Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس جمهور گفت: اولین برنامه دولت این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را عملی کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای گفت وگوی زنده خبری خود با مردم ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب و ایام بین میلاد حضرت صدیقه کبری و امیرالمومنین (ع) و همچنین ایام خجسته به نام معلمین و کارگران و گرامیداشت یاد استاد شهید مطهری، اظهار کرد: کلید علم و فرهنگ کشور ما به دست معلمان عزیز، اساتید دانشگاه ها و مدرسان است و همچنین کلید اقتصاد در اختیار کارآفرینان و کارگران عزیز ماست که با بازوی پرتوان خود چرخ اقتصاد را می چرخانند.

وی در رابطه با اقدامات دولت در شش ماه پایانی سال 92، گفت: دولت از آغاز شروع به کار تا پایان سال 92 در حوزه اقتصادی چند هدف مهم را دنبال می کرد و در زمینه اقتصادی دولت با مسائل فراوان روبرو بود که از جمله می توان به معضل تورم اشاره کرد.

رئیس جمهور با اشاره به این که تورم در حدی بود که حتی اگر می خواستیم برای اشتغال و رونق اقتصادی فکری کنیم ابتدا باید تورم را مهار می کردیم، تصریح کرد: تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود و در واقع مثل بیماری در حال خونریزی بود که قبل از درمان باید جلوی خونریزی را می گرفتیم.

از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم

روحانی خاطرنشان کرد: اولین برنامه دولت این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را عملی کردیم.

وی با اشاره به اینکه دولت در روزهای اولیه با مشکلات فراوانی مواجه بود، خاطرنشان کرد: دولت از امکانات بانک مرکزی استفاده نکرد و حتی در مسکن مهر برای ادامه راه از طرق دیگری استفاده کردیم و کنترل پایه پولی باعث شد تورم را مهار کنیم.

رئیس جمهور با ابراز خوشحالی از اینکه امروز تورم نقطه به نقطه به 7/6 یا 7/4 رسیده است، توضیح داد: به اعلام مرکز آمار این رقم 17/6 و طبق اعلام بانک مرکزی 17/4 است.

روحانی با اشاره به این که ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش کنیم تورم دوازده ماهه را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم، افزود: پایان سال تورم طبق اعلام بانک مرکزی به 34 درصد رسید که طبق اعلام مرکز آمار به 32 درصد رسید و تورم نقطه به نقطه ما در پایان سال به 19/2 درصد رسید و اولین قدم در مساله مهار تورم انجام شد.

وی با اشاره به این که موضوع دیگر ساماندهی پرداخت یارانه نقدی بود، گفت: در این زمینه از روزهای اولیه با مشکلات فراوان مواجه بودیم اما یارانه نقدی تا پایان سال به مردم پرداخت شد.

روحانی با اشاره به این که بودجه را در آغاز کار با اصلاحیه کاهش دادیم، گفت: ما دولت را از لحاظ مالی در فشار قرار دادیم تا وضع اقتصاد سامان پیدا کند و بودجه ما واقعی شود و در پیشنهادی که به مجلس دادیم 60 هزار میلیارد تومان بودجه را کاهش دادیم و در واقع بودجه از 210 هزار میلیارد تومان به 150 هزار میلیارد تومان رسید و در پایان سال موفق بودیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم مشکلات را حل کنیم، حقوق ها و عیدی ها را پرداخت کنیم و علاوه بر آن پنجاه هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران را که مربوط به قبل بود پرداخت کردیم.

به سیاست ها و برنامه هایی که به مردم اعلام کردیم، جامه عمل پوشاندیم

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به این پرسش که "آیا شما در سال 92 به اهداف و برنامه هایی که پیش بینی کرده بودید، دست پیدا کردید؟" گفت: ما اهداف و برنامه هایی را که اعلام کرده بودیم، دنبال کردیم. به سیاست ها و برنامه هایی که به مردم اعلام کرده بودیم، توانستیم جامه عمل بپوشانیم.

حسن روحانی ادامه داد: هر کاری که دولت کرده است با حضور و حمایت مردم بوده و همچنین فرهیختگان، مراجع، علما و رهبر معظم انقلاب نیز یاری و کمک کردند.

روحانی در برابر پرسشی در مورد افزایش قیمت حامل های انرژی و اینکه "شما گفته بودید این افزایش تدریجی است و برخی از تحلیل ها بیانگر افزایش زیاد حامل های انرژی است"، پاسخ داد: اگر ما به همان روند گذشته ادامه می دادیم، یعنی قیمت حامل های انرژی به همان نحو باقی می ماند، ما هر ماه برای پرداخت یارانه نقدی مشکل داشتیم. ما هر ماه باید سه هزار و 500 میلیارد تومان یارانه می دادیم و هر ماه بیش از هزار میلیارد تومان کسری داشتیم و اگر همین روند ادامه پیدا می کرد، این مشکلات نیز ادامه می داشت. پس یا باید یارانه نقدی را کم می کردیم یا اینکه در قیمت حامل های انرژی تغییر ایجاد می کردیم یا شرایطی که در مورد مصرف انرژی در کشور بود، قبول می کردیم.

مصرف انرژی در کشور دو برابر برخی کشورها یا حتی بیشتر از آن است

رئیس جمهور با بیان اینکه "اکنون مصرف انرژی در کشور دو برابر برخی از کشورها یا حتی بیشتر از آن است"، افزود: مثلاً در مورد گاز، این مصرف بسیار بالاتر است. در زمینه آلودگی نیز وضع به همان نحو باقی می ماند و همانطور که در جریان هستیم، در شهرهای بزرگ مردم به خاطر آلودگی در فشار زیادی قرار داشتند. اگر ما همان وضع را ادامه می دادیم، باید تابستان امسال را با خاموشی طی می کردیم، چراکه کل درآمد برق کشور صرف یارانه ها می شد. در بخش انرژی نیز اینگونه بود و ما در برق و گاز مشکل داشتیم.

وی اضافه کرد: ما در زمستان با مشکلاتی توانستیم گاز خانگی را تأمین کنیم، به قیمت اینکه برخی از کارخانه ها و پالایشگاه ها گازشان قطع شد و از نفت کوره ای استفاده می کردند.

افزایش قیمت حامل های انرژی در سال 89، 550 درصد بود

متوسط افزایش قیمت حامل های انرژی 50 درصد است

روحانی با بیان اینکه "قیمت حامل های انرژی در سال 89 یک بار افزایش پیدا کرد"، گفت: این افزایش، 550 درصدی بود که بصورت دفعی و ناگهانی این افزایش صورت گرفت و برخی پیشنهاد می کردند که امسال نیز به همین شیوه دفعی این افزایش قیمت را داشته باشیم. عده ای نیز مخالف این موضوع بودند. در نهایت، مجموعه افزایش قیمت حامل های انرژی به صورت متوسط 50 درصد است.

افزایش قیمت حامل های انرژی با شیب ملایم تر از نظر مجلس انجام شد

روحانی در ادامه صحبت های خود با تاکید بر این که به دلیل شرایط کشور و همچنین تورم ما ناچار بودیم که به صورت دفعی عمل نکنیم، گفت: گرچه ما توانسته ایم تورم را مهار کنیم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم؛ چرا که ما به مردم وعده دادیم تا پایان امسال تورم 12 ماهه به 25 درصد برسد و امیدوار هستیم که بتوانیم به وعده خود عمل کنیم.

رییس جمهور با تاکید بر این که بحث یارانه تصمیم نظام است، خاطرنشان کرد: بحث هدفمندی یارانه ها بحث دولت و مجلس نیست، بلکه تصمیم نظام است و قانونی است که باید اجرا شود.

وی افزود: تصمیمی که مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال دولت اتخاذ کرد این بود که دولت درآمدهای حاصل از حامل های انرژی اش 48 هزار میلیارد تومان باشد، چنانچه دولت می خواست به این مصوبه عمل کند باید قیمت حامل های انرژی 70 درصد گران می شد.

رییس جمهور با بیان این که ما شیب 70 درصد را با توجه به شرایط فعلی کشور نمی پسندیم، گفت: ما به ناچار افزایش قیمت حامل های انرژی را به 50 درصد کاهش دادیم به همین دلیل درآمدهای ما بر مبنای آنچه که دولت پیش بینی کرده بود 9 هزار میلیارد تومان با کاهش مواجه شد.

روحانی با بیان این که ما با شیب ملایم تر از آنچه که نظر مجلس بود عمل کردیم، افزود: از طرف دیگر مجلس، دولت را مکلف کرد که در سال جاری تنها به افراد متقاضی و نیازمند یارانه نقدی را پرداخت کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه صحبت های رییس جمهور، مجری برنامه پرسشی مبنی بر این که آیا فکر نمی کنید که افزایش قیمت ها پس از افزایش قیمت حامل های انرژی، حتی اگر با شیب ملایم باشد بر روی قشر کم درآمد جامعه فشار ایجاد می کند که روحانی در پاسخ گفت: راه حلی که پیش روی دولت قرار دارد اینگونه است که یا باید وضعیت موجود را ادامه می دادیم یا باید وضعیت موجود را تغییر می دادیم یعنی ما باید آن شرایطی که در سال 92 بود را ادامه می دادیم و ماهانه برای پرداخت یارانه با کسری مواجه می شدیم و در تابستان در مورد برق به خاموشی می رسیدیم و در زمستان با مشکلاتی در زمینه گاز مواجه می شدیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ما آن شرایط را ادامه می دادیم بدان معنا بود که آلودگی هوا به همان صورت ادامه پیدا می کرد.

رییس جمهور با بیان این که در بحث حامل های انرژی به طور مثال برق به کشاورزی و به صنعت مربوط می شود، اظهار کرد: ما در مورد قیمت های برق، گاز و گازوئیل شیب ها را خیلی ملایم در نظر گرفتیم یعنی شیب هایی نظیر 24 درصد، 25 درصد و 40 درصد. در مورد گازوئیل نیز ما به همین صورت عمل کردیم؛ چرا که گازوئیل به بحث حمل و نقل عمومی و چاه های آب و مصارف عمومی مربوط می شود به همین دلیل ما در شرایطی که پیشنهاد ما در مورد قیمت گازوئیل 500 تومان و یا 300 تومان بود مبلغی پایین تر یعنی مبلغ 250 تومان را در نظر گرفتیم.

وی با بیان این که در مورد برق ما هنوز به نقطه ای نرسیدیم که به اندازه هزینه شرکت برق از مردم پول بگیریم، گفت: ما در این مورد شیب را ملایم و 24 درصد اتخاذ کردیم و بین تمام راه حل های موجود راه حل میانه و متوسطی در نظر گرفتیم که فشار به مردم زیاد وارد نشود.

سطح افزایش قیمت ها بالا نخواهد بود

روحانی در ادامه گفت وگوی زنده تلویزیونی خود، در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تأثیر افزایش قیمت حامل های انرژی بر قیمت کالاهای اساسی، گفت: اینطور نیست که در میان مردم شایعه شده و گفته شده که قیمت بنزین یا گازوئیل اثر تورمی شدیدی روی اجناس دیگر خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور افزود: همه محاسبات کارشناسان ما این موضوع را مورد توجه قرار داده است و به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهد بود و اصلاً سازوکارهای کنترلی هم برای تأمین بازار و هم برای تأمین کالا پیش بینی شده است تا اینکه این پولی که گرفته می شود، برای نیازهای ضروری مردم مصرف شود.

در ادامه، مجری برنامه در میان صحبت های رئیس جمهور درباره منابع در نظر گرفته شده در این بخش پرسید که روحانی خطاب به وی گفت: بهتر است سوالات خود را با تأنی بیشتری مطرح کنید، تا بخش هایی که من پاسخ می گویم ناقص نماند.

از مردم تشکر می کنم

روحانی افزود: مجلس شورای اسلامی از ما خواست طبق قانون از مردم برای ثبت نام ها دعوت کنیم و گفتیم هرکس خود را نیازمند می داند ثبت نام کند و آنهایی که نیازمند نیستند و این مقدار در زندگی آنها زیاد تأثیر ندارد از ثبت نام صرف نظر کنند. این خواست قانون بود و ما عین آن را مطرح کردیم و من از مردم تشکر می کنم که با نظم و انضباط خوبی این ثبت نام ها را انجام دادند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: همچنین لازم است از دست اندرکاران بخش سایبری تشکر کنم. همچنین از کسانی که ثبت نام نکردند، به این دلیل که نیاز نداشتند یا کسانی که ممکن بود نیاز داشته باشند اما به خاطر اهداف ملی از ثبت نام صرفنظر کردند، تشکر کنم.

سه ماه یکبار گزارش می دهیم

وی بر گزارش دهی منظم دولت به مردم تاکید کرد و گفت: ما آنچه را که در زمینه حامل های انرژی دریافت می کنیم، سه ماه یک بار به مردم گزارش خواهیم داد و به آنها خواهیم گفت که این درآمد چقدر و در کجا صرف خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه "این پول یا برای نظام سلامت یا بخش تولید یا حمل و نقل عمومی و نیز محیط زیست و همچنین کمک یارانه کالایی به افراد نیازمند پرداخت خواهد شد"، نصریح کرد: بنابراین راهی که دولت انتخاب کرده در چارچوب قانون بوده و مردم نیز بسیار خوب همراهی کردند و من از همه مردم و دست اندرکاران برای ثبت نام و تنظیم امور تشکر می کنم.

از هفته آینده مردم با شرایط جدیدی در نظام سلامت مواجه خواهند شد

رئیس جمهور با اشاره به عزم دولت برای بهبود وضعیت درمان برای مردم، گفت: از هفته آینده مردم با شرایط جدیدی در نظام سلامت مواجه خواهند شد.

روحانی در ادامه گفت وگوی زنده تلویزیونی خود در مورد اقدامات دولت در بخش سلامت و درمان توضیح داد: از جمله اهدافی که ما در این مرحله در زمینه سلامت داریم، این است که مشکلات فراوان نظام سلامت برطرف شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه "تقریباً در طول سال هشت میلیون نفر در بیمارستان ها بستری می شوند"، گفت: بستری شدن بیماران گاهی با مخارج بسیار سنگینی روبروست و گاهی بیماری های صعب العلاج مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود می آورد.

قیمت داروهای داخلی افزایش نمی یابد

قیمت داروهای خارجی 10 درصد کاهش می یابد

وی با بیان اینکه "قبل از این دولت در سال 92 مردم مشکلات فراوانی در نظام دارو داشتند که بخش بزرگی از آنها حل وفصل شده است"، تصریح کرد: در مورد دارو به مردم اعلام می کنیم که از سال 93 قیمت داروهای ساخت داخل افزایش نخواهد یافت. همچنین قیمت داروهای خارجی در سال 93، 10 درصد کاهش خواهد یافت و ملزومات پزشکی که از خارج وارد می شود نیز کاهش پیدا می کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: مردمی که نیازمند می شوند و در بیمارستان بستری می شوند، سهمی که تا پایان پرداخت خواهند کرد، 10 درصد خواهد بود اما در گذشته شاهد بودیم هرکس به بیمارستان وارد می شد، از دمپایی تا ملافه و انواع داروها را باید خودش تهیه می کرد و همچنین مخارج سنگینی برای تشخیص بیماری نیز می پرداخت اما از 15 اردیبهشت این روند قدم به قدم تغییر خواهد کرد و هرکس از 15 اردیبهشت وارد بیمارستان شود، باید تمام نیازهایش از دارو تا تجهیزات در بیمارستان تأمین شود که این هزینه ها را یا بیمه یا دولت متقبل خواهد شد.

روحانی در همین رابطه تاکید کرد: بدین ترتیب مردم از هفته آینده با شرایط جدیدی در نظام سلامت مواجه خواهند شد.

تمام مردم را بیمه خواهیم کرد

وی با بیان اینکه "تمام مردم را بیمه خواهیم کرد"، گفت: اعلام کرده ایم هر کسی بیمه نیست ثبت نام کند و ما او را بیمه می کنیم، یعنی برای هر فرد دفترچه ای صادر می کنیم و 23 هزار تومان بودجه برای هر نفر در سال مدنظر قرار دادیم و پیش بینی می کنیم حدود پنج میلیون نفر یا بیشتر، افرادی هستند که بیمه نیستند و ثبت نام خواهند کرد که همه آنها بیمه خواهند شد.

روحانی با بیان اینکه "بر اساس محاسبات ما، مخارج مردم در کارهای درمانی بسیار کاهش خواهد یافت و 10 درصد از هزینه ها را پردخت خواهند کرد"، گفت: در شرایط خاص، باز هم سهم بیمار نسبت به آنچه که قبلا بوده است، از نصف کمتر خواهد بود، پس کمک بزرگی به نظام سلامت خواهد شد.

وی افزود: آنچه در اسفند پارسال پرداخت کردیم و آنچه امسال پرداخت خواهیم کرد، 10 هزار میلیارد تومان غیر از بودجه عادی نظام سلامت که در بودجه پیش بینی شده است، به نظام سلامت کمک می کنیم که چهار هزار و 800 میلیارد تومانِ آن از بخش هدفمندی یارانه ها کمک می شود.

رئیس جمهور در ادامه گفت: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هیأت دولت درخواست کردم از این پس افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، در صورت حسابی که به آنها داده می شود، بخشی را که هدفمندی مرحله دوم یارانه ها به مردم کمک می کند کاملاً ثبت و مشخص کنند تا معلوم شود چه پولی در این مرحله برای نظام سلامت پرداخت می شود.

ارزش دفترچه های بیمه افزایش می یابد

به گزارش ایسنا، روحانی در واکنش به این جمله مجری مبنی بر این که بیمه های درمانی چندان ارزشی در کشور ندارند و بسیاری از مراکز درمانی دفترچه های بیمه خدمات درمانی را پذیرش نمی کنند، گفت: در گذشته یک مشکلی وجود داشت و آن این بود که پول بیمه خیلی دیر پرداخت می شد، اما امسال تقریبا از بدهی که وزارت رفاه و تعاون به بخش های سلامت و دارو داشت، مدت 14 ماه آن پرداخت شده است و در واقع تا ماه بهمن پرداخت شده است و به تدریج هر صورتحسابی که می آید پرداخت می شود، بنابراین ارزش دفترچه های بیمه افزایش می یابد.

رئیس جمهور ادامه داد: قبلا 200 قلم دارو با دفترچه بیمه پرداخت می شد و بقیه داروها مشمول بیمه نبودند. ما ان شاءالله در اردیبهت ماه که فکر کنم 15 یا 16 اردیبهشت ماه باشد، اعلام می کنیم که تعداد داروهایی که تحت پوشش بیمه قرار می گیرند به بالای 300 قلم می رسند و ان شاءالله تا پایان سال به 350 قلم خواهد رسید. در مرحله اول، این تعداد از 200 قلم به بالای 300 قلم می رسد.

روحانی افزود: مشکل دیگری که وجود داشت این بود که در بیمارستان ها و مراکز درمانی بعدازظهرها، شب ها و همچنین روزهای تعطیل متخصصی نبودند و مردم مجبور می شدند به بخش خصوصی مراجعه کنند. از این به بعد در بعدازظهرها، شب ها و همچنین روزهای تعطیل پزشک متخصص در بیمارستان حضور خواهد داشت.

وی همچنین به کمبود پزشک متخصص در شهرستان ها اشاره کرد و گفت: به تدریج متخصصان را به شهرستان ها اعزام می کنیم تا مردم مجبور نباشند که برای مراجعه به شهرهای بزرگ بیایند.

رئیس جمهور با بیان این که این موارد در ظرف امسال و بسیاری از آنها در اردیبهشت ماه انجام می شود، تصریح کرد: مردم در نظام سلامت شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود. البته تحقق برخی از این موارد تا پایان سال طول خواهد کشید.

روحانی با اشاره به اهمیت نوسازی برخی بیمارستان ها و زمان بر بودن این موضوع، یادآور شد: با اقداماتی که انجام می شود، مردم از نظر پولی که برای بیماری و بستری شدن خود پرداخت می کنند، کاملا متحول می شوند و ان اشاءالله ما این موضوع را از اردیبهشت ماه مشاهده خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که شما به بحث هدفمندی یارانه ها و این که صرفه جویی حاصل از بحث هدفمندی یارانه ها در چه بخش هایی مصرف می شود، اشاره کردید. سوال این است که اقشار کم درآمد از محل افزایش قیمت حامل های انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه چه چیزی به دست می آورند، گفت: ما وقتی تورم را کاهش می دهیم، همه گیرشان می آید.

رئیس جمهور با بیان این که "از مردادماه تا اسفند 92 یعنی هفت - هشت ماهی که دولت یازدهم فعال بود، تورم 24 درصد کاهش پیدا کرد"، تصریح کرد: شاید این در تاریخ کشور ما بی نظیر باشد.

روحانی ادامه داد: این به این معناست که مثلا فردی یک و نیم میلیون تومان در ماه درآمد داشته، نگذاشته ایم که ماهانه 250 هزار تومان از پول آن کم شود، چراکه اگر تورم با همان روند پیش می رفت، کسی که ماهانه 1 و نیم میلیون تومان درآمد داشت، ماهانه 250 هزار تومان از پولش کسر می شد. کاهش میزان رشد تورم، خود کمکی به مردم است.

وقتی مردم اطمینان پیدا کنند که مخارج درمانشان کاهش پیدا کرده است، وضعیت بهتری بوجود می آید

روحانی با تاکید بر اینکه "تورم مالیات عمومی ناخواسته و تحمیلی است"، به مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: در این مرحله اولین اقدامی که توسط دولت انجام می گیرد، مربوط به نظام سلامت است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور ادامه داد: دولت در سال جاری مبلغی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به نظام سلامت کمک می کند و مردم می توانند تأثیر این کمک را هم در خرید دارو و هم در مراجعه به بیمارستان و در کاهش قیمت ها مشاهده کنند.

رئیس جمهور افزود: وقتی مردم به جای دریافت پول در مسأله سلامت اطمینان پیدا کنند که مخارجشان کاهش پیدا کرده است، وضعیت بهتری بوجود می آید.

تلاش می کنیم تا پایان سال پنج یارانه کالایی به نیازمندان بدهیم

وی با اشاره به پرداخت یارانه های کالایی از سوی دولت به عنوان بسته امنیت غذایی، اظهار کرد: در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به افرادی که زندگی بسیار سختی دارند و در فشار قرار دارند یارانه ای کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت می شود. در این مرحله همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد خمینی و بهزیستی هستند، این یارانه پرداخت می شود.

روحانی با بیان اینکه "دولت 11 میلیون نفر زیر نظر این دو نهاد را تحت پوشش یارانه کالایی قرار می دهد"، خاطرنشان کرد: ما تلاش می کنیم تا پایان سال حداقل پنج مرتبه یارانه کالایی را به این دو گروه نیازمند پرداخت کنیم. این یازده میلیون نفر نیازمندترین افراد کشور هستند و هر کسی که در آینده نیز در این دو نهاد ثبت نام کند، تحت پوشش یارانه کالایی دولت قرار می گیرد.

رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود با اشاره به ثبت نام مردم و اعلام درآمدها از سوی مردم برای دریافت یارانه نقدی در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، تصریح کرد: ما به همه مردم اعتماد داریم و اعتماد می کنیم و معتقدیم که در همه امور اعتماد به آنها کمکی برای دولت است.

روحانی خاطرنشان کرد: اطلاعاتی که مردم در این مرحله اعلام کرده اند، پردازش می شود و چنانچه ما در این پردازش احساس کنیم که افراد نیازمند دیگری هم هستند، به این گروه یازده میلیون نفری اضافه می شوند.

مردم می توانند در هر زمانی که خواستند، از دریافت یارانه ها انصراف دهند

وی با بیان اینکه "مردم می توانند در هر زمانی که خواستند، از دریافت یارانه ها انصراف دهند"، گفت: هرچه تعداد افراد انصراف دهنده از دریافت یارانه بیشتر شود، دولت این تعداد را اعلام می کند و در این مرحله مبلغی بالغ بر 1300 میلیارد تومان از محل انصراف از درآمدها کسب شد که ما این درآمدها را مصرف می کنیم و به مردم هر سه ماه یک بار گزارش می دهیم که این پول ها در چه مواردی مصرف می شود.

رئیس جمهور با اشاره به مصارف درآمد حاصل از انصراف یارانه ها، اظهار کرد: دولت با منابع حاصل از انصراف مردم از دریافت یارانه ها می تواند به مسائل مترو در شهرهای بزرگ و همچنین بنزین پاک، نفت و گاز یورو 4 و مسائل مربوط به سلامت توجه بیشتری داشته باشد.

دولت در نظر دارد مصرف حدود 20 میلیون بخاری را به نصف کاهش دهیم

روحانی با بیان اینکه "دولت در نظر دارد مصرف حدود 20 میلیون بخاری را به نصف کاهش دهیم"، گفت: در این طرح، دولت اعتبارات لازم را به وزارت نفت می دهد و وزارت نفت طی اطلاعیه های خود، مردم را از این موضوع باخبر می کند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان این که ما در زمینه تولید چند کار را انجام خواهیم داد، گفت: اولا تولید برق را مورد توجه قرار می دهیم و معتقدیم اگر امروز به صورت فوری به برق کمک نکنیم، در تابستان امسال دچار مشکل خواهیم شد و ما نباید بگذاریم که مشکلی برای مردم ایجاد شود.

وی افزود: ما حدود 1300 میلیارد تومان به بخش تولید برق کمک خواهیم کرد تا خاموشی نداشته باشیم. همچنین 2200 میلیارد تومان به صورت یارانه تسهیلات پرداخت خواهد شد. ضمن این که دو هزار و 200 میلیارد تومان پرداخت می شود. برای این که ما بخواهیم یارانه ای در سود تسهیلات و سرمایه در گردش پرداخت کنیم. یعنی وام با سود کمتر را مورد توجه قرار دهیم.

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد نوع سرمایه گذاری در بخش نفت در همین راستا تصریح کرد: ما به این بخش کمک خواهیم کرد و این موضوع جزو برنامه های ما خواهد بود؛ چراکه موضوع نفت و گاز بسیار مهم است و به خاطر همین ما در این باره قدم های بسیار مهمی در سال جاری برمی داریم که البته این قدم ها در سال های گذشته نیز برداشته شده است.

امسال 4 فاز از پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید

روحانی با بیان این که امسال 4 فاز از پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید، گفت: این موضوع به این معناست که 100 میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور اضافه می شود و در زمستان امسال دست ما باز خواهد بود و در نهایت با طی این روند درآمد هم ایجاد خواهد شد، البته این برنامه در همان منبع مشترک در پارس جنوبی ادامه پیدا می کند.

وی در ادامه تاکید کرد: اولا مردم ما بدانند که در این مدت تولید و فروش نفت ما افزایش پیدا خواهد کرد و ان شاءالله در این راستا شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان این که در صورت به بهره برداری رسیدن فازهای پارس جنوبی در مساله گاز مشکل ما برطرف می شود و پتروشیمی ما نیز فعال تر خواهد شد، گفت: امسال چند واحد پتروشیمی به بهره برداری می رسد و در سفرهای استانی در جنوب کشور طرح های بسیار مهمی در زمینه عمران و آبادانی و پتروشیمی مدنظر قرار گرفت.

رئیس جمهور در ادامه گفت وگوی زنده خبری در پاسخ به پرسش مجری این برنامه مبنی بر این که وقتی برای ارائه گزارش در حوزه نفت و گاز به مردم اختصاص داده شود گفت: دولت هر زمان بتواند به مردم گزارش می دهد چون آنها صاحبان اصلی کشور ما هستند و ما خادمان مردم هستیم و ما باید به ولی نعمت خود که مردم عزیز ما هستند گزارش دهیم.

روحانی تاکید کرد: در حوزه نفت و گاز حرکت ها بسیار خوب است و مردم ان شاءالله در مقاطع مختلف امسال و سال آینده طرح هایی که به افتتاح خواهد رسید را خواهند دید.

کشاورزی کشور متحول خواهد شد

وی در ادامه به حوزه کشاورزی و اقدامات دولت در این رابطه اشاره کرد و گفت: چند هفته پیش از وزارت کشاورزی بازدید کردم و در مصاحبه ای اعلام کردم در طول پنج سال آینده چه تحولاتی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به این که در هشت ماهی که از عمر دولت می گذرد، بخش کشاورزی تحول بزرگی را پشت سر گذاشته است، یادآور شد: مردم ما امسال آثار تحول را در بخش گندم و جو و سایر بخش های محصولات کشاورزی خواهند دید. از جمله در سال گذشته کود را به موقع رساندیم که در گذشته با مشکلات بسیار فراوان همراه بود.

روحانی با بیان این که مهم ترین مساله تضمین قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم، در شهریورماه بود، تصریح کرد: همیشه قیمت گندم در اسفند یا فروردین مشخص می شد، اما ما از شهریور این قیمت ها را اعلام کردیم.

وی افزود: در کالاهای اساسی این که قیمت تضمینی که دولت تضمین می کند، مشخص می شود و الان هرچقدر از محصولات کشاورزی که دولت خریداری و تضمین می کند، نقدا به کشاورزان پول پرداخت می شود.

به محض اینکه گندم خریداری می شود، پول به کشاورزان پرداخت می شود

روحانی با اشاره به این که تاکنون بیش از 200 هزار تن گندم خریداری شده است و ادامه دارد، گفت: به محض این که گندم خریداری می شود، پول به کشاورزان پرداخت می شود، چون در گذشته یکی از مشکلاتی که کشاورزان با آن مواجه بودند این بود که ماه ها برای دریافت پول معطل می شدند.

رئیس جمهور همچنین در زمینه وسایل کشاورزی هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، تصریح کرد: این اقدامات هم در حوزه تولید و هم در حوزه واردات بوده است و کشاورزی ما مثل حوزه نفت و گاز متحول خواهد شد.

مسیر ما صلح و آشتی در داخل و خارج است

رئیس جمهور در ادامه گفت وگوی زنده خود با مردم، در پاسخ به پرسشی درباره میزان موفقیت سیاست تنش زدایی دولت، گفت: من در موقعی که برای ثبت نام در انتخابات به وزارت کشور مراجعه کرده بودم، در مصاحبه ای گفتم اگر موفق شوم، مسیر ما آشتی در عرصه داخلی و خارج است.

حسن روحانی در همین راستا تاکید کرد: مسیر ما صلح و آشتی در دنیا و داخل کشور است و من این قول را به مردم داده بودم؛ تحقق این قول را آغاز کرده ایم و ادامه خواهیم داد.

وی در واکنش به این گفته مجری برنامه که "کلید نیز تأثیرگذار بوده است"، تاکید کرد: کلید ما در اختیار مردم است. کلید، تدبیر، هدایت های مردم، کمک های آنها، حضور و تلاششان و اعتمادی که مردم به ما دارند و اعتماد ما به مردم است. بنای ما اعتماد به مردم است و ان شاءالله مردم نیز به ما اعتماد خواهند داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه "ما در عرصه سیاست خارجی قدم های بسیار بلندی را برداشته ایم"، تصریح کرد: البته باید حواسمان باشد که قدم هایمان را در این عرصه استوار و حساب شده برداریم.

عده ای از رفع تحریم ها عصبانی هستند

وی با اشاره به بحث تحریم ها و تلاش دولت برای رفع آنها، گفت: تحریم ها ظلم بزرگی بود که به ملت ما شد و هم ملت ما و هم دنیا از این تحریم ها ضرر کردند. البته تعداد محدودی نیز متأسفانه از این فشار و ظلم سود بردند که برخی از ارقام در این ارتباط و اسامی برخی از افراد در این ارتباط اعلام شد و به تدریج اگر افراد دیگری نیز در این زمینه هستند، اعلام می شود. همان طور که می دانید یک نفر، 9 هزار میلیارد تومان برداشت کرده و نمی دانیم چه وقت و چه زمانی این مبلغ وصول خواهد شد. این اتفاق در سایه تحریم ها رخ داده است.

روحانی با بیان اینکه "تحریم ها شفافیت در جامعه و اقتصاد را از بین می برد"، اظهار کرد: مردم از رفع تحریم ها خوشحال می شوند؛ البته اقلیت ناچیزی هستند که از برداشتن تحریم ها عصبانی هستند چراکه لطمه می خورند چون از این تحریم ها سوءاستفاده می کردند و برخی از تخریب هایی که علیه دولت صورت می گیرد نیز از این موضوع منشاء می گیرد.

تخریب ها برای خارج کردن دولت از راهش صورت می گیرد

رئیس جمهور با اشاره به برخی تخریب ها علیه دولت، گفت: یکی از اهداف این تخریب ها این است که دولت را به حاشیه پردازی مشغول کنند و اینکه نگذارند دولت راه خود را ادامه دهد.

وی تاکید کرد: اینکه عده ای راه دولت را نپسندند، اشکالی ندارد، نقد کنند. ما از نقد سازنده استقبال می کنیم. نقد سازنده لازم است اما عده ای اتهام، دروغ پردازی، تخریب و هوچی گری شروع کرده اند. البته هنوز به مقطعی نرسیده ایم که لازم بدانم برای مردم توضیح دهم. ما از این مسائل عبور می کنیم ولی آنها می خواهند دولت را از مسیر خود خارج کنند.

دروغ و تخریب به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور رهبری است

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: مردم باید بدانند که دولت به عنوان خادم مردم، هدفش بهبود زندگی مردم از لحاظ مادی و معنوی است و این مسیر را ادامه می دهد. البته همان طور که اشاره کردم، عده ای دلشان نمی خواهد دولت موفق شود و در این ارتباط یا قاعده بازی را نمی دانند یا اهداف دیگری را دنبال می کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه "جایی که نقد است، ما از نقد استفاده می کنیم"، افزود: اما جایی که دروغ و تخریب است، این به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به نامگذاری سال 93 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ، گفت: فرهنگ از اخلاق، ادب و برادری شروع می شود.

برای پاسخ به شایعه پراکن ها احساس نیاز نمی کنم

رییس جمهور در ادامه صحبت های خود با بیان این که در بخش فرهنگ نباید تهمت و افترا بزنیم و شایعه پراکنی کنیم، تصریح کرد: دولت نباید در مسیر خود دچار مشکل شود. دولت نماینده اکثریت قاطع مردم است و مردم نیز خواهان بهبود زندگی و آشتی هستند که هدف دولت است.

وی ادامه داد: چنانچه گروهی بخواهد رای اکثریت مردم را نادیده بگیرد و به مسیری که مسیر دولت و منافع مردم است، لطمه بزند، در آنجا خود مردم باید به صحنه بیایند و چنانچه لازم بود، دولت برای مردم توضیح می دهد، اما من اکنون این نیاز را احساس نمی کنم.

روحانی با بیان این که بسیاری از دوستان هم از طرق مختلف از ما درخواست داشتند در صحبت های خود به شایعه پراکن ها و تحلیل گرها پاسخی بدهم، گفت: من امروز این نیاز را احساس نمی کنم هر زمان که نیاز بود این صحبت ها را اعلام می کنم.

رییس جمهور با تاکید بر این که هدف ما هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی آشتی بوده است، به روابط کشور با دنیا اشاره کرد و گفت: امروز روابط ما با دنیا بهتر از گذشته است، جایگاه و نفوذ ایران امروز بهتر از گذشته است. روابط ما با همسایگان و هم غیرهمسایگان روز به روز بهتر می شود.

روحانی با بیان این که ما در میان همسایگان خود شاهد تحولات بسیار خوب با روسیه خواهیم بود، گفت: هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی ما شاهد تحولات بسیار خوبی در روابط با روسیه خواهیم بود. در مورد غیرهمسایگان نیز ما شاهد تحول بسیار خوب در ماه های آینده در روابط با چین خواهیم بود، بنابراین ما در حال ادامه رابطه با همسایگان و هم غیرهمسایگان هستیم.

وی با تاکید بر این که ما در زمینه رفع تمکین و شکست آن در حال ادامه روابط با همسایگان و غیرهمسایگان هستیم، اظهار کرد: ما گام نخست را امروز برداشته ایم. ما امروز در زمینه بانکی در مورد تمام کالاهای اساسی روالی عادی را طی می کنیم و دیگر شرایط مانند شرایط تحریم نیست. امروز در مورد کالاهای اساسی و چه شرکت های خصوصی چنانچه بخواهند کالایی وارد کنند، ابتدا در شعبات مختلف بانک ها ال سی باز می شود، جنس وارد می شود و پس از وارد شدن جنس، برخلاف ماه های قبل که کل پول از طریق واسطه و قبل از دریافت جنس پرداخت می شد، پرداخت می شود.

رییس جمهور با تاکید بر این که امروز نخستین قدم در شکستن تحریم ها برئداشته شده است، گفت: این شرایط مربوط به پول های بلوکه شده ایران که باید واریز شود، نیست. بحث مربوط به پول بلوکه شده ایران بحث دیگری است. ما امروز کلا شاهد تحولی در نظام خرید به ویژه در مورد کالاهای اساسی و دارو هستیم.

روحانی با بیان این که ما در زمینه دستیابی به توافق نهایی با 1+5 گام های بسیار خوبی برداشته ایم، اظهار کرد: من از تیم مذاکره کننده، وزارت امور خارجه و همه ارگان های دیگری که در کنار وزارت خارجه در این زمینه فعالیت می کنند تشکر می کنم؛ چراکه بار سنگینی بر روی دوش آنهاست و آنها به عنوان سربازانی که در خط مقدم ما در سیاست خارجی هستند، تلاش می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ان شاءالله روندی که امروز پیش می رود، روند پایان تحریم ها خواهد بود. منتها در این راه باید حساب شده گام برداریم. مردم نیز همانگونه که عمل کردند، باید دولت را کمک و همراهی کنند. رسانه ها نیز باید حواسشان جمع باشد.

رییس جمهور با بیان این که آنچه مربوط به منافع ملی است مساله دولت نیست، بلکه مساله همه ملت و منافع کل کشور مطرح است، اظهار کرد: وضع درآمدی کشور به ویژه در زمینه درآمد ارزی و همچنین روند تعامل ما با نظام بانکی امسال به مراتب نسبت به سال های گذشته بهتر خواهد بود.

اینکه برخی معتقدند مسائل ما با دنیا حل نمی شود، نظر درستی نیست

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که "ما در کجای مذاکرات هسته ای هستیم و به این مذاکرات باید چه نوع نگاهی داشته باشیم؟" گفت: عده ای معتقدند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت یعنی هیچ وقت نمی توانیم روابط مان را با دنیا معمولی کنیم ولی من این موضوع را هیچ وقت قبول نداشته ام و الان هم نمی پذیرم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسن روحانی ادامه داد: این سخن بدین معنا نیست که ما با همه دنیا روابط صمیمانه خواهیم داشت و مسلماً کشورهای مختلف اهداف مختلف دارند. به هر ترتیب شرایط ما با آمریکا دشوار بوده و خواهد بود. این کشور، کشوری است که سال ها با ما روابط خصمانه داشته و هنوز هم دارد و این موضوع به زودی حل و فصل نمی شود.

وی افزود: معتقدم ما می توانیم با هر کشوری که دچار تنش هستیم، آن تنش را کاهش دهیم و در همین چند ماه نیز این کار انجام شده است؛ چنانکه ما توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه را مدنظر قرار داده ایم و حضور سیاسیون و اقتصادیون از کشورهای مختلف غرب و شرق در تهران گواه همین موضوع است.

رئیس جمهور در همین راستا تاکید کرد: بر این اساس، نظر کسانی که معتقدند مسائل ما با دنیا حل نمی شود، نظر درستی نیست؛ چراکه ما می توانیم مسائلمان را با دنیا حل کنیم؛ البته برخی مسائل پیچیده است و یک روزه حل نمی شود.

روحانی با بیان اینکه "در موضوع هسته ای تحریم را ظلم بزرگی به مردم و ملتمان می دانیم و باید این تحریم ها را برداریم و معتقدیم که می توانیم این کار را انجام دهیم"، گفت: ما در مذاکرات هسته ای از همان اول اعلام کردیم که این مذاکرات بر مبنای برد - برد خواهد بود و اگر کسی فکر می کند می تواند در یک مذاکره طرف مقابل را شکست دهد و خودش صددرصد به پیروزی برسد، اشتباه می کند؛ چراکه دنیای سیاست اینگونه نیست و ما باید به نقطه تعامل برسیم.

وی، خط قرمز کشورمان در بحث هسته ای را حقوق ملت ایران دانست و تاکید کرد: ما از حق ملتمان کوتاه نخواهیم آمد اما اینکه از حق خود به چه سبکی استفاده کنیم، تندتر یا کندتر استفاده کنیم، وابسته به تصمیمات نظام ماست. ما از حقمان کوتاه نخواهیم آمد و اجازه نمی دهیم که هیچگاه منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت ها، بیگانگان و متخاصمان قرار بگیرد.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: تیمی که در حال مذاکره است، خوب مسائل را می فهمد و متخصص این کار است. مسائل حقوقی و سیاسی را درک می کند و تجربه لازم را دارد، دلیلش هم این است که ما در مرحله اول توانستیم موفق شویم در حالیکه بسیاری فکر می کردند این توفیق امکان پذیر نیست.

روحانی با بیان اینکه "ما در حال پیشرفت هستیم و به مرحله نهایی وارد شده ایم"، گفت: اگر طرف مقابل ما در چارچوب مقررات بین المللی و حفظ حقوق ملت ایران و منافع ایران حرکت کند، ما در زمان کوتاهی می توانیم مسائلمان را حل و فصل کنیم و دلیلش این است که ما چیزی را مخفی نکرده ایم و نمی خواهیم مخفی کنیم. فعالیت های ما صلح آمیز بوده و خواهد بود و همه فعالیت های ما تحت نظارت آژانس بوده و خواهد بود؛ بنابراین چه مشکلی برای اینکه مسائلمان را با دنیا حل و فصل کنیم وجود دارد؟

وی ادامه داد: دنیا هم این موضوع را فهمیده است که مسیر تهدید و فشار و تحریم به سر آمده و افکار عمومی دنیا هم پذیرای این موضوع نیست. آنگاه که غرب علیه ملت ایران قدم برداشت، قطعاً ضد حقوق بشر بود؛ چراکه در تحریم دارو و کالاهای اساسی به مردم ما فشار وارد کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی مردم برای خرید گندم مورد نیاز و داروهای مورد نیاز خود به دلیل تحریم غیرقانونی و غلط غرب دچار مشکل باشند، در واقع این کار خلاف حقوق بشر، اصول انسانی و چارچوب مقررات بین المللی بوده است.

با منطق با جهان حرف می زنیم

رییس جمهور در ادامه گفت وگوی زنده خبری خود با مردم با بیان این که دنیا امروز می بیند که ما با منطق با جهان حرف می زنیم، گفت: دنیای سیاست دنیای شعار نیست و آنها که فکر می کنند، اگر با صدای بلند و با درشتی با دیگران صحبت کنند در دنیا پیروز می شوند، مسائل سیاسی را خوب نمی شناسند البته اگر قصدمان تعامل باشد نه تقابل.

روحانی با تاکید بر این که سیاست این دولت تعامل سازنده است، خاطرنشان کرد: چشم انداز بیست ساله هم که مطابق فرمایش مقام معظم رهبری بعد از قانون اساسی مهم ترین سیاست ماست، بر تعامل سازنده تاکید می کند.

وی با بیان این که اگر مبنا تعامل سازنده باشد، می دانیم که تعامل سازنده راه خود را دارد و دولت این راه را به خوبی می شناسد و تا امروز موفق بوده و خواهد بود ، افزود: خوشبینی و بدبینی در دنیای سیاست معنا ندارد و باید واقع بین باشیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد:به سهم خودم با شناختی که از دنیا و مساله دارم، نسبت به مذاکرات بدبین نیستم، اما این که آیا در زمان شش ماه بتوانیم به توافق برسیم، وابسته به این است که طرف مقابل ما آماده تعامل درست باشد.

روحانی با بیان این که ما آماده تعامل درست هستیم، گفت: کشور و ملت ما آماده است برای این که با استدلال و تعامل سازنده با دنیا حرف بزند و پای میز مذاکره بنشیند و با منطق صحبت کند. البته فشار، زور و سخن ناحق را هیچ وقت نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، رییس جمهور در ادامه در رابطه با بده بستان هایی که در مذاکرات ایران با 1+5 انجام خواهد شد، توضیح داد: آنچه ما می دهیم شفافیت بیشتر است، نه چیز دیگر. یعنی آنچه جمهوری اسلامی ایران در این معامله داده یا خواهد داد، شفافیت بیشتر برای اعتماد بیشتر افکار عمومی دنیاست. چون ما هیچ وقت دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود و باکی نداریم این مساله را شفاف تر بیان کنیم تا همه اعتماد کنند.

وی افزود: آن چیز که ما می خواهیم بگیریم جز حق ما نیست و شکستن تحریم ها حق ماست.

رییس جمهور با بیان این که برداشته شدن عهدنامه ها و تحریم های ناحق سازمان ملل حق ماست ، تصریح کرد: برای شکستن تحریم قدم هایی برداشته شده است یعنی آنها تحریم پتروشیمی، خودرو و قطعات هواپیما را برداشته اند و همه شرکت های مهم هواپیمایی برای فروش قطعه و تعمیرات اعلام آمادگی کردند و ما مشکلی نداریم و اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

روحانی با بیان این که در مورد تعاملات بانکی همه تحریم ها برداشته نشده است، تصریح کرد:اما یک قدم مهم برداشته شده است و آن این است که در مورد دارو و کالاهای اساسی عین روال سابق خرید می کنیم بدون اینکه سنتی اضافه بپردازیم.

وی افزود: امسال قیمت داروی خارجی ده درصد کاهش خواهد یافت و لوازم پزشکی نیز کاهش پیدا کرده است و این کاهش ها به میزان یک سوم و یا کمتر از یک سوم است.

رییس جمهور تاکید کرد: در تمام زمینه ها قدم های خوبی برداشته شده است، اما قدم اصلی این است که تمام تحریم ها برداشته شود. چون تحریم ها غیرقانونی است و ان شاءالله در مذاکرات نهایی این قدم ها برداشته خواهد شد.

حل وفصل مسائل اقتصادی و سیاسی در روابط بین الملل یک شبه انجام نمی شود

روحانی در ادامه گفت وگوی تلویزیونی خود با مردم، در پاسخ به پرسشی در مورد گسترش روابط ایران با کشورهای اروپای غربی و نتایج حاصل از این گسترش روابط، از جمله در بحث افزایش سرمایه گذاری خارجی، گفت: سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران مورد اشتیاق همه آنهاست؛ البته باید توجه داشت که حل و فصل مسائل اقتصادی و سیاسی در روابط بین الملل یک شبه انجام نمی شود.

رئیس جمهور با اشاره به ابراز علاقه شرکت های خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در ایران اظهار کرد: آنها در این ارتباط ابراز علاقه کردند. برخی از آنها مذاکره می کنند و در برخی از موارد مقدمات نوشتن قرارداد در حال طی شدن است. البته برای اینکه مسائل اجرایی شود، در ابتدا باید مشکلات بانکی ما حل و فصل شود؛ چراکه سرمایه گذار نمی تواند برای سرمایه گذاری پولش را در چمدان بگذارد یا سودش را با چمدان منتقل کند.

وی با بیان اینکه "با توافقی که انجام شده، یک قدم به حل و فصل این موضوع برداشته شده و قدم های فراوانی باید برداشته شود و ان شاءالله در توافق نهایی این مساله حل خواهد شد"، به رفت و آمد وزرای خارجه کشورهای اروپایی به ایران اشاره کرد و گفت: یکی از وزرای خارجه کشورهای اروپایی که هفته گذشته ملاقاتی با ما داشت، گفت که این اولین سفر وزیر خارجه کشورش در طی 90 سال گذشته به ایران بوده است.

خوشبین هستم

روحانی با بیان اینکه "این رفت و آمدها بیانگر این است که همه به آینده امیدوارند و خوشبین هستند"، تصریح کرد: معلوم است که همه امید دارند و همانطور که گفتم، خوشبین هستم چراکه قدم اول خوب برداشته شده و تا امروز قدم های مناسبی برداشته شده است. ما باید این روند را در راستای حقوق ملت ایران با توجه به خطوط قرمز و همچنین رعایت عزت و حکمت ادامه دهیم.

از سمت ما مانعی برای گسترش روابط با عربستان نیست

رئیس جمهور با بیان اینکه "روابط ما با کشورهای دیگر از جمله کشورهایی مانند ترکیه، عراق، آذربایجان، عمان و... گسترش پیدا کرده است"، در مورد رابطه با عربستان نیز گفت: از سمت ما برای این موضوع مانعی نیست و مشکل آنها در ارتباط با منطقه است و امیدواریم که آنها شرایط منطقه را درک کنند و بدانند که راه حل مساله منطقه، برادری، صلح و امنیت و کنار زدن تروریست هاست. امیدوارم آنها به این نتیجه برسند و در این صورت مشکلی برای این موضوع ما نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که "آیا در مذاکرات غیر از مسائل هسته ای در مورد مسائل دیگر نیز گفت وگو خواهد شد؟" تاکید کرد: به غیر از آمریکا که رابطه ما پیچیدگی های خاص خود را دارد، ما با کشورهای 1+5 مساله ای نداریم، مذاکره و گفت وگو می کنیم و دو کشور چین و روسیه نیز عضو این گروه هستند که ما روابط خوبی با آنها داریم و این روابط نیز بهتر خواهد شد.

باید نظرات مختلف را تحمل کنیم

در ادامه مجری برنامه به مباحث داخلی کشور اشاره کرد و از رییس جمهور پرسید آیا شما همان طور که مکررا از خوش بینی نسبت به پیشرفت امور در تعاملات داخلی صحبت کرده اید، هنوز هم نسبت به این موضوع خوش بین هستید؟ که رییس جمهور در پاسخ به وی تصریح کرد: من هنوز هم خوشبخت هستم، چرا که ملت ما ملت بسیار بزرگ و فهیمی است.

روحانی افزود: در ابتدا ما باید بپذیریم که جناح ها و احزاب مختلفی در کشور حضور دارند و نظرات آنها نظرات مختلفی است اشکالی هم ندارد؛ چرا که ما باید نظرات مختلف را تحمل کنیم و آستانه تحمل خود را بالا ببریم. ما نباید به خاطر یک نکته جزئی روبروی هم قرار بگیریم.

رابطه خوبی با قوای مقننه و قضائیه داریم

وی با اشاره به کشور شرایط در سال های گذشته، اظهار کرد: در گذشته شرایطی بود که قوا روبروی هم قرار می گرفتند و حتی از یکدیگر شکایت می کردند اما ما امروز در روابط خوبی با مجلس قرار داریم.

رییس جمهور با بیان این که مردم باید نطق، کلام یا سوال یک نماینده را کنار بگذارند، گفت: امروز دولت با کلیت مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مقننه و همچنین با قوه قضاییه روابط خوبی داریم. امروز قوای سه گانه با هم روابط بسیار خوبی دارند و همواره به کمک هم می شتابند و با یکدیگر تفاهم و تعامل دارند.

روحانی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اقوام و اقلیت های موجود در کشور با بیان این که امروز اقوام و اقلیت های کشور شرایط بسیار خوبی دارند، گفت: من در سفر به سیستان و بلوچستان از این که مشاهده کردم شیعه و سنی، بلوچ، زابلی و سیستانی برادرانه کنار یکدیگر زندگی می کنند، بسیار لذت بردم.

وی با اشاره به استعدادهای موجود در سواحل جنوبی کشور، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان و سواحل جنوبی کشور تماما استعداد بسیاری برای شکوفایی دارند. این مناطق هر چه شکوفا تر شوند و توسعه بیشتر شود، اختلافات ما هم کمتر می شود.

همه اقلیت ها و اقوام از حقوق برابر شهروندی برخوردارند

رئیس جمهور با تاکید بر این که ما نیاز به انسجام و وحدت داریم، خاطرنشان کرد: شیعه و سنی، اقلیت های دینی و همه اقوام ایرانی، ایرانی هستند و همه از حقوق برابر شهروندی برخوردارند. تمام جناح هایی که قانون اساسی ما را قبول دارند و در چارچوب قانون اساسی ما فعالیت می کنند، موافقان و مخالفان دولت همه عزیز و محترم هستند و از حقوق برابر برخوردارند.

روحانی خاطرنشان کرد: تنها حرفی که ما داریم این است که چارچوب منافع ملی، منافع چارچوب و دیانت را مراعات کنند. من نسبت به همه جناح ها، احزاب و گروه ها و حتی آنهایی که تخریب می کنند و عددشان نیز کم است می خواهم که بدانند ما زیر یک سقف هستیم و داخل یک خانواده قرار داریم و نقد آنها روی چشم ما قرار دارد اما نگذارند اخلاق لطمه ببیند.

به همه شعارهایم وفادار خواهم بود

وی با بیان این که اخلاق، تعامل سازنده با دنیا و احیای اقتصاد از جمله شعارهای اصلی من در انتخابات بود، گفت: من امروز در حال دنبال و پیگیری همه آن شعارها هستم و فراموش نکرده ام که چه شعارها و وعده هایی داده ام. من به همه قول هایی که به مردم در 22 فروردین سال 92 و روز ثبت نام ریاست جمهوری در همه سخنرانی های خودم اعلام کردم وفادار خواهم بود.

همه باید به قانون اساسی احترام بگذاریم

رییس جمهور در ادامه گفت وگوی ویژه خبری با بیان این که مردم ما بدانند برخی موارد یک روزه حل نخواهد شد، گفت: یکسری موضوعات است که به سیاست داخلی، وحدت و انسجام و جناح های درون کشور مربوط می شود که زمان می برند.

رییس جمهور با تاکید بر این که همه باید به هم کمک کنیم، تاکید کرد: باید شرایط را آماده تر کنیم، بنابراین عجله بعضی ها کار ما را سخت می کند.

به خوبی می دانم که چه قولی داده ام و چه باید بکنم

روحانی با بیان این که گفته می شود، رییس جمهور بعضی از صحبت هایش را فراموش کرده است، گفت: من هیچ چیز یادم نرفته است و به شکر خدا حافظه ام خوب بوده و هنوز خوب است و به خوبی می دانم که چه قولی داده ام و چه باید بکنم.

وی با بیان این که در کشور همه قوا باید دست به دست هم بدهیم و به قانون اساسی احترام بگذاریم، خاطرنشان کرد: همه باید یادمان باشد که زیر پرچم رهبری انقلاب هستیم و همه باید به ولایت فقیه احترام بگذاریم و همه باید احترام بزرگان را مدنظر قرار دهیم.

رییس جمهور با بیان این که شکستن بزرگ ها هنر نیست، تصریح کرد: این کار نه با مروت و نه با فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگار نیست.

روحانی با بیان این که بیان اختلاف نظرها و تضارب آرا اشکالی ندارد، گفت: باید احترام یکدیگر را نگه داریم و به اخلاق پایبند باشیم.

رییس جمهور با بیان این که ملت ما زنده، رشید و بزرگ است، تصریح کرد: من به ملت بزرگ و عزیزمان اطمینان می دهم، دولت در مسیری که انتخاب کرده است و قول داده است، در این مسیر مستحکم قدم ها را بر می دارد.

وی همچنین تاکید کرد: من هم به اقتصاد و هم به رونق اقتصادی که امسال سال رونق اقتصادی است و هم به ادامه مهار تورم و اشتغال خوشبین هستم و در سیاست خارجی نیز بدبین نیستم و تعامل ما با دنیا ادامه پیدا خواهد و در مساله هسته ای نیز قدم به قدم موضوع را حل خواهیم کرد.

به بخش فرهنگ حتماً کمک می کنیم

روحانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "آیا این موضوع که دخالت دولت در بخش فرهنگ کمتر می شود، به معنای بی توجهی دولت به این بخش است؟" گفت: دخالت غیر از کمک است و ما به بخش فرهنگ حتماً کمک می کنیم.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه گفت: من از وضع دانشگاه هایمان راضی هستم و دانشگاه های ما بسیار آرام، بانشاط و فعال هستند. در همین راستا از اساتید، دانشجویان و فرهنگیان و البته از کارگران عزیز که این ایام، ایام آنهاست تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه "در زمینه فرهنگ قدم های خوبی در حال برداشته شدن است"، گفت: در شرکت های دانش بینان نیز در جهت تحرک و تجاری سازی فعالیت های آنها قدم های خوبی برداشته شده است؛ ضمن اینکه معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم نیز قدم های خوبی برداشته اند.

کارشناسان، پیشکسوتان و انجمن های حوزه فرهنگ بیشتر به صحنه بیایند

روحانی افزود: اینکه من می گویم دولت کمتر در فرهنگ مداخله کند، به این معناست که کارشناسان فرهنگ و پیشکسوتان و انجمن های تخصصی خودشان بیشتر به صحنه بیایند. ما دلمان می خواهد در خیلی از موارد که ما وارد می شویم، آنها وارد شوند؛ البته در چارچوب قانون. قانون هم باید شفاف باشد و در کشور اجرا شود و همه به آن احترام بگذاریم.

رئیس جمهور کشورمان همچنین اظهار کرد: در بحث ورزش نیز افتخارات فراوانی در ماه های اخیر آفریده شده است که امیدواریم ادامه داشته باشد.

برخی از قدم مثبتی که در روز زن برداشته شد ناراحت شده اند

وی در ادامه با بیان اینکه "جوانان و زنان ما نیز تلاش های بسیاری کرده اند و ما امسال نشاط خاصی در میان زنان دیده ایم"، گفت: برای اولین بار نهاد ریاست جمهوری از زنان سفرا برای معرفی روز زن در تهران دعوت کرد که البته مثل اینکه برخی از این شادمانی و قدم مثبت کمی ناراحت شده اند. پیروزی ملت ما، پیروزی همه است. آنها که منتقد دولت هستند، به پیروزی ها احترام بگذارند و اینها همه قدم های موفقی بود که برداشته شد.

موفقیت را پیش روی ملت ایران می بینم

روحانی تاکید کرد: ان شاءالله در همه زمینه ها با کمک و حمایت مردم راه را ادامه خواهیم داد و من کاملاً امیدوارم و موفقیت را پیش روی ملت ایران می بینم و ان شاءالله شاهد موفقیت های بیشتر در سایر زمینه ها خواهیم بود.

رئیس جمهور با تشکر از مردم، خطاب به مجریان برنامه گفت: شما به نمایندگی از مردم پرسش ها را مطرح کردید. از شما، صداوسیما و همچنین شنوندگان و بینندگان عزیز که این برنامه را مشاهده کردند و گوش دادند، تشکر می کنم.

وی در بخش پایانی سخنان خود، با آرزوی توفیق برای تمام مردم ایران در پناه اجرای احکام مقدس دین مبین اسلام و فرهنگ بالای ایرانی، اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم همواره هویت ایرانی و اسلامی خود را حفظ کنیم./منبع : ایسنا

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان