Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : معاون امور عمرانی استاندار گیلان گفت: نیروگاه زباله سوز هفت مگاواتی برای مدیریت اصولی و علمی پسماند در رشت احداث می شود.

حجت شعبانپور عصر چهارشنبه در جریان بازدید از چند طرح عمرانی شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نیروگاه با سرمایه گذاری 103 میلیون دلاری یک شرکت چینی احداث می شود.

وی اظهار کرد: بخشی از برق آن صرف خود نیروگاه شده و بخشی نیز مورد استفاده در شبکه توزیع قرار می گیرد.

وی بیان کرد: احداث این نیروگاه نیازمند تفکیک زباله از مبدا است و در این زمینه متولیان امر و شهرداری رشت باید برای جلب همکاری مردم نیز اقدام کنند.

وی اضافه کرد: این طرح به صورت آزمایشی در مرکز استان گیلان به اجرا در می آید و در صورت موفقیت ، برای حل مشکل زباله کل استان از تجربه به دست آمده استفاده خواهد شد.

وی همچنین گفت: ما در مدیریت پسماند دنبال روش های نوین و تجربه های موفق داخلی و جهانی هستیم و در همین راستا طرح های مطالعاتی منسجمی نیز اجرا شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی مدیریت پسماند برای کل استان گیلان با جانمایی و مدیریت در هشت نقطه از استان گفت: 52 شهر و 16 شهرستان گیلان فاقد سامانه جمع آوری و دفع اصولی پسماند است.

وی اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به علت شکننده بودن محیط زیست استانهای شمالی کشور در صدد حل مشکل پسماند و معضل دفع زباله در استانهای ساحلی خزر است.

وی آموزش مردم برای تفکیک زباله از مبدا و جداسازی زباله های قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت را لازم دانست و اظهار کرد: پسماند اگر اصولی مدبریت شود ، نباید در زیر خاک دفن شود.

وی نفوذ شیرابه به آبهای سطحی ، زیر سطحی و رودخانه ها را از جمله عواقب دفن زباله عنوان کرد و گفت: روزانه دو هزار تن زباله در استان گیلان تولید شده و به روش سنتی و غیراصولی دفع و دفن می شود.

شعبانپور با اشاره به فعالیت سه کارخانه کمپوست در استان گیلان افزود: این کارخانه ها به علت ضعف در مدیریت پسماند و تفکیک نشدن از مبدا قابلیت تبدیل 30 درصد از زباله حوزه فعالیت خود را دارند./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان