Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان با بیان اینکه چهارمین جشنواره توت فرنگی در صوفیانده صومعه سرا به اول خردادماه موکول شد، گفت: صوفیانده با داشتن ۲۰ هکتار باغ توت فرنگی مقام برتر تولید این محصول را در استان دارد

سیروس نوروزی با بیان اینکه چهارمین جشنواره توت فرنگی قرار بود همزمان با ولادت امام علی(ع) در صوفیانده برگزار شود، اظهار کرد: به دلیل عقب افتادن برداشت توت فرنگی، این جشنواره به اول خردادماه امسال موکول شد.

وی با بیان اینکه 45 سال پیش نهال توت فرنگی توسط یکی از اهالی صوفیانده به این روستا آورده شده است، افزود: با پیگیری های باغداران و رسیدگی به کشت توت فرنگی این روستا مقام نخست را در استان کسب کرده است.

دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان با بیان اینکه روستای صوفیانده دارای 20 هکتار باغ توت فرنگی است، گفت: این روستا مقام برتر استان در تولید توت فرنگی را دارد.

نوروزی با بیان اینکه برنامه های متنوعی در جشنواره برگزار می شود،تصریح کرد: سخنرانی نماینده استاندار و بخشدار، برگزاری موسیقی محلی، لافندبازی، کشتی گیله مردی، جشن عروسی سنتی، اهدای جوایز به باغداران نمونه، غرفه های فروش توت فرنگی و پذیرایی از مهمانان از جمله برنامه های این جشنواره است.

وی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری جشنواره توت فرنگی، ترویج و تشویق باغدارن و جوانان روستا در خصوص کشت محصول و مهاجرت نکردن از روستا است.

دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان تأکید کرد: امید است با همکاری مسئولان مربوطه، این محصول مانند محصولات دیگر تحت بیمه قرار بگیرد.

نوروزی با بیان اینکه جهاد کشاورزی صومعه سرا پیگیر است که به باغداران توت فرنگی پروانه بهره برداری دهد، خاطرنشان کرد: باغداران در صورت داشتن پروانه بهره برداری می توانند وام مشاغل خانگی دریافت کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان