Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: حتی اگر مرکز دفع زباله سراوان در گیلان تعطیل شود 50 تا 100 سال شیرابه آن به دلیل رطوبت استان تولید می شود.

محمدرضا برجی عصر امروز در جلسه زیست محیطی این شهرستان حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی دانست.

وی حفاظت از محیط زیست را به معنای قفل کردن و استفاده نکردن ندانست و اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست به معنای بلکه بهره برداری خردمندانه است.

این مسئول با بیان اینکه منابع امروز دچار بحران است، گفت: سرانه 90 هزار تن کود شیمیایی در مزارع مصرف و از طریق رودخانه ها به تالاب ها و دریا می ریزد.

وی از تولید روزانه 2 هزار تن زباله در استان خبر داد و یادآور شد: یک هزار تن زباله در جایگاه دفن به صورت غیر استاندارد جمع آوری می شود.

برجی با بیان اینکه مدیریت خوبی در بحث زباله گیلان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در تفکیک برخی از زباله ها نیاز به پول نیست و بسیاری از زباله ها از نوع تر قابل استفاده هستند.

وی با اشاره به اینکه سه کارخانه کمپوست با ظرفیت بالا در گیلان وجود دارد که به خوبی کار نمی کنند، یادآور شد: حتی اگر مرکز دفع زباله سراوان در گیلان تعطیل شود 50 تا 100 سال شیرابه آن به دلیل رطوبت استان تولید می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان جمع آوری زباله را نخستین اقدام ذکر کرد و ادامه داد: تفکیک از مبدأ با همکاری فرمانداران، شوراهای شهرستان، بخشداران و دهیاران از مهم ترین برنامه ها در استان است.

وی آموزش از پایه در مدارس و تفکیک زباله از مبدأ را مهم ترین رویکرد محیط زیست خواند و خاطرنشان کرد: باید موضوع تفکیک جدی گرفته شود و مشکلات را شفاف با مردم بیان کنیم.

برجی قول داد تا در مدت یک سال 50 درصد پسماند گیلان مدیریت مطلوب پیدا کند.

وی یادآور شد: 50 درصد پسماند تا سال آینده با بسیج همگانی و تجهیزات به نحو مطلوب جمع آوری می شود و با دفن غیر اصولی زباله برخورد جدی می شود./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان