Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران از آغاز توزیع تخت نوغان تفریغ شده در استان گیلان خبر داد.

ˈفرزام پوررمضانˈ با اشاره به توزیع تخم نوغان در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه افزود: توزیع تخم نوغان تفریغ شده در دو مرحله انجام می شود و نوغانداران می توانند برای دریافت آن به شعبه های تعیین شده شرکت پرورش کرم ابریشم مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود چهار هزار جعبه را تفریغ کرده ایم، ادامه داد: شعبه های تعیین شده در شهرهای شلمان، لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه آماده تحویل این جعبه ها به نوغانداران هستند و شعبه شهر رشت نیز برای نوغانداران غرب گیلان مشخص شده است.

مدیرعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران بیان داشت: مراحلی که در تفریغ تخم نوغان انجام شده، مزایای زیادی برای نوغانداران دارد و موجب می شود تخم نوغان به طور همزمان و یکنواخت از پوسته بیرون آمده و آماده پرورش باشد.

توزیع تخم نوغانهمچنین به قیمت خرید تضمینی پیله تر ابریشم در سال جاری اشاره و اضافه کرد: این نرخ برای امسال به ازای هر کیلوگرم پیله تر ابریشم 130 هزار ریال تعیین شده که 20 هزار ریال بیشتر از پارسال است.

وی خاطرنشان ساخت: پیش بینی می کنیم امسال بالغ بر یک هزار تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شود.

از آغاز تا پایان پروش کرم ابریشم و جمع آوری پیله تر شامل دوره هایی است که به تفریغ ، کرم جوان و کرم بالغ نامگذاری شده و جمعاً حدود 40 تا 45 روز می باشد.

ˈتفریغ به زمینه سازی شرایط برای خروج کرم از تخم گفته می شود که در صورت وجود شرایط مطلوب، سه روزه از تخم بیرون می آیند که به خاطر ظرافت آنها ، نوغانداران از برگ های تازه درخت توت بصورت خرد شده آنها را تغذیه می کنند.

کرم های ابریشم در طول زندگی خود مراحلی را سپری می کنند که نوغانداران سنتی آنها را خواب می گویند ، یعنی به ازای هر خواب که کلا چهار تا پنج مرحله است ، می توان گفت کرم از یک مرحله به مرحله دیگر وارد شده است.

کرم های ابریشم پس از طی این خواب ها ، معمولا اشتهای کمی به غذا پیدا کرده و رنگ بدن آنها رو به زردی می رود که اینها نشانه هایی برای آماده شدن کرم برای تنیدن پیله است.

پس از آنکه کرم ابریشم کار ریسیدن پیله را آغاز می کند، برای مدتی که حدود 10 روز خواهد بود ، نوغاندار از کار فراغت می یابد و خود را آماده جمع آوری پیله های کرم ابریشم می کند.

جمع آوری پیله کرم ابریشم نیز یکی از مراحل حساس در این چرخه است زیرا باهرگونه دیرکرد در کار ممکن است ، کرم ابریشم درون پیله تبدیل به پروانه شده و اقدام به سوراخ کردن پیله کند که در آن صورت این پیله هیچ ارزشی ندارد.

حدود 11 هزار هکتار مساحت توتستان های کشور است که هشت هزار هکتار آن در گیلان قرار دارد و این استان، 60 درصد پیله تر ابریشم ایران را تولید می کند.

پیله ابریشم تولید نوغانداران ایران در یک هزار و 200 کارگاه سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استان های گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

از 50 هزار نوغاندار 13 استان کشور ، 30 هزار نوغاندار گیلانی هستند. نوغانداران گیلان سال گذشته افزون بر 900 تن پیله تر ابریشم تولید کردند./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان