Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : حدود نه ماه از شروع  کار دولت یازدهم و ریاست جمهوری حجت الإسلام و المسلمین جناب آقای حسن روحانی می گذرد. دولتی که توانست با آرایی شکننده و بسیار نزدیک به رقبایش، روی کار بیاید.

نگاهی به عملکرد دولت، بدون توجه به شعارهای پرحجمی که رسانه های وابسته به آن، سر می دهند، نشانگر ضعف مفرط و کندی بدنه این نهاد مهم است که شاید بخشی از آن، ناشی از بالا بودن بیش از حد سن و سال اکثریت قاطع اعضای هیئت دولت باشد.

دولت یازدهم، با در پیش گرفتن سیاست تخریب دولت های گذشته و نفی کوشش های دولتمردان قبلی، تلاش نمود که از خود چهره ای متفاوت و رو به جلو، به نمایش بگذارد که متاسفانه در صحنه اجرا چنین اتفاقی نیافتاد و موجب گردید که مردم با نگاه شک و تردید و نیز حالت انتظار برای راستی آزمایی دولت فعلی، دست روی دست گذاشته و به تماشای وضع موجود بنشینند.

دولت یازدهم در جریان تخصیص یارانه به صورت «سبد کالا»، انصافا بد عمل کرد و شخصیت مردم شریف ایران را زیر سئوال برد و کاری کرد که اقشار مختلف جامعه، توسط خارجی ها تحقیر شوند و تبلیغات منفی فراوانی علیه نظام در رسانه های معاند صورت گیرد.

در بخش ثبت نام مجدد یارانه ها نیز باز هم دولت یازدهم ـ به رغم شعار باتجربه بودن ـ دچار خطای فاحشی گردید و کار را به آنجا رسانید که بیش از هفتاد و سه میلیون نفر معادل 8/96، مجددا ثبت نام کرده و با این عمل خویش ، پاسخ منفی بزرگی به دولت دادند و عملا به وی اعلام نمودند که ما اعتمادی به شما نداریم . زیرا یارانه نقدی ـ فارغ از صحیح بودن یا نبودن روش مذکورـ در زندگی اقتصادی مردم، جایگاه خاصی یافته و بسیاری از هموطنان روی آن به طور مستمر و نهادینه، حساب ویژه ای باز کرده اند.

به نظرمی رسد این پاسخ قاطع مردم، تنها به آقای روحانی و یاران وی نیست بلکه هر کدام از رقبای ایشان در انتخابات، اگر روی کار می آمدند، با همین شیوه ی رفتاری و عملکردی، چنین پاسخی دریافت می نمودند.

دولت یازدهم، بر خلاف شعارهای انتخاباتی اش، نتوانست تورم را مهار نماید بلکه به افزایش آن کمک نمود. تازه با اجرایی شدن فاز دوم، تورم با شیب بیشتر و تندتری، نمود پیدا خواهد کرد.

عملکرد دولت در مذاکرات هسته ای نیز مبهم و غیرشفاف است و وزارت خارجه نیز می کوشد به بهانه محرمانه بودن مذاکرات، نخبگان سیاسی را از حقیقت ماجرا دور نگه دارد و از سوی دیگر با انتقادهای دلسوزانه به شکلی نامهربانانه برخورد نماید. در حالی که مذاکره کنندگان غربی، کوچکترین صحبت های خود با هیئت ایرانی را قبل و بعد از هر نشست، با مقامات رژیم صهیونیستی هماهنگ می کنند و هیچ چیز پنهانی برایشان مطرح نیست.

اکنون نگاه رأی دهندگان ایرانی، با دوره های گذشته، بسیار متفاوت شده است و دیگر به آسانی تحت تاثیر شعارهای تبلیغاتی و شلیک های پی در پی توپخانه های رسانه ای داخلی و خارجی، قرار نمی گیرند. بلکه با زیرکی، کلیه سخنان دولتمردان را با تغییرات مثبت و منفی وضعیت اقتصادی و اجتماعی خویش می سنجند، و بر اساس منافع خود و خانواده شان، عمل می نمایند.

توجه به موارد بالا شاید بتوان ادعا کرد که دولت یازدهم بر پایه های سست و لرزانی بنا شده که هر لحظه امکان فروریختن آن، محتمل است.

برای پیشگیری از رخ دادن چنین حالتی، به نظر می رسد که جناب آقای روحانی باید هر چه زودتر به یک خانه تکانی اساسی در میان وزیران، معاونان، مشاوران و سایر افراد مؤثر در دولت، دست بزند و هر چه این جراحی داخلی، دیرتر صورت گیرد، پیامدهای منفی آن متوجه دولت و نیز مردم شریف ایران خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان