کوهرنگ، شهید رجایی، پیران و یاسوج از جمله این نیروگاه ها در کشور هستند.

مجری طرح نیروگاه های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران با اشاره به نیروگاه های میکرو در گیلان،مازندران،ارده ، ناو و قلیان، گفت: این نیروگاه ها جزو الویت های دولت است.

رهبری، هدف دولت را در برنامه پنج ساله توسعه و حمایت از این نیروگاه ها، سرمایه گذاری و اعتای تسهیلات دانست و تصریح کرد: در برنامه امسال حدود 100 مگابایت از این نبروه گاه ها به کسانی که علاقمند سرمایه گذاری هستند فراخوان می شود.

وی با بیان اینکه 135 مگاوات برای سال های آینده برنامه ریزی شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت قابل توجهی در کشور برای احداث نیروگاه های برقابی کوچک وجود دارد.

مجری طرح نیروگاه های آبی کوچک و متوسط شرکت توسعه آب و نیروی ایران با اشاره به تحریم ها، گفت: تحریم ها سبب وقفه در اجرای پروژه سد تنظیم تاریک شد اما توانستیم بخشی از تجهیزات را از خارج تهیه و بخش دیگر را با تلاش متخصصان داخلی تولید کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان